Dlažba do kuchyně je dobrá volba

Kuchyně dostává zabrat. I když se stala součástí obytných prostor, pořád jde o místo, kde se hlavně pracuje a zpracovává. Nehod v ní není málo a tomu by mělo odpovídat její vybavení. Začněme od podlahy…

ambiente_sicily_kuchyn-print-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: JIKA

Do kuchyně patří materiály, které vydrží velkou zátěž, snadno se udržují a nevadí jim ani zvýšená vlhkost. Dobrou volbou mohou být PVC, vinyl, voděodolné lamino nebo oblíbená dlažba. A na tu se dnes zaměříme.

Jak poznat kvalitní dlažbu

„Abychom měli bezpečnou a krásnou kuchyň, musí dlažba splňovat určité parametry. Důležitá je zátěž a otěruvzdornost. Dlažba by měla být také snadno čistitelná, proto do kuchyně volíme raději dlažbu s hladším povrchem. Dalšími podstatnými vlastnostmi je nízká nasákavost a protiskluznost. Do běžné domácnosti stačí vybírat dlažbu v kategoriích R9–R10,“ vysvětluje Eduard Justa, konzultant značky Jika.

V kuchyni musíme také počítat s tím, že se spadlé nečistoty nebo tekutiny dostanou i do spár mezi dlažbu. „Při spárování bychom měli vybírat spárovací hmotu odolnou proti kyselinám. Kuchyň je vlastně taková malá chemická laboratoř, a pokud se na zem dostanou různé ovocné šťávy či jiné agresivní látky, mohou vzniknout ve spárách skvrny, které nejdou vyčistit,“ upozorňuje Justa.

Aby nebyla studená…

Vzhledem k tomu, že dlažba patří k na dotek chladnějším materiálům, v zimě může být pro pohodu domácnosti nevhodná. Tento nedostatek odstraníme instalací podlahového topení. Díky své tepelné vodivosti dlažbu příjemně prohřívá a takové topení je i ekonomicky výhodné.

„Podlahové vytápění u keramické dlažby je velmi příjemné, navíc pokud se kuchyně nachází například nad studenou garáží nebo v prostorách, kde se přes zimu příliš netopí. Topení můžeme použít vodní i elektrické,“ uvádí odborník.

Malý nebo velký formát?

Možné jsou oba, ale vzhledem k častému provozu a tedy i vyššímu zašpinění se jeví jako praktičtější velkoformátová dlažba, která je v současnosti velmi moderní.

„U velkoformátových obkladů a dlažeb jde o křehký, avšak pružný materiál. Při jejich použití je zapotřebí používat příslušné nářadí, rámy s přísavkami, ale pochopitelně nejdůležitější je podklad, který musí být naprosto rovný. Výhodou velkoformátových obkladů a dlažeb je minimum spár, což je důležité i z hygienického hlediska,“ dodává Justa.

Pečujeme o dlažbu

Pro zachování pěkného vzhledu a co nejdelší životnosti je ideální dlažbu každý den zametat či vysávat a obklady zbavovat prachu a jiných pevných látek. Povrch pak stačí umýt neutrálním mýdlem nebo teplou jarovou vodou doplněnou o trochu octa, který funguje jako dezinfekční prostředek.

TIP LIVING.CZ: Na údržbu keramické dlažby nepoužívejte silikony a vosky. Leštidla a čisticí prostředky s obsahem vosku by totiž mohly vytvořit na povrchu vodotěsnou vrstvu a tak změnit vzhled dlažby.

Na objekty, které mohou dlažbu poškrábat, jako jsou kovové židle nebo stoly, je vhodné umístit zespodu filcové ochranné nálepky nebo pod ně umístit koberec, což je zvláště příjemné u jídelních koutů. Díky nim se prostor příjemně zateplí.

Barev nepřeberně

V dnešní době je nabídka barev a vzorů dlažeb do kuchyně opravdu široká. Sladit dlažbu s vaší kuchyňskou linkou není proto žádný problém.

Kromě standardních přírodních tónů mají obchody nabídce také kolekce, jež překvapí svou barevností. Obzvláště na podlaze může působit netradiční barva velmi osvěžujícím dojmem. Také je možné si vybrat dlažbu s plastickým vzorem připomínající přírodní kámen či beton.

„Protože i mezi skříňkami a pracovní deskou je prostor velmi náchylný k zašpinění, je ideální použít obklady i na stěnu kuchyňské linky. Komfortní údržba a dlouhá životnost je jejich nespornou výhodou,“ vysvětluje Radka Konečná, produktová manažerka pro obklady a dlažby značky Jika.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist