Dobré nápady do koupelny

V dnešní době každého nejvíce zajímá, jak a kde ušetřit, proto je vždycky na místě připomenout, kde jsou naše slabá místa a kde máme tedy ještě v tomto směru rezervy. Stejně tak, jako nejsou stejní 2 lidé, nejsou stejné ani 2 koupelny a vybavení v nich. Při výběru koupelen a jejich zařízení platí pro někoho možná nečekaná, ale praxí prověřená zásada: nerozhodují peníze, ale informace.

A proto vám v našem dnešním článku přinášíme několik typů, jak nejen ušetřit za provoz, ale zároveň jak vybavit koupelnu tak, aby maximálně vyhovovala všem členům domácnosti.

Věděli jste například, že kapajícím kohoutkem odteče za měsíc až tisíc litrů vody a úplně zbytečně!

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Svou roli v plýtvání vodou hrají i takové maličkosti, jako umyvadlo, z něhož voda necáká zbytečně ven. Nepodceňujte proto pečlivý výběr sanity.

Dobré je se při výběru sanity zaměřit na typ splachovací mechaniky. Na jedno spláchnutí je třeba obvykle 5 litrů vody. U některých starších modelů dokonce 10 litrů. Navíc splachujeme pitnou vodou, což je velmi neekonomické. V těchto souvislostech se jeví spojení splachování toalety s umyvadlem jako takřka geniální nápad. Navíc bez stavební úpravy, kterou vyžaduje instalace zařízení pro recyklaci vody. Možná by tento systém byl realizovatelný i u vás doma.

Při výběru sanity tedy požadujte takovou mechaniku, která hospodaření s vodou umožňuje. Splachovadlo může být také opatřené tlačítkem na okamžité zastavení průchodu vody. Obvykle lze vybírat přinejmenším ze dvou objemů vody a to v kombinaci 3 a 6 litů pro malý a velký objem dávky vody anebo v kombinaci 4,5 a 9 litrů. Novinkou jsou systémy splachování zvané UPpowerflush, které vykazují minimální spotřebu vody díky stlačování vzduchu. Do splachovací nádržky je v takovém případě napouštěna voda a zároveň dochází ke stlačování vzduchu. Ve chvíli, kdy komprese dosáhne nastavené vody, zastaví se její napouštění. Při splachování touto metodou dojde k uvolnění nahromaděné energie a do WC mísy je voda vháněna dvěma tryskami pod velkým tlakem.  Cena takovéhoto zařízení se pohybuje okolo 12 000,- Kč.

Domácnosti s mužským osazenstvem jistě uvítají v koupelně i umístění pisoáru někdy nazývaného jako urinál. Zvláště takové vybavení ocení rodiny s větším počtem mužů, a to v různých věkových kategoriích. Moderní pisoáry disponují také moderními splachovacími systémy, ať již jsou automatické, s čidlem na pohyb, bezodtokové pisoáry s filtrem anebo pisoáry s čidlem na teplotu moči. I tento způsob hospodaření s vodou přináší její značnou úsporu.

Ideálním řešením nemusí být ani to, že si zaplatíte architekta, aby vám vytvořil návrh koupelny snů. Jednak vás může zaskočit cena návrhu a ještě víc finální cena při realizaci takto navržené koupelny. Navíc někteří architekti rádi využívají obvykle svůj úzký okruh favorizovaných značek a jejich výrobců. Často nemají ani nemohou mít komplexní přehled o všech aktuálně dosažitelných možnostech na trhu. Je tedy lepší, pakliže se bez designéra či architekta neobejdete, obrátit se při zadávání zakázky na více než jedno koupelnové studio.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homeblogdesign.com, efurnitur.com, ciiwa.com, swiftsorchids.com, hotelchatter.com, b3-bond.com, viewhometrends.com, pambaboma.com, ziegz.com, liftupthyneighbor.com,  i-cdn.apartmenttherapy.com, kbbonline.com

19.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist