Domácí čistička odpadních vod

Právě teď v zimně byste si mohli rozmyslet, jak budete na jaře řešit odpadní vodu. Je to jako s vytápěním, které je také dobré rozmyslet ještě před topnou sezónou. Už jsme se naučili třídit domovní odpad, ale stále je ještě co zlepšovat. Světové zásoby vodních zdrojů povážlivě ubývají. A protože z malých věcí se stávají věci velké, měly by se domácnosti naučit hospodařit s vodou. Aby byla čistá, a  aby vůbec byla.

Dost často bijí ekologové na poplach když najdou v říčce uhynulé ryby. Příčinou je vždy znečištěná voda, a nemusí to vždy mít na svědomí nějaký průmyslový gigant. Citlivým vodním živočichů stačí málo – únik splašků ze žumpy – a neštěstí je hotovo. Může se zdát nepochopitelné, jak se „tohle“ může stát, když jsou všude kanalizace. Jenže opak je pravdou. Nové rodinné domky, přestavované chalupy, rekreační objekty – tam všude inženýrské sítě buď nejsou, nebo léta čekají na rekonstrukci. Kam potom s odpadní vodou?

Domácí čistička odpadních vod: jak vybrat tu správnou a nejvhodnější?

Doporučit jaký typ domácí čistírny je vhodný právě pro váš rodinný dům je úkolem pro odborníky. Než půjdete na první konzultaci měli byste vědět o čem je řeč a seznámit se se základními parametry, podle nichž si čistírnu odpadních vod budete vybírat.
Zvolit technologii domácí čistírny závisí na mnoha faktorech. Kapacita závisí na počtu osob v obytné jednotce, výkonnost na hydrotechnických výpočtech, umístění čističky na hygienickém posudku, vyjádření stavebního úřadu, vlastníků sousedních nemovitostí a spoustě dalších faktorů, které je potřeba konzultovat s odborníkem. Bez těchto kroků nelze připravit

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

projektovou dokumentaci a začít s realizací.
Zárukou kvality čističky, aby odpovídala daným parametrům pro čištění odpadních vod je prohlášení výrobce o shodě, která je udělováno na základě certifikace výrobku nezávislou autorizovanou osobou. Dalším znakem garance je i mezinárodně uznávaná certifikace firmy na jakost podle ISO 9001.

Domácí čistička odpadních vod: než začnete stavět

Stavební náročnost čistírny odpadních vod si sami určit nemůžeme. Je dána jednak provedením (typem) čistírny, a jednak normami, kde čistírna stát smí a kde nesmí. Některé výrobky je nutno obetonovat, u jiných je třeba pro zimní provoz počítat se zateplením víka. Další otázkou je napojení na elektrickou energii, podle typu může stačit zásuvka na 220 V, v jiném případě je nutná instalace rozvaděče. A z hlediska umístění není situace také jednoduchá. Nestačí vybrat nějaký volný plácek u domu. Čistírna nesmí být postavena přímo pod okny či v blízkosti klimatizace a měla by být zastíněna porostem.

Domácí čistička odpadních vod: jak zvládnout obsluhu?

Opět záleží na tom, jakou čističku si pořídíme. Malé domácí čističky jsou konstruovány tak, aby fungovaly bezobslužně, s minimálními nároky na údržbu a odborný servis. Můžeme si však pořídit čističku řízenou mikroprocesorem a to pak obsluha nějaké znalosti vyžaduje. Některé typy se bez vyškolené, téměř profesionální obsluhy neobejdou.

Domácí čistička odpadních vod: investice, která se vyplatí

Na otázku jak bude provoz domácí čistírny vod nákladný je potřeba spočítat náklady podle watáže krát počet hodin. Dostaneme denní spotřebu v kilowathodinách, kterou dále násobíme sazbou za elektrickou energii. Výsledkem jsou denní provozní náklady čističky, které jsou ve srovnání s klasickým vyvážením jímky téměř desetkrát nižší. V ročním součtu může být skutečná spotřeba čističky v rodinném rozpočtu velmi malou položkou za předpokladu, že čistírna nebude v provozu celých čtyřiadvacet hodin.

Domácí čistička odpadních vod: pár slov o zákonech

Legislativa povolování domovních čistíren je v současnosti velmi nekonkrétní. Na serveru www.asio.cz lze nalézt vyčerpávající informace, které ocení zvláště ti, kdo se rozhodnou si sami vyřídit vodoprávní řízení, protože zahrnují obvyklé postupy vyžadované referátem životního prostředí. V normách ČSN 75 6402 Čistírny odpadních vod do 500 ekvivalentních obyvatel, ČSN EN 12566-1 Septiky a 12566-3 Domovní ČOV do 50 EO je možno najít základní požadavky na technologii i technické uspořádání.

Další inspirace pro váš dům ve článku Přirozené teplo? Ohřát se u kamen z kamene !

Irena Forejtová
Foto firem:Čištění odpadních vod CZ, Ebama. a TopolWater

26.1.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist