Domácí kompostování: Kompostujte křeččí trus i roličky od toaletního papíru

Kompost nepatří jen do rohu zahrady či na dvůr zemědělských usedlostí. Kompostování je hit už i ve městech. Kde se kompostuje? Prostě přímo doma v bytě. Kompostéry si můžete vyrobit sami nebo si je koupit rovnou i se žížalami. Bez žížal to nemá smysl.

urbalive_vermikomposter-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Plastia

Na českých skládkách končí ročně 4 000 000 tun směsného odpadu, zhruba polovinu tvoří organické zbytky. Kdybychom tedy kompostovali všichni, popelnice by zely prázdnotou. Pokud nechcete mít vermikompostér (kompostér osázený žížalami) doma, můžete se dohodnout se sousedy a postavit si kompostér komunitní. Někde lze objednat a zaplatit odvoz tříděného bioodpadu (hnědá popelnice s větracími otvory vyvážená do průmyslové kompostárny).

7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jaké jsou u nás ceny za ukládání odpadu?

 • uložení 1 tuny netříděného odpadu na skládku stojí 1000 korun
 • uložení 1 tuny bioodpadu ke zkompostování stojí 600 korun
 • domácí kompostování bioodpadu je zadarmo

Třeba v Belgii lidé kompostují svépomocí víc než polovinu veškerého bioodpadu. Západní země totiž za ukládání na skládky platí mnohdy mnohonásobek toho, co my. I proto už si to spočítali a třídí účinněji. No a další úspora domácích a komunitních kompostérů je v tom, že se nevozí do kompostáren, ale využijí se v místě, kde je lidé provozují. Na hnojení květin v květináčích, na zahrádkách či předzahrádkách.

V Evropě ubývá domácích zvířat a tím i hnojiva. Dřív se jezdívalo třeba do jezdeckých oddílů nakupovat hnůj na zahrádky. Dnes si ho můžete vyrobit sami doma. V přírodě je vlastně velice přirozené využít něco a přetavit to v něco dalšího. Zapomněli jsme to, ale už si zas pracně vzpomínáme.

Vermikompostér musí být osazený žížalami. Ty si můžete nasbírat zadarmo nebo koupit. Z vašeho kuchyňského odpadu vyrobí poklad. Nejen výživný substrát na hnojení kytiček, ale i worm tea neboli žížalí čaj. To je tekutina, která vytéká ze spodku kompostéru a je také velice bohatá na živiny.

Jak se kompostér obsluhuje?

Prostě ho pořídíte a dáte do něj žížaly, které se krmí tím, co vám zbyde z kuchyně. Doporučuje se občas tam přihodit ruličky od toaletního papíru nebo plata od vajec, zvířecí srst, prach z vysavače, vlasy, kousky vlny či bavlny. Takové nadrobno roztrhané kousky by měly tvořit asi čtvrtinu obsahu kompostéru, aby udržovaly správnou vlhkost. Ta je zásadní, v moc velkém suchu či vlhku by žížaly mohly pojít. Teplota by měla být mezi 15–25 °C. Třeba na balkoně by se žížaly v létě na sluníčku uvařily a v zimě by zmrzly.

Ceny vermikompostérů se pohybují zhruba od 1700 výš. Můžete ale ušetřit a vyrobit si je sami. Nebo vyrazit na workshop o domácím kompostování a za pár stovek si pak kompostér vyrobit a donést si ho domů. Vlastnoruční má pro vás vždy vyšší cenu než kupovaný. Takové workshopy i prodej žížal nabízí třeba KOKOZA.cz.

6.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co žížalám chutná?

 • zbytky vařeného jídla
 • čajové lístky
 • kávová sedlina
 • odřezky či slupky z ovoce a zeleniny
 • drcené vaječné skořápky
 • křeččí trus
 • koňský nebo kravský hnůj

Co žížalám nedávat?

 • nevhodné jsou citrusové plody, protože způsobují překyselení
 • semena rostlin
 • rostlinný materiál napadený chorobami
 • posekaná tráva a listy
 • psí či kočičí výkaly

Proč se nemají žížalám dávat psí a kočičí výkaly? Je to pro ně lahůdka. I žížaly jsou prý mlsné a může se stát, že už nebudou chtít jíst nic jiného. Navíc humus vyrobený pojídáním psích hovínek není vhodný do vašich květináčů. Pokud chcete kompostovat psí hovínka, založte si vermikompostér čistě na ně. Tam si můžete žížalky rozmazlovat do aleluja.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrtock.com, ekonakup.cz, kokoza.cz

3.8.2020 5:30 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist