Díky nové dlažbě se stará terasa proměnila v luxusní oázu

Pokud uvažujete o rekonstrukci terasy, neváhejte a pusťte se do toho. Právě teď je totiž na to ideální počasí. A vezměte to od podlahy, jako to udělali majitelé terasy v Dolních Břežanech.

9dsc_4500-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: JIKA

Terasa je ideálním místem pro užívání si sluníčka a duševní odpočinek. Podívejte se, jak se může z poměrně fádní terasy stát luxusní místo, kde se budete v létě rádi setkávat s blízkými nebo si užívat zaslouženého relaxu a čerpat energii ze sluníčka. A pokud si nedovedete představit, co vlastně pokládka nové dlažby obnáší, prohlédněte si, jak probíhala jedna taková proměna krok za krokem.

K rekonstrukci terasy se dostali až po 10 letech

Manželé Hejkalovi si kdysi koupili byt v Dolních Břežanech. Patřila k němu i 30 m² velká terasa, která však měla na podlaze starou zámkovou dlažbu. Noví majitelé proto od začátku plánovali, že ji co nejdříve vymění. Došlo k tomu bohužel až po 10 letech.

„Vše začalo úvahami, jak na to a kdy. Rozvahu nejen nad možnostmi, ale i financemi pomohla vyřešit architektka Ing. arch. Klára Trnková ze společnosti Ateliér 101,“ vysvětlují manželé Hejkalovi. Výběr vhodného architekta byl tím správným krokem. „Zkušenosti a praxe odbornice nám ušetřily čas a finance,“ shodují se manželé.

Z pouhé revitalizace terasy se návrh rozšířil o možnost výstavby případné budoucí zimní zahrady. Vybudování základů trvalo půl roku a stálo 60 000 Kč. „Během té doby jsme brouzdali po internetu a hledali inspiraci. Správným směrem nás navedla architektka, která přesně odhadla, co by se nám líbilo,“ říká paní Ingrid.

Dohodli všechno on-line

Následovalo další výběrové řízení firmy pro nákup dlažby a realizaci obnovy terasy. „Rozhodli jsme se pro společnost Domeo koupelny. Cena, čas, dostupnost materiálu i obkladačů, servis prodavačů v prodejně odpovídaly našim představám. Líbilo se nám, že komunikace probíhala rychle a hlavně prostřednictvím internetu,“ uvádí paní Ingrid a doplňuje: „Prodejnu jsme navštívili jen dvakrát, abychom se přesvědčili o správném výběru materiálu dlažeb. I přesto, že je výběr Jika dlažeb široký – netradiční formáty, rozmanitost povrchů – jsme zůstali u jednoduchosti.“

Nakonec se Hejkalovi rozhodli, že dají na doporučení odborníků a zvolili si mrazuvzdornou dlažbu Jika Di Pietra formátu 60 x 60 cm, která čerpá inspiraci z kamenů v pohybu.

Důležitá je nízká nasákavost dlažby

Manželé Hejkalovi udělali dobře, že výběru dlažby věnovali zvýšenou pozornost. Nejčastější volbou pro terasy je keramická dlažba. Nejdůležitější je se zaměřit na její nasákavost, tedy schopnost absorbovat vodu z okolního prostředí. Slinuté (zhutněné) keramické dlaždice s nízkou nasákavostí 0,04 až 0,5 % vykazují nejlepší vlastnosti v extrémních podmínkách, zejména odolnost proti mrazu.

Bezpečný pohyb zajistí dlažba s protiskluzem

Protiskluznost dlaždic je faktor, na který byste při výběru dlažby na terasy neměli zapomenout. Na tomto parametru totiž závisí bezpečnost pohybu osob po těchto podlahách. A protože je na terasách je změna povětrnostních podmínek běžným jevem, může jejich prostiskluzný povrch zabránit mnoha úrazům. V dnešní době lze protiskluzný efekt navíc zvýšit i speciálními nátěry.

Díky retifikovaným dlaždicím budete mít úzké spáry

To, že standardní dlaždice nemají úplně přesné úhly, je dáno způsobem výroby, při níž je prakticky nemožné dosáhnout absolutní přesnosti. Právě z toho důvodu se u běžných dlaždic dělají spáry tři až pět milimetrů, které tyto nerovnosti skryjí.

Skvělou variantou jsou však retifikované dlaždice, které jsou zabroušeny na přesný rozměr a mají rovné hrany. Díky těmto dlaždicím lze dosáhnout milimetrové přesnosti a spáry prakticky vynechat, resp. je zúžit až na jeden milimetr. Vzhledem k jejich vyšší ceně je lepší tuto činnost svěřit do rukou zkušeného obkladače.

20.7.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist