Dlažba vs. plovoucí podlaha – kam a kterou?

Renovujete byt? A přemýšlíte, kam jakou podlahu? Plovoucí nebo dlažbu? Než se vrhnete na pokládku, zvažte všechna pro a proti, protože poté už bude na výměnu pozdě.

126895-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nejlepší je držet se klasiky. Do předsíně, do kuchyně a do koupelny dlažba, zbytek bytu podlaha plovoucí. Pokud ale koketujete s myšlenkou, že plovoucí podlaha nebo dlažba se bez problému hodí do celého bytu, zamyslete se, jestli vám v takovém případě podlaha přinese takovou službu, jakou od ní čekáte.

Tekutina – hlavní nepřítel „plovuček“

Pokud se necháte unést lákavým vzhledem plovoucí podlahya položíte ji kromě obývacího pokoje i do předsíně a kuchyně, musíte počítat s tím, že jakákoliv tekutina povrch podlahy ohrozí. Přestože si říkáte, že rozlitou vodu v kuchyni ihned utřete, můžou nastat situace, kdy na podlaze tekutina zkrátka zůstane déle.

Stačí si představit myčku na nádobí. Sice není běžné, aby z ní voda vytekla, buďme ale upřímní a předvídaví. Někdy se to prostě stane. V takových chvílích budete mít spoustu práce s omluvami sousedům a zvlněná plovoucí podlaha, kterou bude nejlepší vytrhat, vám na náladě nepřidá.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Pozor na špinavé boty

Jiná situace může nastat v předsíni. Můžete se tisíckrát ujišťovat o tom, že se budete zouvat venku a podlahu si tak nijak neponičíte. Ale představte si větší návštěvu. Tu někdy není možné uhlídat. Skrvny od bláta nebo prach sice bez problémů odstraníte, co ale zbytky sněhu a sůl ze zasněžené ulice? Ty už dokázaly zničit spoustu dřeva.

Co se týče koupelny, tam snad ani není třeba připomínat, že voda se na podlahu někdy dostane. A většinou ve větším množství. Nemusíte být ale odkázáni jen na dlažbu. Výrobci nabízejí dokonce i dřevěné podlahy se speciálním mořením, které i nápor větší vody vydrží. I tak je ale třeba mnohdy volit mezi designem a stylovostí na straně jedné a praktičností a užitkem na straně druhé.

Ani dlažba není dokonalá

I dlažba má ale své meze. Její použití v kuchyni, koupelně a předsíni je jasné a ospravedlnitelné, navíc ji můžete pořídit v mnoha barvách, které můžete i vzájemně kombinovat. Její jedinou velkou nevýhodou je však její teplota. Dlažba je jednoduše studená.

Právě z tohoto důvodu není vhodné ji používat v pokojích. Dlažbu dokáže zajřát podlahové vytápění, to se ale více vyplatí právě v místnostech jako je koupelna. Tedy tam, kde je dlažba nezbytná.

A po čem chodit v kuchyni?

Martina Tlachová
Foto: Stylhouse, enviroproflorida.com, podporabydleni.cz, Styltex, Bytové studio

24.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist