Dětský pokoj má být plný krásných barev

Dětský pokoj by měl být zvláštním uzavřeným světem, který rozvíjí osobitost dítěte. Měl by mu být útočištěm, kde by si mohlo žít svým vlastním životním tempem a kde mají své místo učení, odpočinek i hra. Zařízení pokoje by mělo být praktické, proto volte odolné materiály, účelný úložný systém a podpořte dětskou zálibu v jasných barvách.

4reroom-ltd_hedgehugs-complete-room-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Reroom Ltd

Tři důležité zásady

Při zařizování pokoje byste se měli řídit třemi slovy, začínajícími třemi písmeny na začátku abecedy. Jedná se o adaptabilitu, barevnost a čistotu. Adaptabilita ve vybavení dětského pokoje je velmi důležitá, protože děti nejen rostou, ale s věkem se mění jejich potřeby a koníčky. Navíc byste měli myslet i na to, že vaše dítě bude občas chtít, aby u něj některý kamarád přespal, takže se hodí například nějaké rozkládací křeslo.

Barevnost prostě do dětského světa patří. Rozvíjí fantazii, tím ovlivňuje daný prostor. Výmalbu stěn, tapety, samolepky, koberce a textilie snadno během času barevně proměníte od pastelových miminkovských tónů až po drsný vkus teenagera.

Čistota nás provází po celý život. A je třeba k ní vést i děti. Ty by měly s úklidem ve svém pokoji co nejdříve pomáhat a později by si už měly pořádek udržovat samy.

Barvy jako stimulace

Děti barvy ke svému rozvoji potřebují. Slouží jim jako určitý stimulující faktor. Ten se však postupně mění. Zatímco do pokoje pro miminko se hodí spíše světlé jemné barvy, jakmile si děti začnou všímat svého okolí, zalíbí se jim syté jasné barvy, které podporují radostnou náladu a odpovídají současnému životnímu stylu.

Rozhodně jim nebraňte v tom, aby si vybraly barvy samy. Když však bude jejich výběr už „hodně přes čáru“ a vy je budete muset trochu usměrnit, jděte na to opatrně. Vyhněte se striktním příkazům a zákazům. Spíš se je snažte nenásilně dovést k nějakému kompromisnímu řešení. Jinak budou mít pocit, že jste jim neumožnili, aby se rozhodli podle svého.

Nemá cenu příliš řešit nějakou z vašeho pohledu možná značně neumírněnou divočinu nebo jim bránit si vyzdobit pokoj ve stylu pirátů či filmových postav. Dohlédnout byste měli hlavně na to, aby si nevybraly takové barevné odstíny, které navozují sevřený tísnivý pocit. To je hodně důležité, zvláště když zařizujete místnost, která je relativně malá. A netýká se to jen tmavých barev, jako jsou černá nebo tmavě hnědá. Nepříjemně může působit i některý odstín červené nebo temně fialové. Proto je lepší upřednostnit například žlutou a zelenou.

Vsaďte na samolepky

Nejlépe uspokojíte bláznivé požadavky svého potomka, když vymalujete stěny pokoje nějakou základní barvou a doplníte je samolepicími bordurami a motivy, které se dají snadno obměňovat. Poohlédněte se také po svíticích samolepkách například ve tvaru planet a hvězd a vytvořte na stropě noční nebe nebo po barvě s kovovým či luminiscenčním leskem. Část stěny můžete natřít třeba černou tabulovou barvou, která podpoří tvořivé hry a psaní.

13.3.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist