Dlažba do kuchyně

Proč mít v kuchyni klasickou dlažbu? Inspirace jakou pořídit dlažbu do kuchyně, rozdíl mezi keramickou a porcelánovou dlažbou, jak udržovat dlažbu v kuchyni. Je moderní retro dlažba nebo imitace dřeva?

Dlažba do kuchyně je dobrou volbou, splňuje totiž vysoké nároky kladené na kuchyňskou podlahu. Nevadí jí rozlité tekutiny, ani když na ni upadne něco horkého, nepoškodí ji upuštěné těžké a tvrdé předměty, s nimiž v kuchyni pracujeme. Praktická je i z důvodu, že se dobře uklízí a nevadí jí časté mytí. Dobře odolává styku s vodou. Na druhou stranu je nevýhodou její chlad, ale to lze vyřešit podlahovým topením.

K velkým přednostem patří velmi široká nabídka dekorů i vzorů a možnost sladit je s obklady ze stejné série. Oblíbenost venkovského či rustikálního stylu se odráží i v nabídce keramiky. Vedou imitace přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen, kůže, ale třeba také kůra, stále oblíbené jsou i upomínky na historizující vzhled v podobě pálené dlažby cotto. Ze dřevin jsou to nejčastěji dekory břízy, dubu a buku, případně exotického teaku. Zastánci moderních stylů najdou široký vývěr reprezentovaný například extrémně tenkými a přitom velmi odolnými velkoformátovými obklady v dekoru betonu. Pohledově zajímavé jsou různé imitace kovu, například matného nerezu nebo „zrezivělé“ podlahy. Oblíbený je i retro styl nebo pestrý Shabby Chic s květinami či útulný styl à la Provence se zvýrazněnými spárami. Popularitu dnes získávají i efektní hexagonální dlažby.

Kvalitní dlažba v kuchyni vydrží i desítky let, a proto bychom měli její vzhled velmi důkladně promyslet, nepodléhat módním trendům, její výměna není levná ani jednoduchá, jako je tomu třeba v případě plovoucích podlah.

O životnosti podlahy rozhoduje stálobarevnost nebo také otěruvzdornost. Ta vám pomůže odhadnout, jakou životnost bude mít vybraná dlažba vzhledem k frekvenci pohybu osob, které po ní šlapou. Otěruvzdornost je parametr přesně daný normou, která dělí glazované keramické materiály do skupin PEI 1 až PEI 5. Čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější.

Zejména při výběru keramických dlažeb se vyplatí mít povědomí o hledisku protiskluznosti. Písmeno A udává základní zvýšenou protiskluznost, C značí nejvyšší dosažitelnou protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou. Protiskluznost keramiky určené do míst, kde se pohybujeme v botách, tedy i do kuchyně, se člení do skupin R9 až R13. Hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost, R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu.

O tom, jak dlouho budete s dlažbou ve své kuchyni spokojeni, rozhodne vaše volba.


Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist