Divoká noc? Jak odstranit skvrny od spermatu z matrace, koberce či pohovky

Návody, jak si užít sex, se internet jen hemží, ale vzpomínáte si, že by vám někdy někdo poradil, jak odstranit jeho následky? Třeba skvrny do spermatu na koberci, matraci nebo pohovce jsou pořádný problém.

shutterstock_693500446-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zlaté pravidlo při odstraňování skvrn zní: čím rychleji, tím lépe. Ale po milování většinou nemáme náladu zjišťovat následky vášně. Proto se většinou potýkáme se zaschlými skvrnami, jejichž čištění bývá náročnější.

Skvrny na povlečení

U většiny tkanin stačí k odstranění spermatu a zabránění vzniku skvrn okamžité vyprání pracím prostředkem. Čerstvé skvrny obvykle snadno odstraníte opláchnutím studenou vodou. Je důležité používat studenou vodu, protože vyšší teploty mohou srážet bílkoviny obsažené ve spermatu a usazovat je ve vláknech tkaniny, což způsobí trvalou skvrnu.

Pokud jsou skvrny staré nebo tvoří krustu a jsou na jiné tkanině než na hedvábí nebo vlně, odstraňte nejprve zaschlou hmotu měkkým kartáčem a namočte je do přípravku na bázi enzymů. Poté je vyperte běžným způsobem. U nových i starých skvrn na hedvábí a vlně je nejlepším způsobem namočit přes noc tkaninu do roztoku s obsahem pracího prostředku na jemné prádlo (řiďte se dávkováním na etiketě).

Sperma na koberci

V případě vlhké skvrny postižené místo potřete houbou s roztokem studené vody a pracího prostředku. Následně ho důkladně vytřete čistou vodou, abyste odstranili veškerý prací prostředek, a poté skvrnu vytřete suchými papírovými ručníky, abyste odstranili co nejvíce vlhkosti. Nechte přirozeně uschnout. Pokud na místě zůstanou po uschnutí zbytky prášku, odstraňte je měkkým kartáčem a místo důkladně vyluxujte. Jestliže sperma zaschlo, nepanikařte! Nejprve uvolněte měkkým kartáčem zaschlé zbytky a vysajte. Zůstane-li koberec znečištěný i poté, postupujte stejně jako při čištění čerstvých skvrn.

Sperma na matraci je častý problém

Matrace je poměrně velká investice, takže ji nechceme zbytečně znehodnotit množstvím skvrn. Nejjednodušší je používat matracový chránič, který lze v případě nehody snadno vyprat jako ostatní ložní prádlo. Pokud skvrna prosákne i přes chránič na matraci či prostěradlo, použijte vlhkou houbu nebo hadřík. Skvrnu potřete studenou vodou a poté ji vyčistěte odstraňovačem skvrn na čalounění nebo můžete použít slabý roztok čisticího prostředku. Poté jemně houbou namočenou v čisté vodě odstraňte zbytky čisticího prostředku, ale je důležité matraci příliš nenamočit. Co nejvíce vysušte a před ustláním nechte postel zcela vyschnout na vzduchu.

Láska na pohovce

Látky používané na čalounění jsou velmi rozmanité a je nejlepší řídit se pokyny výrobce, jak skvrny z pohovky nebo křesel vyčistit.

Obecně platí, že použijte studenou vodu a skvrnu jemně rozetřete. Pokud se skvrna neodstraní, použijte slabý roztok pracího prostředku nebo čisticí prostředek na čalounění ve spreji. Pro jistotu je vždy nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě, abyste zkontrolovali stálost barvy. Vyvarujte se nadměrného přemokření čalounění a důkladně vysušte. Pokud je skvrna zaschlá, použijte měkký kartáč k odstranění zaschlé hmoty a teprve poté ošetřete výše uvedeným způsobem. Teď už víte, jak na to. Přejeme hodně lásky.

17.3.2022 11:30 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist