Designové lustry

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

33suspennedgis-sion-bolle-4-sphĂres-transparent-or-led-Ă48cm-h78cm-giopato-amp-coombes-1100x618.jpg Celá galerie 28 Zdroj: Nedgis

Nechte ho, ať září

Sice už dávno není pravda, že lustr je jediným zdrojem umělého světla v místnosti, ale přesto mu pořád patří hlavní role nejen mezi osvětlovacími tělesy, ale často se zároveň stává atraktivním designovým kouskem.

Většinou sice jeho úloha i vzhled korespondují s dalšími zdroji umělého světla, ale klasický lustr zavěšený většinou uprostřed jídelny, obýváku, dětského pokoje, ložnice nebo třeba i vstupní haly je stálou jistotou při navrhování světelné pohody v interiéru. Vždyť je to jedna z prvních věcí, které si všimnete při vstupu do místnosti. Zároveň tvoří designový základ pro stolní a stojací lampy, které se většinou volí ve stejném nebo alespoň hodně podobném stylu.

Místo žárovek zdroje LED?

Dobré osvětlení je také důležité při různých činnostech. A každá z nich si žádá své. Proto jsou velmi praktické nastavitelné lustry s reflektory. Díky moderním technologiím si můžete také zvolit potřebnou intenzitu světla. K tomu přispívá možnost plynulé regulace, která je schopná průběžně reagovat na momentální situaci.

Mezi moderní trendy patří kromě halogenových žárovek a kompaktních zářivek také stále větší využívání zdrojů LED, které jsou úsporné a zároveň mají dlouhou životnost.

Zelenou dostává přírodní a industriální styl

Také při navrhování svítidel a tím pádem i lustrů hledají designéři inspiraci v přírodě. Lustry mají organické tvary, takže připomínají například listy, květy, ale třeba i kapky vody.

Zároveň se však v interiérovém designu dostává do popředí industriální styl. V módě je renovovat různé tovární haly a další průmyslové prostory za účelem loftového bydlení nebo jako restaurace či kavárny. A to se promítá také do výroby svítidel, jejichž součástí se kromě kovu stávají i betonové prvky.

Frčí plast i proutí

Neznamená to však, že neseženete klasický lustr či nějaký luxusní křišťálový kousek. Naopak. Právě křišťálové lustry se stávají vyhledávaným kontrastním prvkem do industriálně laděných interiérů.

Nabídka lustrů na trhu je skutečně bohatá. Samozřejmě se jedná o varianty s moderními konstrukčními a technickými prvky, které se přizpůsobují trendům používání žárovek LED. K dostání jsou však třeba také lustry, které jsou místo běžné „tyče“ zavěšené na „neviditelných“ vlascích, takže vypadají jako by levitovaly v prostoru.

Přestože lustry v klasické kombinaci sklo a kov rozhodně nevycházejí z módy, používají se na jejich výrobu také plasty a výjimkou není ani papír. Objevují se však i lustry z proutí, bavlny nebo s dřevěnými či betonovými prvky.

6.3.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist