Designováno pro děti

Drtivá většina článků a publikací určených pro laickou i odbornou veřejnost se v rámci problematiky užitého umění či designu zabývá nabídkou pro dospělé. Stejně tak i např. módní návrháři či architekti věnují svou pozornost již tzv. hotovému člověku. Přitom design a nebo vůbec tvorba pro děti, je vlastně tou nejtěžší disciplínou. Arbitrem je totiž konvencemi nezakalené dítě, pro které je fantazie, tvořivost a objevování světa zcela běžnou součástí každodenního dobrodružství.

Takové obecenstvo se přirozeně velmi těžko uspokojuje. Produkce určená dětem musí být schopná oslovovat a rozvíjet jejich fantazii, což znamená hovořit stejnou řečí, jako oni. Dětská vynalézavost a schopnost adaptovat si své bezprostřední okolí k momentálním potřebám, tedy v tuto chvíli např. k potřebám hry, je značná, a tak se i plyšový zelený lev může stát lvem v zeleném pyžamu, protože přece každé dítě ví, že lev má žlutozlatou barvu a zelená je tráva. I přes tuto jejich schopnost by měly být podměty ze strany designérů a návrhářů invenční a nikoliv spoléhající na dětskou kreativitu, která i obyčejného suchého listu udělá kouzelné zrcadlo.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Designéři Javier Mariscal a Eero Aernio vytvořili pro světoznámou značku Magis kolekci hraček a bytových doplňků určených do dětských pokojů. V obou případech si jejich produkce udržuje soudobé tvarosloví, které se bezkonfliktně pojí s něčím jako tvarovou filosofií firmy Magis a přitom jsou navrhované výrobky dětské, nikoliv infantilní.

Redakce online magazínu Living.cz přeje dětem invenční hračky a rodičům dostatečně šťastnou ruku při jejich výběru.

Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů

Jaroslav Zákolanský
Foto Magis
17.10.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist