Dětské tapety – jak s nimi pracovat?

Děti jsou naše všechno, proto se jim neustále snažíme dělat radost. A vyzdobit jim pokojíček hezkými tapetami může být právě jednou z možností, jak je potěšit a rozzářit jejich tvářičky úsměvem. Při výběru tapet je nutné řídit se nejen vlastním vkusem, v případě dětských tapet i přáním dětí, ale také typem místnosti a složitostí při aplikaci.

133675-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

Je zcela nevyhnutelné, pokud vyberete tapety s pravidelným vzorem, aby tento vzor na sebe navazoval. Stanovte tedy obvod místnosti a myslete na to, že standardní šířka tapet bývá 50 cm. Takže dvojnásobek hodnoty obvodu odpovídá potřebnému množství tapety.  Pokud jsou stěny vyšší než 2,4m toto číslo vydělte třemi a dostanete počet rolí, potřebných k tapetování daného dětského pokoje.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Tapety lepte na čistou omítku, nikdy ne na staré tapety.  S tapetováním začněte v nejméně nápadném rohu, kde by případné nenávaznosti vzoru při lepení posledního pruhu nebyly příliš na očích.  Odborníci doporučují nanášet lepidlo na tapetu nikoli na stěnu a následně pás tapety složit tak, aby došlo k jejímu celkovému změkčení, a to na 10 až 15 minut.  Pás tapety přikládejte od stropu dolů a uhlazujte kartáčem.  Nikdy se nesnažte urychlit vysoušení teplým vzduchem, tapeta se může totiž zvlnit. Tapety nechejte schnout při pokojové teplotě alespoň 24 hodin.

Usnadnit práci s tapetováním si můžeme tak, že použijeme na jednu stěnu dětskou samolepku, případně více jednotlivých nalepovaných motivů na několik zdí. Děti uvítají pestré motivy, živé barvy anebo pohádkové hrdiny, případně náměty, které je posunou blíž k jejich dětským představám o budoucím vysněném zaměstnání. Kluci chtějí být kosmonauty, děvčata princeznami, ty menší děti dají přednost pohádkovým hrdinům.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie tapet

Tapet existuje několik druhů: papírové tapety jsou všechny z potištěného, raženého a mačkaného papíru.  Obzvláště kvalitní jsou dvouvrstvé ražené tapety tzv. duplexní.

Vinylové tapety s papírovým nosičem: jedná se o skupinu tapet celoplošných vinylových a strukturovaných na papírovém nosiči vyrobené rotačním sítotiskem. K vinylovým tapetám bez papírového nosiče se řadí všechny tapety na vinylové bázi, které ale nejsou kašírovány na papírový nosič anebo nepotřebují žádný z nosných materiálů.

Další hlavní tapetovou skupinou jsou tapety, které se dodatečně upravují.  Jde o polotovary zhotovované z různých materiálů, které jsou dokončené až po provedení nátěru. Jedná se o tapety přetíratelné. Patří k nim i tapety se speciálními vlastnostmi, například s profilem ze sypaného písku.

Doporučujeme: nálepky na zeď

Pokud se zajímáte o to, jak vybavit a vylepšit tapetami i stěny vašeho, nejen dětského pokoje, další náměty naleznete v našem článku Tapety v interiéru.
Zuzana Bohdalová
Foto: wallpapered.com, bouf.com, hdwallpaperuk.blogspot.com, mimimyne.com, etsy.com, homeinnen.com, xgraphicsonline.blogspot.com.

27.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist