Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje

Také vás nevlídné počasí, které je za okny a které nepřipomíná zimu ani v nejmenším štve? Těšíte se na jaro, ale obáváte se, že ta pravá zima teprve přijde? Nezoufejte a přineste si jaro domů už teď.

121296-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

I tam totiž můžete pěstovat bonsaje, které dokážou dosud nudný byt proměnit v zajímavé místo, kam se budete rádi vracet nejen vy, ale i vaše návštěvy. A co víc, uděláte i něco pro své zdraví. Je přeci více než známé, že správně zvolené a rozmístěné rostliny v našem domově dokážou zkvalitnit naše bydlení, ochránit jej před volnými radikály i antioxidanty a doplnit vzduch o tolik potřebný kyslík. A nemusíte být ani žádný světaznalý odborník, abyste si sami vypěstovali třeba právě bonsaje. Základem je správný výběr rostliny. Mějte na paměti, že venkovní rostliny nejsou pro domácí pěstování vhodné a už vůbec ne ve formě bonsají. Ať už se budete snažit sebevíc, nikdy jim nedopřejete takovou péči, kterou potřebují, a bude vás pak zbytečně mrzet, když vám zajdou. Docela jistě tedy sáhněte po rostlinách pokojových. A je jen na vás, kterou si pro bonsaj vyberete, klidně to může být i váš oblíbený ibišek, fíkus benjamín nebo fuchsie. Ibišek se hodí pro začátečníky, protože jde o rostlinu nenáročnou, které postačí dostatek světla a pravidelná zálivka. I ti největší zapomnětlivci si všimnou, že jej mají zalít, neboť skloní listy.

Velká inspirativní galerie rostlin

Díky dřevnatému stonku se dá velmi pěkně tvarovat a navíc vás za vaši péči odmění krásnými květy. Stejně tak i fuchsie budou zdobit nejen listy, ale také drobné kvítky, které při správné péči vydrží i dávno po tom, co venkovní druhy odkvetou.  Poněkud více práce a času vás bude stát tvarování fíkusů. K pěstování v podobě bonsají se hodí především drobnolisté druhy. Asi nejznámější rostlinou, která se u nás používá ke tvarování je myrta, tradiční rostlina svatebčanů. Její drobné lístky a pevné kmínky jsou pro úpravu jako stvořené a hlavně úžasně vypadají. Velmi zajímavě vypadají také citrusy, zvláště pokud se vám povede vypěstovat i nějaký ten plod. Použít můžete i cypřiše, borovici či jalovec, ovšem ty spíše coby venkovní kousky. Stejně jako nejrůznější listnaté stromy, které především na podzim vypadají přímo neodolatelně.

Celý článek Dodejte vašemu domovu orientální kouzlo – pěstujte bonsaje si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

14.1.2012 7:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist