Dokonalý designový byt na 45 metrech čtverečních

Ono se to zařizuje a designuje, když na to máte prostor. Tento argument je četnější výmluvou pro omšelé byty, nežli je výskyt dešťů ve Skotsku. Byt, o němž pojednává následující článek však dá za uši všem, kteří by se chtěli na malou rozlohu svého domova vymlouvat. Má totiž výměru pouhých 45 m2.

123158-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

To, co jinde ve světě považují za extra miniaturní prostor pro život je pro nás, Čechy, poměrně běžná obytná plocha a navíc ji ještě shledáváme poměrně slušnou. Je to smutné, ale co naplat. Díky tomu, že třeba takových 45 m2 považují zahraniční designéři za tvrdý oříšek a hrdě prezentují, jak si s ním zvládli poradit se my, obyčejní smrtelníci můžeme alespoň jejich nápady inspirovat a trochu je třeba i napodobit.

Leopoldo Apartment v Sao Paolu přesně splňuje požadavky na prostorovou výměru, čítající 45m2. Jeho stylizací se potrápil interiérový designér Mauricio Karam a na každý pád se mu to jednoduše povedlo.

Hlavní dominantou tohoto apartmánu je podmanivé řešení celého interiéru, které ponechává intimní soukromí jednotlivým pokojům aniž by to bylo na úkor celého prostoru. Impozantní kombinace kuchyňského koutuobývacího pokoje je natolik propracovaná, že pojme kromě linky a vybavení obývacího pokojejídelní stůl se židlemi pro osm osob.

Optické prosvětlení interiéru v jeho přízemní části zajišťují jemné koberce bílé barvy, které pěkně kontrastují s tmavou podlahoudekoru dřeva. Moderní prvky, jako například skleněná tabule jídelního stolu představují jakousi malou lest. Tím, že je deska stolu skleněná, jako by byla v podstatě téměř neviditelná – to výrazně vylučuje dojem přeplněného prostoru.

Ačkoliv by se to mohlo zdát jako zcela nesmyslné řešení, jsou zde použity vrstvené podlahové desky, tvořící stupňovitou podlahu. Je skutečně neuvěřitelné, jak se najednou zdá celý prostor větší. Jde o prostý trik, působící a velmi chytře manipulující s naší psychikou.

Běžně máme v podvědomí totiž zafixováno, že jakékoliv schody, pódia a podobné vyvýšeniny v interiéru patří k divadlům a jednoduše velkým plochám. Tak vidíte, stačí si jen trochu pohrát s fantazií, dobře měřit a udělat si malou sondáž do lidského podvědomí… no a je to. 

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Lucie Sýkorová

Foto: dekrisdesign.com, indohomedesign.net, redca.net goyovo.com, MauricioKaram.com

22.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist