Dobré pojištění je k nezaplacení

Domov je místo, kam se všichni rádi vracíme, kde se cítíme bezpečně a je nám dobře. O to více nás pak trápí, když taková milovaná věc utrpí újmu či je dokonce zcela zničena. S dobrým pojištěním se však dá taková nepříjemnost zvládnout mnohem snáz.

124825-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Proč si pořídit pojištění?

Přírodní živly v Česku letos utočí častěji než loni. Za první tři měsíce roku 2007 likvidovali hasiči 4700 požárů a zasahovali u téměř osmi tisíc živelních pohrom. Kdo tato rizika podcení a nepojistí si domácnost, nebo ji pojistí špatně, může být nemile překvapen. Pohroma se přižene bez ohlášení, zničí váš milovaný dům či byt, ale pojišťovna vám vyplatí pouze mizivou sumuičk, nebo dokonce vůbec nic. Přitom by stačilo pořádně si přečíst pojistné podmínky, zjistit, na co se pojištění vztahuje, a do jaké částky pojišťovna kryje možné škody.

Riziko číhá všude

Jistému riziku je vystaven naprosto každý objekt, bez ohledu na to, jak se o něj majitelé starají, nebo v nakolik rizikové oblasti se nachází. Střecha odnesená silným větrem, okna rozbitá krupobitím či prasklé vodovodní potrubí, to jsou neštěstí, která mohou potkat kohokoliv z vás, a v takovém případě je třeba škody co možná nejrychleji napravit, aby nedošlo k dalšímu poškozování stavby. To je ale mnohdy velmi nákladné, a ne každý z nás má peníze vždy ihned po ruce.
A právě při řešení problémů, při nichž je nutné škody na budovách spolehlivě, komplexně a co nejdříve zlikvidovat, pomůže přiměřená pojistka. Pojišťovny obvykle nabízejí výběr z několika úrovní služeb a často poskytují i nejrůznější bonusy, což umožňuje většinou individuální přístup ke každému klientovi. Záleží pak jen na zákazníkovi, jakou variantu pojištění si zvolí.

Pojištění domácnosti

Popularita bytů v dnešní době je nesporná, a vzhledem k dobré životní úrovni bývají také čím dál lépe vybaveny a zařízeny nábytkem, předměty dlouhodobé spotřeby i elektronikou. Vzhledem k vysoké kriminalitě se tedy čím dál více lidí zabývá otázkou pojištění domácností. Důležitou roli hraje v pojišťování mimo jiné i skutečnost, v jakém domě a v jakém místě či městě se domácnost nachází a jak je zabezpečena. Na dveře s petlicí s vámi logicky nikdo žádnou slušnou pojistku neuzavře. Dva pořádné zámky, to už je „jiné kafe“. Krádeže vloupáním jsou největším a nejčastějším nebezpečím, které domácnostem hrozí, a je tedy logické, že musí být domácnost proti vloupání zajištěna, a to způsobem který odpovídá její opravdové hodnotě.

Pojistná hodnota

Pojistná hodnota jednotlivých objektů je samozřejmě zcela rozdílná. Její výše se stanoví buď výpočtem provedeným pojišťovnou, nebo částku udá majitel podle stupně vybavení objektu. Další možností je také výpočet pojišťovny v kombinaci s představami klienta  nebo odhadní cena podle posudku soudního znalce. Reálné hodnotě stavby vždy musí odpovídat konečná částka uvedená v pojistné smlouvě. Ta je totiž horní hranicí náhrady způsobené škody – více od pojišťovny nikdo nikdy nedostane.
Rozmanitost pojišťovacích služeb je ale skutečně široká. Ve variantách pro nenáročné je možné sjednat pojistné krytí základního souboru předmětů, optimálnější nabídku pro asi největší skupinu zákazníků poskytuje střední varianta s rozšířeným pokrytím a pro ty nejnáročnější je připraven nadstandardní soubor s maximálním pojistným krytím.

Lucie Lukačíková
foto:archiv autora

7.1.2008 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist