Designové květináče na balkón i terasu

Domácnost, potažmo domov, to jsou také květiny a rostliny všeho druhu. Pořekadlo našich prababiček platí i dnes, řezané dej vždy do vázy, co kořeny má, to v květináči poroste nám do krásy.

Kreativní i tradiční

Nápadité a přesto tak trochu klasické, keramické květináčemohou být zhmotněny v mnoha podobách a tvarech, které lahodí nejen oku, ale také danému prostoru. Existuje samozřejmě mnoho povrchových úprav, které ovlivňují výsledný vzhled květináče, stejně tak jako textura, mnohdy obohacená o plastické ozdoby. V zahradních trendech se objevily květináče vyrobené z PE pryskyřice, kterými někteří již nahrazují terakotové květináče, pověstné tím, že zpravidla časem popraskaly anebo se zkrátka jinak poškodila jejich vnitřní struktura. Na předních příčkách v popularitě soudobých trendy květináčů se zarputile drží modely, vyrobené z takzvané PE pryskyřice, neboli jednosložkové reaktivní pryskyřice, která si pro jednu ze svých mnoha designových podob v čiré barvě, vysloužila přezdívku křišťálová. Do květináčů z této „hi-tech“ pryskyřice lze rostliny sázet přímo, ale lze je využít i jako vnější nádoby, které plní estetickou funkci. Tehdy dáme na dno dekorativní nádoby vrstvu štěrku nebo jiného dekoračního, posypového materiálu a až na ten pak postavíme květináč s rostlinou. Pomáhá to zvýšit  vlhkost kolem rostlinek.

V čem jsou trendy květináče jiné?

Ať už online, či klasický trh nabízí opravdu široký sortiment rozličných moderních, rustikálních, designových i trochu klasičtějších květináčů v různých barvách a velikostech. Nové trendy zasáhly jak interiérové, tak i exteriérové květináče. Z poněkud fádních plastových kousků béžové barvy, snažící se o imitaci keramiky se tak staly lakované, svítící, chromové anebo třeba skleněné, či vzhůru nohama visící modely. Výhodou nejmodernějších modelů květináčů bezesporu je to, že jsou prakticky nerozbitné, lehké, mrazuvzdorné od -60 stupňů Celsia. Oproti tomu současně odolají mnohdy i neuvěřitelným + 90 stupňům nad nulou, přičemž je nepoškodí ani agresivnější stupeň UV záření. Nádherné jsou designové květináče různých tvarů, od štíhlých po „baculaté“, a to proto, že poskytují vždy záruku toho, že oživí každý prostor.

Nejen krásné, ale hlavně praktické

Tyto květináče jsou také ideální pro náročné potřeby zahradních architektů a profesionálních zahradníků. Výborně se s nimi manipuluje – snadno se vynesou na terasu a vskutku perfektně se hodí na balustrády a konstrukce střešních zahrad. Aktuální modelové řady a kreativní designové typy květináčů se dají využít na pěstování rostlin hydroponickou, samo-závlahovou i skleníkovou závlahovou metodou. Hodí se rovněž na koupaliště, nově i do saun, či jiných zařízení, kde byste mnohdy skutečně neočekávali přítomnost jakékoliv flóry. Za svůj četnější výskyt rostliny vděčí právě technologicky vyspělým a zdokonaleným materiálům květináčů, v nichž jsou zasazeny, protože právě ty zaručí, že v létě se materiál nerozpálí, voda se odpařuje pomaleji a kořeny nevysychají. Jelikož jsou odolné proti mrazu, můžeme je bez rizika nechat na balkoně či v zahradě i v největší zimě.

Lucie Sýkorová

Foto: trendir.com

27.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist