Domácí knihovny v čase budoucím

Kvapem se blíží doba, kdy e-knihy budou k mání téměř zdarma. Co provedou moderní čtečky knihovnám? Budou knihovny existovat jen na internetu? Určitě to tak není. Vždyť, kdo by odolal vůni tištěné knihy.

122394-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: archiv redakce

V minulosti byla základem měšťanských knihoven bible a modlitební knížky, které doplňovaly ještě svazky jarmarečních písniček. Nechyběly také kalendáře, které sloužily k obchodním či hospodářským zápiskům, případně k zaznamenávání různých rodinných událostí.

Fyzická podoba knihoven nikdy úplně nevymizí, stejně tak jako nástup televize do domácností nezlikvidoval divadlo. Naopak návštěva divadla se stala sváteční a prestižní záležitostí. Možná to tak bude i s osudem tištěné knihy.

Zařizujete domácí knihovnu?
Knihovny se dají umístit do jakékoliv místnosti, ale svým vzhledem, výškou a šířkou by měla odpovídat danému prostoru. Poohlédněte se v nabídce nábytku pro domácí knihovny a určitě si vyberete z řady netradičních nápadů jak originálně vyřešit uskladnění knih, publikací a časopisů ve své domácnosti.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Najdete v ní klasické volně stojící skříně, které se hodí umístit jak do obývacích pokojůložnic, tak do pracoven. Zpravidla jsou opatřeny dvířky a vnitřní úložný prostor je přehledně rozdělen policemi. Na průchod kolem knihovny počítejte minimálně s 60 cm, a hloubka polic by neměla mít méně než 30 cm.

Knihovnami se rozumí také otevřené policové regály a sestavy, které umožňují snadné vytažení vybrané knihy a její opětovné vložení zpět. Orientaci při hledání knihy zjednoduší knihovna vybavená vlastním osvětlením.

Odtud už není daleko k zajímavým způsobům ukládání knih, jako jsou například výsuvné či otočné regály. Přestože nepostrádají moderní design, jsou navrhovány s bytelnou konstrukcí, aby mohly sloužit po řadu let.

Knihovna by měla mít nejen dostatek úložného prostoru, ale měla by mít rovněž reprezentativní vzhled, ať už sáhnete po klasickém dřevěném masivu, nebo plastu, laminu či sklu. Lamino je praktické, odolné a snadno se udržuje. Původem masivu bývají zpravidla domácí dřeviny, jako je smrk, buk či dub, ale výjimkou nejsou ani tropické dřeviny.

Zajímavým prvkem vaší elegantní a praktické domácí knihovny může být zarážka na knihy. S její pomocí spolehlivě oddělíte například kuchařské knihy od detektivek a navíc působí jako moderní doplněk. Pořídit je můžete kovové i vyřezávané ze dřeva. Některé třeba znázorňují postavu, která knihy podpírá tam, kde bude zarážka držet.

Při budování vlastní knihovny není inspirace nikdy dost. Podívejte se na výběr domácích knihoven v naší fotogalerii.

Text: Alexandra Rohanová
Foto: nazmiyalantiquerugs.com, interior-19.blogspot.com, bs2h.com, creativeperson.ru, vitamarg.com, iroonie.com, stylereport.ro, shelterness.com, coverstory1.blogspot.com, myhome.ru, auramas.com, albumoo.com, ohua88com, prikolin.ru, apcconcept.com, home-designing.com, anaqamaghribia.com, home-disigning.com, architecturas.com, finalarchitecture.com

26.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist