Dětský pokoj by měl být originální a osobitý

Co si myslí někteří čeští designéři o vybavení dětských pokojíčků? Jaké nešvary se tam nejčastěji objevují? A jak je to u vás doma? Také jste se dopustili některých přešlapů? Možná si už na to příště dáte větší pozor a vaše děti budou mít pokoj zařízený na jedničku.

13bonami14734371072_3c47432bb1_o-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Bonami

Respektujte osobnost dítěte

Dětské pokoje bohužel podléhají značné uniformitě. Jsou sice hezké, barevné, ale nijak neodrážejí osobnost svého malého obyvatele. Při plánování je totiž třeba respektovat přání dítěte a jeho záliby. Zároveň je třeba počítat s tím, že dítě bude růst a jeho potřeby se budou v průběhu času měnit.

Individuální přání spojená s určitým věkem nejlépe splní dekorace, textilní doplňky nebo tapeta, tedy prvky, které lze za pár let bez problému vyměnit.

Budiž světlo

Často také zapomínáme na světlo. V dětských pokojích obvykle centrální lustr téměř nesvítí, ačkoliv děti si hrají na zemi a světla ubývá se čtvercem vzdálenosti. Jedna žárovka je málo, minimem jsou tři až čtyři. Kromě toho obvykle chybí zdroje světla v jednotlivých zónách pokoje.

Lustr a stolní lampička rozhodně nestačí. Osvětlení je třeba plánovat a jeho design v rámci pokoje sjednotit. Kromě praktické funkce má i funkci psychologickou – dodává pokojíčku atmosféru a útulnost.

Dejte všemu řád

Dětské pokojíčky často působí chaoticky a roztříštěně. Důvodem jsou chybějící a nekoncepčně řešené úložné prostory společně s množstvím výrazných barev a vzorů.

V pokoji, který bývá často plný hraček, je vhodné vytvořit spíše klidné, neutrálnější pozadí s jednou barevnou stěnou a ústředním motivem. To dodá pokojíku správnou barevnou náladu i nezbytnou osobitost.

Vyslechněte si dětská přání

Dětská fantazie je téměř nekonečná, a jak určitě víte, meze se jí nekladou. A to může být pro vás zajímavou inspirací. Proto se poraďte se svým dítětem, jaký by chtělo mít pokoj, a teprve potom se pusťte do zařizování. Zeptejte se ho, zda by radši velkou patrovou postel nebo obrovský hrací prostor, který poskytne dostatek místa pro stavbu velkých hradů a paláců z jeho oblíbených stavebnic.

Neznamená to, že musíte podléhat nesmyslným přáním svého potomka, ale na druhou stranu je škoda mávnout nad jeho sny rukou. Naopak. Pozorně je vyslechněte. Neboť právě o tu tolik potřebnou originalitu a výlučnost v nich určitě nebude nouze.

10.5.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist