Dětský pokoj by měl být originální a osobitý

Čeká vás zařizování dětského pokoje? Dejte pozor, abyste se náhodou nedopustili některého z přešlapů. Poradíme vám, jak vytvořit dětem útulné místo přesně podle jejich gusta.

detsky-pokoj-2-1100x618.png Celá galerie 22 Zdroj: shutterstock.com

Respektujte osobnost dítěte

Dětské pokoje bohužel podléhají značné uniformitě. Jsou sice hezké, barevné, ale nijak neodrážejí osobnost svého malého obyvatele. Při plánování je totiž třeba respektovat přání dítěte a jeho záliby. Zároveň je třeba počítat s tím, že dítě bude růst a jeho potřeby se budou v průběhu času měnit.

Individuální přání spojená s určitým věkem nejlépe splní dekorace, textilní doplňky nebo tapeta, tedy prvky, které lze za pár let bez problému vyměnit.

Budiž světlo

Často také zapomínáme na světlo. V dětských pokojích obvykle centrální lustr téměř nesvítí, ačkoliv děti si hrají na zemi a světla ubývá se čtvercem vzdálenosti. Jedna žárovka je málo, minimem jsou tři až čtyři. Kromě toho obvykle chybí zdroje světla v jednotlivých zónách pokoje.

Lustr a stolní lampička rozhodně nestačí. Osvětlení je třeba plánovat a jeho design v rámci pokoje sjednotit. Kromě praktické funkce má i funkci psychologickou – dodává pokojíčku atmosféru a útulnost.

Dejte všemu řád

Dětské pokojíčky často působí chaoticky a roztříštěně. Důvodem jsou chybějící a nekoncepčně řešené úložné prostory společně s množstvím výrazných barev a vzorů.

V pokoji, který bývá často plný hraček, je vhodné vytvořit spíše klidné, neutrálnější pozadí s jednou barevnou stěnou a ústředním motivem. To dodá pokojíku správnou barevnou náladu i nezbytnou osobitost.

Vyslechněte si dětská přání

Dětská fantazie je téměř nekonečná, a jak určitě víte, meze se jí nekladou. A to může být pro vás zajímavou inspirací. Proto se poraďte se svým dítětem, jaký by chtělo mít pokoj, a teprve potom se pusťte do zařizování. Zeptejte se ho, zda by radši velkou patrovou postel nebo obrovský hrací prostor, který poskytne dostatek místa pro stavbu velkých hradů a paláců z jeho oblíbených stavebnic.

Čtěte také:

Neznamená to, že musíte podléhat nesmyslným přáním svého potomka, ale na druhou stranu je škoda mávnout nad jeho sny rukou. Naopak. Pozorně je vyslechněte. Neboť právě o tu tolik potřebnou originalitu a výlučnost v nich určitě nebude nouze.

A když budou mít děti možnost do výběru nábytku a dekorací zasahovat, rády vám pak také pomohou s realizací a další bonus je, že si takový pokojík zamilují a budou si v něm samy rády udržovat i pořádek. A to je vlastně velká výhra i pro nás, rodiče.

A jak to máte vy? Necháváte dětem volnou ruku, nebo do toho nesmí vůbec mluvit? Napište nám do diskuze a podívejte se také do galerie, třeba vás tam osloví některý z dětských pokojíčků a pustíte se do jeho realizace. 

Text: Ivana Kukalová, foto: Shutterstock.com

20.6.2022 7:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist