Dílna je jako kuchyně. Potřebuje úložné prostory a pořádnou pracovní desku

Český člověk je šikovný, tvořivý, ve věcech oprav často soběstačný. K tomu ale potřebuje náležité zázemí – dílnu. Jak by mělo takové kutilské království vypadat, aby se v ní dobře dělalo, a čím ji zařídit, aby bylo vše po ruce? Přinášíme několik zásad, bez kterých se pravé kutilské doupě neobejde.

(Zdroj: shutterstock)

Správně zařízená by měla dílna umožnit ergonomickou a bezpečnou práci. Základem je přehledně seřazené nářadí a materiály, které jsou v dosahu pracovního stolu. Pro skladování drobných dílů, jako jsou šroubky či hřebíky, potřebujeme dostatek úložných prostor stejně jako na speciální nástroje, které vezmeme do ruky jen občas, ale jejich funkce je nenahraditelná. Je to vlastně kuchyně a platí tu podobné zásady.

Pracovní deska je základ

Pracovní stůl zvaný ponk je asi nejdůležitější součástí dílny. Aby dobře sloužil, je třeba mít pracovní desku ve správné výšce, která se uzpůsobí individuální k výšce svého uživatele a práci, kterou na ní budeme konat: Jiná bude výška stolu je vhodná pro montáž nebo drobné práce, o 15–20 cm vyšší je nutná například pro umístění vrtačky nebo kotoučové brusky, bez které se v dílně neobejdeme. Pro práci s vrtačkou nebo bruskou přizpůsobíme výšku stolu tak, aby ruka v lokti při práci svírala pravý úhel u stojícího člověka.

Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. „Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku, použít můžeme také vodovzdornou překližku o síle 22 a více mm,“ radí Zlatko Slebodník, odborník na nářadí a železářství

V malé dílně oceníte pracovní stůl na kolečkách, abychom jej mohli přemístit podle potřeby a vytvořit si volné místo kolem něj. Pořizujte zásadně kolečka s brzdou!

Dílna potřebuje pořádné světlo!

Nejlepším osvětlením je přirozené světlo, a tak by dílna měla mít velké okno, pod které umístíme ponk. Umělé osvětlení potřebujeme ale také. Samozřejmostí je kvalitní stropní světlo, ale velký důraz se klade zejména na lokální osvětlení pracovní plochy.

Zde platí stejně jako třeba u psacího stolu, aby bylo světlo silné, ale neoslňovalo při práci. Můžeme umístit bodové osvětlení přímo nad ponk a pro přímé nasvícení práce využijeme kloubové lampičky.

Důležité je, aby u rotujících nástrojů nebyl prostor svícen klasickými zářivkami, jejichž obnovovací frekvence může vyvolat pocit, že nástroj stojí, snadno by pak došlo k úrazu. Vhodné je volit LED osvětlení.

Skříně, skříňky, police

V dílnách se pro nejčastěji používané nářadí nejlépe osvědčují police, závěsné systémy a děrované stěny nebo univerzální desky s háčky. Měly by být bytelné, aby udržely i těžší věci a snesly hrubější zacházení.

Pro nástroje, které používáme nejčastěji, lze na stěnu nebo desku za pracovním stolem připevnit magnetické lišty, na které se snadno uspořádají a odloží kovové nářadí – například klíče, šroubováky, dláta, pilníky a podobné.

Méně často používané nářadí, nástroje či stroje uložíme do uzavíratelných skříní nebo stohovatelných plastových boxů. Ty jsou praktické, protože do nich je vidět a rychle najdeme, co hledáme.

Nářadí, bez kterého se neobejdete

Nezbytným vybavením každé dílny je nepochybně svěrák, akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, páječka, případně fréza nebo pila. Od stavební kotoučové až k pásové pile je výběr téměř nekonečný.

Chybět nesmí ani nezbytné maličkosti v podobě různých kleští, štípaček, odlamovacích nožů, měřicích a vážicích pomůcek či lepidel, tmelů a laků a natěračských potřeb. Pohodlí při práci zvýší i pracovní podpěry, takzvané „kozy“, a bubnový prodlužovací kabel, aby nedocházelo k omezení délkou přívodních kabelů jednotlivých nástrojů. Samozřejmostí jsou sady různých šroubů, matic, hmoždinek nebo hřebíků.

Nepodceňujte bezpečnost

Brýle, sluchátka, vybavená lékárnička či hasicí přístroj a další bezpečnostní a úklidové pomůcky jsou nezbytné.

Užitečným pomocníkem je stavební vysavač, který nemá problém ani s odsáváním hrubých nečistot z frézy, pily nebo hoblíku. Pracovní prostor je nutné vždy dovybavit nebo upravit v závislosti na konkrétním projektu a materiálech, které v rámci něj budete zpracovávat.

Publikováno: 16.12.2022, Autor: autor: Jana Truksová | zdroj: Článek byl vytvořen ve spolupráci s Zlatko Slebodníkem - odborníkem na nářadí a železářství Hornbach

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybavit dílnu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybavit dílnu

Jak vyrobit udírnu ze starého sudu

Návod na výrobu udírny ze starého plechového sudu

Jak prakticky zrenovovat stěnu v šatně

Jak na renovaci šatny poradí Pepa Libický

Postavte si multifunkční pracovní stůl

Multifunkční pracovní stůl

Tradiční březové koště

Jak vyrobit poctivé březivé koště prozradí Jiří Ondřej

ČTĚTE DÁLE

Jak pozvat pozitivní energii k sobě domů
Jak pozvat pozitivní energii k sobě domů

Interiér

Domácí harmonie potřebuje dostatek pozitivní energie a čínské učení feng šuej dobře ví, co v našem domově brání jejímu správnému proudění.

Hollywood Regency styl si zamilujete
Hollywood Regency styl si zamilujete

Interiér

Hollywood Regency styl je zpět. Styl, který se zrodil z divadelní fantazie, je okouzlující. Ještě jste o něm neslyšeli? Máme pro vás vše, co potřebujete vědět.

7 jednoduchých stylingových nápadů, které změní místnost k nepoznání
7 jednoduchých stylingových nápadů, které změní místnost k nepoznání

Interiér

Nudný interiér můžete překvapivě změnit poměrně snadno, a to dokonce i bez peněz. Jak to udělat? Zdá se vám to nemožné? Máme pro vás tipy jak na to.

Teplo domova i pocit luxusu – to vše přináší do interiéru ořechové dřevo
Teplo domova i pocit luxusu – to vše přináší do interiéru ořechové dřevo

Interiér

Ořechové dřevo je vítaným prvkem interiérového designu. Tmavé dřevo je velice elegantní. Do našich domovů vnáší příjemnou atmostéru a luxus.

Zdravé vaření díky vakuovačkám a vakuovacím zásuvkám
Zdravé vaření díky vakuovačkám a vakuovacím zásuvkám

Interiér

Vakuovací zásuvky vám umožní uchování potravin, které můžete zatavit do všech typů sáčků za účelem jejich uložení, nebo k úpravě s funkcí sous vide.

Zdravá domácí hořčice bez konzervantů
Zdravá domácí hořčice bez konzervantů

Interiér

Víte, jak chutná domácí hořčice? Sice jinak než ta z obchodu, ale zato je zdravější a kvalitnější. Neobsahuje totiž žádné konzervanty a je plná chutné zeleniny.

Vdechněte svému bydlení barvu, texturu i život
Vdechněte svému bydlení barvu, texturu i život

Interiér

Krásné bydlení je snem každého z nás. Aby dům vypadal luxusně a draze, nemusíme utratit majlant. Existuje pár jednoduchých triků, jak získat bydlení snů.

Provence – to je pohoda a francouzská elegance
Provence – to je pohoda a francouzská elegance

Interiér

Harmonický design, pastelové barvy a záplava květin – to všechno je typické pro provensálský styl, který najde uplatnění i na českém venkově.

Designérka radí: Jak kombinovat nábytek a dekorace
Designérka radí: Jak kombinovat nábytek a dekorace

Interiér

Světlé dřevo v interiéru se hodí téměř ke každému odstínu a vykouzlit z něj dokonalou kompozici v bytě chce mít velkou představivost a trochu odvahy.

Konvektomat představuje revoluci v gastronomii
Konvektomat představuje revoluci v gastronomii

Interiér

Máte velkou rodinu a zároveň dbáte na kvalitní stravu? Pořiďte si konvektomat. I při velkém počtu připravovaných jídel šetří náš čas a peníze.

Industriální styl bydlení je moderní a opírá se o průmyslový design
Industriální styl bydlení je moderní a opírá se o průmyslový design

Interiér

Jaké preferujete stylové bydlení? Jste spíše romantické duše nebo ryze praktický tvor? Vyzkoušejte industriální stylové bydlení, které je opravdu jedinečné.

Víte, že se vizuální nepořádek může negativně podepsat nejen na vaší pohodě?
Víte, že se vizuální nepořádek může negativně podepsat nejen na vaší pohodě?

Interiér

Vizuální nepořádek otevřených úložišť má na vás větší vliv, než jste si možná mysleli. Pojďte o tomto problému zjistit více. Poradíme vám, co s ním udělat.