Díky tapetám bude nábytek zase jako nový

Máte tapety spojené jen se stěnami? To je ale škoda. Zvláště samolepicí tapety jsou totiž skvělým řešením, jak vylepšit poškozený nebo okoukaný nábytek. Je to rychlé a není na tom nic těžkého. Přece jen lepší dbát na pár jednoduchých zásad. Prozradíme vám, které to jsou.

13a105532213_158577976_125680702_93345661_livingroom-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Pixers

Podklad je třeba odmastit

Plochu, na kterou chcete nalepit tapetu, nejprve důkladně umyjte, odmastěte a vysušte. Není nutné na to použít nějaký agresivní chemický přípravek. Když nemáte po ruce speciální odmašťovač, stačí hadřík namočit v alkoholu.

Dřevěný povrch nezapomeňte zbrousit

Pokud se chystáte „vylepšit“ dřevěný nábytek, může se stát, že jeho povrch má nepravidelnou strukturu. Přebruste ho proto jemným smirkovým papírem. Pak ho znovu důkladně vyčistěte a vysušte.

Plochy určené k renovaci si přeměřte

Při lepení nestřílejte od boku. Určitě by vás rozladilo, kdybyste nalepili větší část tapety a potom byste zjistili, že jí pár centimetrů chybí. Proto se řiďte zásadou: Dvakrát měř, jednou řež. I v tomto případě se vám to vyplatí. Ušetříte si tím nejen zbytečnou práci, ale i peníze za další metry tapety, kterou byste museli dokoupit.

Připravte si všechno potřebné

Polepování větších ploch se neobejde bez speciálního odlamovacího nebo alespoň pořádně ostrého nože, rovné desky na vyhlazování nalepených častí a jehly. Namísto vyhlazovací desky je možné použít i smeták, z něhož odmontujete tyč. S touto improvizovanou pomůckou pracují například tapetáři.

Sledujte vzor

Samozřejmě je nejjednodušší tapetovat jednobarevnou tapetou. Na druhou stranu daleko lépe vypadá zrenovovaný nábytek s nějakým zajímavým dekorem. V tom případě tapetu předem prohlédněte, zda motiv nemá nějaké vizuální nedostatky. Bylo by škoda, aby vyšly právě na takové místo, které bude nejvíc na očích. Důležité také je, aby nalepený dekor na sebe správně navazoval.

Načněte tapetu

Tapetu rozložte na rovné ploše lepicí plochou nahoru a odlepte 20 až 30 centimetrů ochranné fólie. Když chcete oblepit vertikální plochu, jako skříň, knihovnu nebo dveře, začněte lepit shora. Budete při tom asi potřebovat pomocníka, který vám pomůže vyrovnávat tu část tapety, kterou jste ještě nenalepili.

Povrch pomalu vyhlaďte

Nalepování i vyhlazování by mělo probíhat průběžně a hlavně pomalu. Prudký tah samolepkou ji totiž může zdeformovat. Vyhlazovací deska by neměla příliš tlačit na plochu. Pohyb by měl být pomalý a souvislý.

Vypíchněte bublinky

Málokdo se vyvaruje toho, aby se místy neudělaly pod tapetou bublinky. Vzduch z nich opatrně vypíchněte tenkou jehlou. Když je tapeta lesklá nebo má výraznější vzor, můžete dírku po jehle přetřít bezbarvým lakem na nehty.

Inspiraci pro renovaci nábytku tapetováním najdete ve fotogalerii.

2.10.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist