Designed by: Marc Newson

Původem Australan Marc Newson patří jistě po právu k nejúspěšnějším designérům své generace. Dokázal se prosadit ve všech oblastech a disciplínách, počínaje interiérovým designem a konče návrhy jízdních kol. Jeho jméno dnes funguje nejen jako záruka vysoce kultivovaného designu, ale zároveň také jako úspěšná obchodní značka. Do tuzemského povědomí nejvýrazněji vstoupil jako autor koupelnové kolekce domácího výrobce nazvané lapidárně Marc Newson.

Sochař, šperkař, designér

Marc Newson se na rodil v Sydney roku 1963, absolvoval tamní College of the Arts, obor šperkařství a sochařství, ovšem záhy se bez ohledu na své vzdělání začal věnovat průmyslovému a interiérovému designu. Jeho první výrazné úspěchy jsou spojeny s japonskou firmou Kurosaki, pro kterou vytvořil řadu návrhů, např. židli Orgone Chair, Super Guppy, stůl Black Hole Table, nebo židli Wicker Chair či Lounge. Kurosaky také později vystavila Newsonovu práci v Miláně, kam se každoročně sjíždí špičky interiérového designu z celého světa. O několik let později tak Newson získal možnost pracovat např. pro firmu Cappellini, která patří k jednomu z vrcholů v oblasti interiérového designu. Společnost Cappellini zavedla do výroby jeho starší návrhy včetně  Orgone Lounge z roku 1989 a také slavnou židle Felt Chair z roku 1989.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Nomád Marc Newson

Newson se postupem času objevil boku slavných designérů také v portfoliu firem Magis, Flos, Moroso či Alessi. Pro tyto značky navrhl např. těžítko Rock, kuchyňský odkapávač Dish Doctor, světlo Apollo Torch, nebo židliTV Chairs.

Stále populárnější a úspěšný Newson často měnil místa svého pobytu, žil v Tokiu, v Londýně pracoval na návrhu kola MN1 bicycle a na designu soukromého letadla Falcon 900B. Otevřel si vlastní studio v Paříži a v Turíně vytvořil návrh automobilu 021C pro firmu Ford. Stejně tak je autorem interiérů několika restaurací v různých koutech světa a nebo spolumajitelem společnosti Ikepod, která vyrábí jím navržené hodinky Seaslug watch. V roce 2001 vytvořil také kompletní kolekci koupelnového vybavení pro firmu Ideal Standard nazvanou Marc Newson. Kolekce je vyráběna v ČR a je zde rovněž s výraznou marketingovou podporou prodávána. Newson se tak zapsal do obecného povědomí také české spotřebitelské veřejnosti.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Styl Marc Newson

Představit styl Marca Newsona je stejné, jako ptát se po příčině jeho výrazného úspěchu. Newson je v prvé řadě výtvarník a své estetické koncepce je schopen uplatňovat v podstatě v jakémkoli oboru. Není krajně avantgardní ani výstřední, ale zároveň se nesnižuje ke konfekci a střednímu proudu. Jeho rukopis je velmi kultivovaný, bez výbušného temperamentu a s jemným módním sex apelem, který neurazí odbornou veřejnost a snadno osloví potenciálního zákazníka. Newson není chladný racionální estét, ani nevyznává silně dynamické a expresivní výrazové prostředky. Není ale možné napsat, že jeho tvorba představuje jakou si zlatou střední cestu. To by chtě nechtě evokovalo svého druhu průměrnost a Newson průměrný není.

foto archiv autora

Petr Haas

5.12.2005 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist