Dětský pokoj není odkladiště starého nábytku. Věnujte jeho zařízení pozornost

Dětský pokoj hraje ve vývoji dítěte velkou roli. Nepodceňujte ho. Není to jen ložnice ale místo, kde tráví hodně času, a proto by měl poskytovat podměty pro fantazii a tvůrčí rozvoj dítěte.

3dtsk-hra-teky-a-krabice-529-k_27967909615_o-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Bonami

Na děti mysleli už ve starém Egyptě, jak dokazuje první dochovaný dětský kus nábytku – faraonova židle s podnožkou (cca 1360 př. Kristem). Našli ji archeologové v Tutanchamonově hrobce. Byl to první ergonomický, tedy na míru řešený kousek dětského nábytku.

Historie dětských pokojů

I když faraon svou židli měl, miliony dětí v celé historii se z něčeho podobného těšit nemohly. Pokoje pro děti si zařizovali jen ti nejbohatší. Ještě v dobách našich babiček bylo běžné, že celá rodina bydlela i spala ve společné místnosti. Až mezi oběma světovými válkami se dětské pokoje začaly objevovat i v rodinách obyčejných lidí.

Ve druhé polovině 20. století se začal vyrábět tzv. stavebnicový nábytek. S jeho rozvojem se konečně dostalo i na ty nejmenší. Kdo neměl na stavebnicový nábytek, dal do dětského pokoje prostě to, co zbylo po předcích nebo nebylo jinde potřeba. Většinou ovšem šlo o nábytek, který potřebám dětí vůbec nevyhovoval.

-dsc8725.JPG

Zdroj: archiv redakce

Trendy pro děti

Jak se společnost vyvíjela, rostly i požadavky na vybavení dětských pokojů. V současnosti dokonce natolik, že i dětský nábytek se podřizuje nejnovějším designovým trendům.

Přes pestrost při výběru by měli mít rodiče stále na paměti čtyři nejdůležitější kritéria výběru: funkčnost, ergonomii (tedy správnou dětskou velikost), bezpečnost a hygienu. Sebelepší designový nábytek je k ničemu, když neplní svou funkci – je dětem malý či velký, padá jim na hlavu nebo je přiotráví, protože byl nalakovaný závadnými barvami.

Na to bychom měli dbát zejména u těch nejmenších. Nic se nemá kupovat, malovat či prát na poslední chvíli. Nos miminek je hodně citlivý. Navíc je potřeba zvážit, zda pokojík pro miminko není zbytečný, když stejně nejspíš bude ještě řadu měsíců u rodičů v ložnici.

TIP Living.cz: Vše pro děti by mělo být z nezávadných materiálů. Hračky, nábytek, stěny, lahvičky a třeba i nočník. Některé firmy si zakládají na zdravotní nezávadnosti, u mnohých výrobců se ale musíte mít na pozoru. Norem je celá řada, na každém výrobku či barvě byste se měli dočíst, zda je splňuje. Pokud se obecně bojíte třeba plastů, můžete zkusit tzv. „přírodní plasty“ z kukuřičného či rýžového škrobu nebo celulózy. Z těchto materiálů lze koupit vše od jídelních židlí přes kousátka, láhve, dudlíky. Můžete si koupit i ekologický nočník z bambusového a rýžového odpadu od firmy Beco. Až doslouží, zakopete ho na zahradě a on se rozloží.

Každý věk žádá své

Čím je dítě větší, tím větší má nároky i na svůj pokojík. Proto neškodí, když se na úpravách své místnosti samo podílí. Může si vybrat barvu stěn, samotný nábytek, určit jeho rozložení a zvolit si doplňky. Naučí se tak zodpovědnosti a bude mít své hnízdečko o to raději.

Zařízení také musí růst spolu s dítětem. K tomu se dnes již dá pořídit tzv. rostoucí nábytek. Rodiče si musejí uvědomit, že na co oni používají celý byt, na to má dítě jen těch svých pár metrů čtverečních. Děti paradoxně dostávají k dispozici často tu nejmenší místnost v bytě, přestože v pokoji tráví většinu času – hrají si, pracují, přijímají návštěvy. Nedostatečný prostor k „rozletu“ může dítě znervózňovat.

shutterstock-193411970.jpg

Zdroj: archiv redakce

Malý velký pokoj

Podle odborníků by každý správně řešený pokoj pro děti měl obsahovat několik funkčních zón: hrací, odpočinkovou, pracovní a úložnou. Jinak se staví pokoj pro jedináčka, jinak pro více sourozenců. Dnes je to prostě úplná věda a na vytváření dětských pokojů si mnohdy rodiče najímají i speciálního designéra.

I v bytové kultuře se projevuje fenomén retro. Můžete si koupit třeba dětskou thonetku nebo jiný ikonický nábytek, který si dříve užívali jen dospělí. Velmi častá je inspirace 50. a 60. lety minulého století.

shutterstock-287913881.jpg

Zdroj: archiv redakce

Aby se cítilo dobře…

A vynechat samozřejmě nelze dnes tak populární filozofii feng-shuei. I kdybychom ničemu jinému nevěřili, tak některé rady ohledně rozestavění nábytku jsou naprosto logické. Třeba že postel nepatří pod okno ani blízko dveří, aby nestála v průvanu.

O čem se dříve dětem ani nesnilo, je dnes hotová věda. Ale i když mají nejmodernější dětský pokoj podle posledních trendů, stejně si v noci často místo do své designové postýlky zalezou k mámě a tátovi a přes den si nejraději hrají venku nebo doma s rodiči. Udržet je v jejich dokonale vyladěném pokoji nepomůže ani feng-shui.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrtock.com, Muzeum hraček Jablonec nad Nisou,

20.2.2020 5:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist