Designed by: Tom Dixon

Designování zařizovacích předmětů je nalézání optimální hranice mezi jejich vzhledem a funkcí. Každý kus nábytku, nebo bytový doplněk tedy zásahem designéra nějakým způsobem vypadá, přičemž ale tato jeho vlastnost musí být zároveň v souladu s tím, jakému účelu slouží. Je to stejné, jako když má švec ušít krásnou, ale stejně tak pohodlnou botu. Designér, muzikant a svého druhu dobrodruh Tom Dixon se často tváří jako čistokrevný výtvarník, ale i tak se mu daří – obrazně řečeno – navrhovat boty, ve kterých se alespoň velmi dobře chodí.

112173-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Dobrodruh

Tom Dixon se narodil v Tunisu roku 1959. Ve svých čtyřech letech se ale s rodinou přestěhoval do Anglie, kde také vystudoval a svým způsobem je tady laickou i odbornou veřejností vnímán jako Angličan. Z počátku se živil v londýnských nočních klubech hrou na basovou kytaru ve skupině Funkapolitan a později také strávil dva roky vytvářením scénografií pro taneční párty, které rovněž sám organizoval. Teprve pak se začal prosazovat jako designér a pomalu ale jistě vstoupil do podvědomí odborné veřejnosti. V současné době patří mezi absolutní designérskou špičku. Jeho realizace mají ve svém portfoliu prestižní světové firmy, např. Cappellini, a stejně tak je zastoupen v celé řadě sbírek současného užitého umění. Tom Dixon žije v Londýně, kde také sílí jeho vlastní společnost nazvaná poměrně lakonicky Tom Dixon. Pracuje jako nezávislý designér a zároveň je kreativním ředitelem firmy Artek. Na posledním ročníku mezinárodního veletrhu nábytku a interiérové tvorby v severoitalském Milánu byla představena jeho nová řada nábytku a světel. Tom Dixon se stal pojmem a značkou vybraného vkusu.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

 

Nábytek jako předmět svérázné výtvarné hodnoty

Tom Dixon v sobě spojuje na první pohled celou řadu protichůdných tendencí. Jeho návrhy mají často výraz čistě výtvarných předmětů, které mohou uživatele a zájemce o nějaký zajímavý zařizovací předmět odradit právě tím, že vypadají spíše jako součást nějaké výstřední výstavy než jako budoucí výbava obytného interiéru. Současně mají schopnost provokovat a lavírovat na ostré hraně pokleslého a vysoce kultivovaného vkusu. Dixon je svého druhu punker, provokatér „enfant terrible“. Svou adolescenci prožil v období výrazné tzv. nové vlny post punkové generace a sám také několik let strávil prací v nočních klubech. Zázračným způsobem se mu podařilo trefit se přesně do toho jednoho místa, kde se setkávají a navzájem si nevadí obchodní úspěch a osobitý autorský názor. Tak jako i u jiných designérů, kteří se prosadili ve velmi husté konkurenci, platí i u Dixona, že je dostatečně originální na to, aby zaujal odbornou veřejnost a přinutil jí k respektu, který si rozhodně a bez debat zaslouží, a zároveň je natolik v uvozovkách pokleslý či líbivý, aby se mohl stát komerčně úspěšný. Lidé milují design lavírující právě na této ostré hraně, která by se dala stručně popsat slovy: neurazí intelektuála a přiláká davy.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

 

Foto archiv autora
Petr Haas
18.1.2006 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist