Dílna je jako kuchyně. Potřebuje úložné prostory a pořádnou pracovní desku

Český člověk je šikovný, tvořivý, ve věcech oprav často soběstačný. K tomu ale potřebuje náležité zázemí – dílnu. Jak by mělo takové kutilské království vypadat, aby se v ní dobře dělalo, a čím ji zařídit, aby bylo vše po ruce? Přinášíme několik zásad, bez kterých se pravé kutilské doupě neobejde.

dilna-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: Horbach

Správně zařízená by měla dílna umožnit ergonomickou a bezpečnou práci. Základem je přehledně seřazené nářadí a materiály, které jsou v dosahu pracovního stolu. Pro skladování drobných dílů, jako jsou šroubky či hřebíky, potřebujeme dostatek úložných prostor stejně jako na speciální nástroje, které vezmeme do ruky jen občas, ale jejich funkce je nenahraditelná. Je to vlastně kuchyně a platí tu podobné zásady.

Pracovní deska je základ

Pracovní stůl zvaný ponk je asi nejdůležitější součástí dílny. Aby dobře sloužil, je třeba mít pracovní desku ve správné výšce, která se uzpůsobí individuální k výšce svého uživatele a práci, kterou na ní budeme konat: Jiná bude výška stolu je vhodná pro montáž nebo drobné práce, o 15–20 cm vyšší je nutná například pro umístění vrtačky nebo kotoučové brusky, bez které se v dílně neobejdeme. Pro práci s vrtačkou nebo bruskou přizpůsobíme výšku stolu tak, aby ruka v lokti při práci svírala pravý úhel u stojícího člověka.

Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. „Nejvhodnější je vybírat pracovní desku z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku, použít můžeme také vodovzdornou překližku o síle 22 a více mm,“ radí Zlatko Slebodník, odborník z oddělení nářadí a železářství v projektových marketech Hornbach.

V malé dílně oceníte pracovní stůl na kolečkách, abychom jej mohli přemístit podle potřeby a vytvořit si volné místo kolem něj. Pořizujte zásadně kolečka s brzdou!

Dílna potřebuje pořádné světlo!

Nejlepším osvětlením je přirozené světlo, a tak by dílna měla mít velké okno, pod které umístíme ponk. Umělé osvětlení potřebujeme ale také. Samozřejmostí je kvalitní stropní světlo, ale velký důraz se klade zejména na lokální osvětlení pracovní plochy.

Zde platí stejně jako třeba u psacího stolu, aby bylo světlo silné, ale neoslňovalo při práci. Můžeme umístit bodové osvětlení přímo nad ponk a pro přímé nasvícení práce využijeme kloubové lampičky.

Důležité je, aby u rotujících nástrojů nebyl prostor svícen klasickými zářivkami, jejichž obnovovací frekvence může vyvolat pocit, že nástroj stojí, snadno by pak došlo k úrazu. Vhodné je volit LED osvětlení.

Skříně, skříňky, police

V dílnách se pro nejčastěji používané nářadí nejlépe osvědčují police, závěsné systémy a děrované stěny nebo univerzální desky s háčky. Měly by být bytelné, aby udržely i těžší věci a snesly hrubější zacházení.

Pro nástroje, které používáme nejčastěji, lze na stěnu nebo desku za pracovním stolem připevnit magnetické lišty, na které se snadno uspořádají a odloží kovové nářadí – například klíče, šroubováky, dláta, pilníky a podobné.

Méně často používané nářadí, nástroje či stroje uložíme do uzavíratelných skříní nebo stohovatelných plastových boxů. Ty jsou praktické, protože do nich je vidět a rychle najdeme, co hledáme.

Nářadí, bez kterého se neobejdete

Nezbytným vybavením každé dílny je nepochybně svěrák, akumulátorová vrtačka nebo šroubovák, páječka, případně fréza nebo pila. Od stavební kotoučové až k pásové pile je výběr téměř nekonečný.

Chybět nesmí ani nezbytné maličkosti v podobě různých kleští, štípaček, odlamovacích nožů, měřicích a vážicích pomůcek či lepidel, tmelů a laků a natěračských potřeb. Pohodlí při práci zvýší i pracovní podpěry, takzvané „kozy“, a bubnový prodlužovací kabel, aby nedocházelo k omezení délkou přívodních kabelů jednotlivých nástrojů. Samozřejmostí jsou sady různých šroubů, matic, hmoždinek nebo hřebíků.

Nepodceňujte bezpečnost

Brýle, sluchátka, vybavená lékárnička či hasicí přístroj a další bezpečnostní a úklidové pomůcky jsou nezbytné.

Užitečným pomocníkem je stavební vysavač, který nemá problém ani s odsáváním hrubých nečistot z frézy, pily nebo hoblíku. Pracovní prostor je nutné vždy dovybavit nebo upravit v závislosti na konkrétním projektu a materiálech, které v rámci něj budete zpracovávat.

28.12.2017 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist