Díky LED žárovkám ušetříte na energiích

Ceny energií letí strmě vzhůru, snad nikdo neví, kam až se jejich cena může vyšplhat, všichni ale řeší, jak na nich aspoň trochu ušetřit. Pokud máte doma klasické žárovky, pak pro vás máme jeden tip, díky kterému můžete ušetřit docela zásadně. Vyměňte klasické žárovky za LED žárovky!

zarovka-1100x618.jpg Zdroj: archiv svetla24.cz

LED žárovky jako žárovky dnešní doby

Tradiční žárovky patří v mnoha domácnostech stále k těm nejpoužívanějším, přece jenom jsou finančně dostupné a za ty roky jsme si na ně zvykli. Doba se ale mění, s ní i technologie, tak proč nevyzkoušet LED žárovky, které si pomalu také získávají své příznivce? Nahrává tomu i dnešní doba a rostoucí ceny energií.

Bez světla se neobejdeme

Světlo k životu potřebuje každý z nás. Přírodní světlo pozitivně působí na náš organismus, posiluje imunitu, nabíjí nás energií a zlepšuje náladu. Na podzim a v zimě, když už to s ním je trošku složitější, musíme sáhnout po umělém osvětlení, bez kterého bychom se nemohli věnovat svým zálibám, vařit, no prostě bychom nezvládli skoro nic.

Naši prapředci své domovy osvětlovali ohněm, později ho nahradili svíčky, petrolejky a pak přišly na řadu žárovky. Vybrat umělé osvětlení ale není jen tak, výběr žárovek je naprosto zásadní.

Jak funguje LED žárovka?

Princip fungování žárovky spočívá v zahřívání wolframového drátu elektrickým proudem, což sice vede k vytouženému cíli v podobě světla, ale není to zrovna energeticky úsporné. Světlo světa tak postupně spatřily výbojky, xenonové výbojky, a také LED světla. Ta jsou založena na elektroluminiscenci, tedy přeměně elektrického proudu přímo na světlo.

Víte, že i když vás od pořízení LED žárovky možná odrazuje vyšší pořizovací cena, ve výsledku ušetříte? Ve srovnání s tradiční žárovkou dosahuje úspora 90 %, v porovnání s halogenovou pak 60 %.

Proč vsadit právě na LED žárovky?

LED žárovky na výrobu požadovaného jasu spotřebují mnohem méně energie než ty klasické nebo halogenové, jejich spotřeba tak je téměř neznatelná a světelná účinnost vysoká. Další výhodou LED technologie je její schopnost dosáhnout libovolné požadované barvy světla bez nutnosti dalších filtrů přeměňujících bílé světlo na červené, zelené nebo modré, zmínit musíme i:

  • Ekologické přednosti
  • Delší životnost
  • Ihned po rozsvícení se rozsvítí na plný výkon.
  • Diody nijak nepálí, většina spotřebované energie je převáděna na světlo.
Jak vybrat LED žárovku?

Máte už jasno v tom, že klasické žárovky vyměníte za LED žárovky a přemýšlíte, jak vybrat tu pravou? Ve volbě patice máte určitě jasno, ale co dál? Prvním krokem je volba barevné teploty a intenzity světla. Právě to nás totiž ovlivňuje.

Tam, kde chcete relaxovat, tedy například v obývacím pokoji nebo ložnici, je lepší tlumené osvětlení teplých tónů s načervenalým podtónem a hodnotou 2800 až 3000 K.

Do místností, kde se potřebujete soustředit, tedy do pracovny, kuchyně apod. se hodí studená bílá barva (5000 až 6000 K). Do sklepa a dalších podobných míst vsaďte na bílou barvu denního světla s modrým podtónem (7000 až 8000 K).

Víte, že podle výkonu udávaného ve wattech se u LED žárovek orientovat nedá? Důležitý je světelný tok udávaný v lumenech. Čím je větší, tím víc dostanete i světla.

6.10.2022 1:16 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist