Děti chtějí stolovat s námi

Děti se chtějí i při stolování zúčastnit rodinného života. Je vhodné nebránit jim, už první natahování rukou v 6–7 měsících po tom, co jedí dospělí, není příznak hladu, ale touha napodobit tak častou činnost dospělých.

124334-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Existují dvě možnosti, jak dítěti přání splnit. Buď pořídíte kompletní dětský jídelní nábytek, anebo vysokou židli k dospěláckému jídelnímu stolu.

U první varianty je výška stolku a židličky daná. Taková jídelnička postačí dětem zhruba do šesti sedmi let. Pak už děti svou jídelnu přerostou. Má to ale své nevýhody. V době, kdy děti ještě neumějí jíst samy a rodiče dítě dokrmují, musí se nad jedlíkem hrbit, což není nic příjemného, zvláště ne pro prarodiče.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Dětský jídelní nábytek se využije sotva tři čtyři roky. Ale nepředstavuje pro rodiče takovou finanční zátěž, aby ho dětem nemohli pořídit. Vážnější výhrada k samostatnému dětskému stolování oddělenému od dospělých je z hlediska psychologického a pedagogického: dítě se může u „svého stolku“ cítit odstrčené, mimo centrum rodinného společenského života, který se odehrává především u jídla. Nemluvě o tom, že rodiče nemají přehled o tom, jak dítě zachází s příborem a jak zvládá kulturu stolování.

Velká inspirativní galerie stolů

I na to existuje řešení: ať děti u svého stolečku svačí – samy, nebo s kamarádem. Na rodinná jídla – večeře, obědy – mají mít místo u společného stolu s rodiči.

Hlavní jídlo je lepší pojednat nákupem dětské jídelní židle. Největší výběr židliček je pro batolata. Všichni je známe – fungují jako trůn a zároveň jako svěrací kazajka. Dítě sedí ve stejné výšce jako dospělí, takže má výborný přehled, co se u stolu děje, ale bez cizí pomoci nemůže od stolu odejít.

Co dělat, když batole vyroste a je mu jídelní židlička malá? To už obvykle může sedět na židli. Pokud je drobné malé postavy, je pro něho nejlepší řešení židle s nastavitelným sedákem i opěrkami na ruce. Takové sofistikované sezení ho bude provázet od dvanácti měsíců do puberty.

Takže již po léta doporučovaným řešením je židle s nastavitelnou výškou sedáku i opěrky pod nohy, protože chodidla musejí mít vždy oporu. Pro ty nejmenší jedlíky mají tyto židle i „bezpečnostní pásy“ v podobě zábrany, kterou lze časem snadno odstranit. Doslova světovým evergreenem jsou židle Tripp Trapp a Sitti od norského designéra Petera Opsvika, které napodobuje řada výrobců (první z nich vymyslel pro svého syna, aby jedl „jako člověk“). Tyto židle (originální) slouží dítěti asi od jednoho roku do 15 let, náhražky většinou tolik nevydrží, protože se na jejich výrobu používá měkké dřevo, v němž se spojovací kování časem „vykloktá“. Zvažte tedy, zda židli na desítku let, nebo na dva či tři roky.

Radek Starý
Foto firem Pragonor, Gazel, Ikea, Vibel, Ton

23.4.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist