Dlužníci versus věřitelé – jak řešit spory o nájemné?

Možná to znáte z vlastní zkušenosti, koupili jste si byt a měsíčně platíte nemalou hypotéku. Jenže! Pak si třeba najdete nového partnera, sestěhujete se k sobě a druhý byt se rozhodnete pronajímat. Nájemník však po čase začne platit se zpožděním, nebo jen částečně a nakonec jeho platby ustanou úplně.

109145-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dlužníka se vám nakonec přeci jen podaří z bytu vystěhovat, případně odejde sám dřív, než se stihnete domluvit, jeho dluh na nájemném však zůstane. Mávnout nad tím rukou nebo jít do soudního sporu?

Mít či nemít dlužné tisíce
Jsou to vaše peníze, záleží jen na vašem rozhodnutí, z právního hlediska máte nárok se jich domáhat u soudu a v případě, že máte řádně sepsanou nájemní smlouvu, jsou vaše šance na úspěch poměrně značné.“ Nabádá k důraznému postupu proti neplatičům Mgr. Rostislav Kovář odborný poradce a expert na práva věřitelů.

Neplatiči nájemného
Neustále se množí dotazy týkající se neuhrazeného nájemného, úhrady škod způsobených vesměs již bývalým nájemníkem, nebo nedoplatku na energiích. Neplatičů nájemného v poslední době přibývá a spolu s nimi i zoufalých majitelů domů nebo bytů, kteří se díky nim často dostávají i do vleklých finančních problémů. Obzvlášť nepříjemné to je pro lidi, kteří pravidelně hradí hypotéku.

Takovýto finanční výpadek jim může způsobit těžké komplikace při splácení vlastního závazku. Navíc tito vlastníci nemovitosti ani nemohou užívat svůj majetek a ze zkušeností ostatních lze předpokládat, že poté, co se jim podaří dlužníka-nájemníka vystěhovat, bude potřeba byt minimálně vymalovat, ne-li rovnou zrekonstruovat. To s sebou nese opět nové náklady. Jak lze v takovém případě postupovat a je možné se domoci svých peněz?
Dohoda nebo soud
Obecně nejrychlejší a nejlevnější cestou pro obě strany je domluvit si s dlužníkem splátkový kalendář, započíst do něj i kauci a dluh postupně umořovat. V případě, že se dlužník nebude chtít domluvit nebo nebude pravidelně splácet, je nejlepší, aby se věřitel obrátil na soud.“ Doporučuje Kovář.

Do konce srpna 2011 nižší soudní poplatky
Pro podání žaloby je potřeba shromáždit veškeré důkazy, jako je nájemní smlouva, vyúčtování energií, výpisy z účtu, které dokládají platební morálku dlužníka a především výši dlužných částek, případně fotodokumentaci a předávací protokol k bytu. Pro sepsání žaloby je vhodnější oslovit právního zástupce, který případ individuálně posoudí a reálně zhodnotí šance na úspěch. Po vyčíslení pohledávky a podání žaloby na soud, je potřeba uhradit příslušný soudní poplatek, který je do konce letošního srpna ve výši 2% z žalované částky – tedy v případě využití elektronického podání – tzv. elektronického platebního rozkazu.

Možná pomaleji, ale přece
Podobný příběh řešila před nedávnem i paní Alena z Prahy. Zemřela jí maminka a zůstal po ní byt v osobním vlastnictví, který Alena zdědila. Děti jsou zatím ještě malé a jí by se jako rozvedené matce samoživitelce nějaká ta koruna navíc také hodila. Nájemník zaplatil jen dvakrát, pak přestal platit úplně, aby toho nebylo málo, odstěhoval se po čase neznámo kam. Aleně tak rázem vznikla škoda převyšující 40.000 Kč, obrátila se tedy na odborníka, aby zjistila, jak má v podobném případě postupovat.

86529698.jpg

Zdroj: archiv redakce

Protože Alena měla všechny náležitosti v pořádku, nic nebránilo podání žaloby. Bohužel dlužník na výzvy soudu nereagoval a nepřebíral si ani poštu. Nakonec ho po několika měsících dostihl až exekutor. Nejednalo se o člověka, který by neměl prostředky na nájem, jen ho jednoduše bavilo tímto způsobem „bydlet zdarma“. Jednoduše spoléhal na to, že málokdo se bude aktivně bránit tak jako paní Alena.

Čtěte také:

Tipy jak ušetřit náklady za topení – začněte v létě!

Bydlení na úvěr aneb život s hypotékou – jak poznat tu nejvhodnější?

Úspora v domácnosti? Stačí pár jednoduchých kroků!

Zdroj: poradnaveritele.cz

Foto: trexglobal.com, realestatehomenews.net, kiwihouses.com, savemoney247.co.uk, larrymwalkerjr.blogspot.com, womanshealthvibe.com, quickenloans.com, fredrickjames.com

21.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist