Do čisté koupelny patří i čisté mýdlo

Usmíváte se? Určitě jen do té chvíle, než se vám na umyvadle objeví skvrnky od odkapávajícího mýdla, v plastové nádobce se vám zase mýdlo rozmáčí, na drátěném košíčku se usazuje blátivá vrstva a na chromu se objeví otisky prstů. I mýdlo si zaslouží vaši pozornost a má také tradičně pozornost designérů.

Nejobyčejnější věci bývají ostatně nakonec vždy závěrečnou, ovšem zdaleka ne bezvýznamnou tečkou při zařizování každé místnosti v bytě. V koupelně je to nejen držák na mýdlo, ale i na kartáčky na zuby, na drobné dámské propriety, na pánské holení. Koupelnové doplňky dnes vyrábějí špičkové firmy na sanitární techniku přímo k designu řad umyvadel, van či bidetů a navrhují je renomovaní designéři.

Móda nebo klasika
To nakonec samozřejmě záleží na vás a na stylu, v jakém jste si zařídili koupelnu. Zachytit se můžete tvaru sanitárního vybavení, obkladůpodlahy, barevného ladění. Máte celou koupelnu bílou? Pak by si jistě zasloužila nějaké barevné zpestření. Můžete zvolit třeba plastové doplňky v pestrých tónech, pokud ctíte přírodní materiál, bude se hodit keramika třeba v tmavších tónech nebo květinovým dekorem. Kdo chce čistotu bílé podtrhnout, vybere si nerez nebo chrom, ale pozor, abyste si brzy nezačali připadat jako v nemocnici.

8(2).jpg

Zdroj: archiv redakce

Dnes se ostatně bílé koupelny moc nenosí, nejspíš zvolíte alespoň kontrastní obkladypodlahu. Líbí se vám dřevo? Pak jste jistě dost nároční, takže i doplňky vyberete z tohoto ušlechtilého materiálu. Mluvíme ale především o nádobách na mýdlo, a tak pozor – volte rozhodně velmi tvrdé dřevo, ideální je olivové, které odolává vlhkosti, získá patinu a přitom si zachová zvláštní charakteristikou kresbu. Do koupelen s obklady a podlahou imitující kámen se bude dřevo také hodit, pro milovníky kresby mramoru nebo leštěné žuly jsou tu ovšem misky přímo z těchto přírodnin. Nádhera – ale pozor, hodně těžká, takže pokud vám spadne na dlažbu, skoro se zárukou ji rozbije. Což dává nový rozměr pohodlné měkké předložce umístěné tak, aby při pádu miska dopadla pokud možno na ni. Ale nečarujme, vybírejme.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Někomu se zalíbí oblé tvary, jiný dá přednost hranám a rohům. Moderní jsou spíš ty druhé, vévodící italský design si s nimi ovšem umí vyhrát tak, že je zpestří prohnutím, vlnou nebo efektní kombinací materiálu – nerezu a skla, keramikyplastu, dřeva a chromu…

Praktické hledisko nakonec zvítězí
Sebekrásnější věc bude jen pro zlost, když nebude sloužit tak, jak potřebujete. Dřív byly v oblibě jednoduché magnety na mýdlo, v nejrůznějším provedení je můžete mít pořád, ale to odkapávání na podlahu nebo umyvadlo je opravdu nešťastné. Drátěné závěsné košíčky ostatně zlobí úplně stejně – takže když se vám drátěný program líbí, pod košíček na mýdlo byste měli mít alespoň  skleněnou misku, která se snadno sundá a umyje.

Často se objevují všelijaké nádobky a košíčky, které „zaručeně“ drží na obkladu pomocí plastové přísavky. Moc tomu nevěřte – v koupelně je zkrátka vlhko, které se pod přísavku dříve či později dostane a v tu chvíli miska spadne. Pokud už chcete misku na mýdlo věšet nad umyvadlo, pak si místo dobře rozmyslete a zvolte takovou, která se dá přišroubovat.

A jak tedy udržet mýdlo čisté? Inu, to je oříšek. Miska by v žádném případě neměla mít plné dno. Ani na keramice či na olivovém dřevě by mokré mýdlo nemělo zůstat jen tak ležet – lepší je tedy miska s mřížkou nebo otvory, kudy zbytková voda odkape. Kam? Buď do další misky pod ní, nebo nejspíš na umyvadlo, vanu nebo na poličku – s tím si prostě neporadí nikdo. I mýdlu musíte věnovat péči a aby koupelnu zdobilo a udrželo si vůni, je třeba nádobku často dobře vymýt a do sucha vytřít.

Text: Gabriela Koulová
Foto: Etsy.com, olivediva.com, cowboyconcepts.com.au, fabricspalace.co.uk, betterbathroomshop.co.uk, artedona.com, alibaba.com, Eva Solo, Alessi, laroma.ch, ketzer-naturstein.de, VIPP, guenstiger.de, kizuco.de, cgi.ebay.ch, preisroboter.de, Umbra

26.1.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist