Na detailech záleží aneb Výběr vypínače do interiéru není banalita

Zařizování interiéru nám klade tolik otázek, že se soustředíme hlavně na ty zásadní, co jsou nejvíce vidět, jako je výběr podlahové krytiny, nábytku a doplňků, a na ostatní už jako by nezbývala energie. A přitom to jsou právě detaily jako štuky, podlahové lišty či právě vypínače a zásuvky, které určují charakter interiéru.

kiva-photography_group-0-laubova-02-20-0235222-f_hager-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: KIVA photography

Velká většina českých investorů dodnes neuvažuje nad tím, že mohou mít něco lepšího než jen obvyklou klasickou elektroinstalaci. Neuvědomují si, že mnoho každodenních činností lze automatizovat a tak si zjednodušit život a mnohdy také ušetřit.

Současné „inteligentní“ systémy lze snadno programovat – ať už se jedná o spárování spotřebičů s konkrétními ovládacími prvky, nebo o nejrůznější přednastavené funkce, jako je například ovládání teploty v domě. Výhodou těchto programovatelných systémů je jejich snadná změna nebo přizpůsobení se novým podmínkám v průběhu užívání domu.

O výhodách automatizované domácnosti jsme psali v článku: Co si představit pod pojmem chytrý dům a pár dobrých důvodů, proč o něm uvažovat 

Vypínač jako třešnička na dortu

Posledním, i když nejviditelnějším rozhodnutím, které architekti nebo investoři činí v oblasti elektroinstalace, bývá samotný výběr značky a designu koncových prvků – vypínačů, zásuvek a dalších ovládacích panelů. Na trhu najdete nepřeberné množství designových řad vypínačů od různých výrobců.

Investice do kvalitně provedeného interiéru si vyžaduje luxusnější provedení než jen levné plastové vypínače z hobbymarketu. Renomovaní výrobci typu Hager věnují především pozornost kvalitním materiálům a preciznímu provedení mechanických částí. Díky tomu má vypínač tichý a plynulý chod, jednotlivé součásti strojku k sobě přiléhají přesně a bez mezer a v neposlední řadě je zajištěna i dlouhá životnost vypínače.

Vypínače a materiály

Nejčastěji se používají plastové vypínače, které, jsou-li vyrobeny z kvalitního plastu, mohou vypadat výborně a dlouho plnit svou funkci. Hledáte-li originalitu a design, můžete vybírat i z neotřelých materiálů, jako je sklo, nejrůznější kovy, břidlice, beton, dřevo nebo dokonce i pravý porcelán. Takto širokou škálu najdete například v řadě berker z portfolia společnosti Hager.

Když přijde čas na změnu

A ještě jednu velkou pomůcku při výběru vypínačů přináší na trh Hager: Díky novému způsobu provedení vypínačů berker, který se jmenuje one.platform, je možné nechat rozhodnutí o výběru designu vypínačů a zásuvek opravdu na poslední chvíli až do prakticky hotového interiéru. Řady vypínačů berker totiž používají identické strojky pro hranaté nebo kulaté série, které se zabudují do stěny v rámci stavby. Později v již dokončeném interiéru můžete na místě vyzkoušet různé designy rámečků, klapek vypínačů i krytek zásuvek a vybrat takové, které se budou do vašeho interiéru nejlépe hodit. Řešení one.platform pro zásuvky nabízí firma Hager jako jedna z mála na českém trhu.

Pokud se vám design vypínače v budoucnu okouká, můžete ho změnit. Stačí vyměnit rámeček a vnitřní klapku bez nutnosti měnit strojek.

Pohledem profesionálky

Vypínač naštěstí již dnes přestává být zanedbávaným prvkem. Dobře zvolené ovládací prvky mohou podtrhnout vzhled a atmosféru interiéru stejně jako laciné a nevhodné vypínače mohou celkový dojem zkazit.

Jaký dojem podle vás hraje v interiéru vypínač? Zeptali jsme se Katrin Grund, zakladatelky designového obchodu Monobrand: „V mých očích vypínač hraje rozhodně velkou roli,“ vysvětluje Katrin Grund. „Ačkoli v realitě patří výběr vypínače v 90 % k ne příliš zásadním tématům, kterým by se investoři věnovali. Více času investují do pečlivého výběru osvětlení než do výběru spínačů. Ale to je škoda! Často ale může vysoce kvalitní spínací program jako berker serie 1930 z jemného porcelánu, berker R.1. z nejjemnější kůže nebo berker K.5 z chladného hliníku završit a podtrhnout umělecký dojem z celého interiéru,“ uzavírá Katrin Grund.

13.11.2020 12:35 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist