Design snoubící se s přírodou

Žádaný trend nábytku a zvláště u milovníků designu je masivní dřevo a dřevěné doplňky. Přírodní materiály jdou ruku v ruce s charakteristickými, jednoduchými tvary. Přání přírodního charakteru interiéru a interiérových doplňků je v současnosti trendem číslo jedna.

123111-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: archiv redakce

Každý z nás se občas zatouží vrátit ke svým kořenům. A to mnohdy znamená, vrátit se vlastně k přírodě. A tento trend je v oblasti bydlení a architektury v posledních letech opravdu velmi oblíbený. Staví se nízkoenergetické domy, roubenky, dřevostavby a na přírodu v mnohých směrech začínáme pohlížet s větším respektem a volbou ji ochraňovat. To v nás však zároveň budí touhu, mít alespoň kousek přírody i doma. Může to zároveň znamenat jak příklon k přírodě, tak i k tradicím, které jsou již téměř zapomenuty.

Dubové lavice, police, sedátka, botníky, celé kuchyňské či obývací sestavy nábytku, to vše a mnohé další věci mohou být vyrobeny z masivního dřeva. Nejrůznější úložné prostory v podobě dřevěných bedýnek, šuplat nebo pojízdných skříněk, stolky s úložnými prostory v podobě zásuvek a mnohé další, dřevěné koše, nízké dřevěné stoličky, stojany lamp, stolečky z bambusu a další přírodní materiály se dnes běžně objevují v domácnostech milovníků přírodních materiálů.

Ničím výjimečným dnes nejsou ani koupelny vybavené dřevěnými podlahami, nábytkem nebo obložením. Novým prvkem v koupelnách je dřevo, které pokrývá část podlahy a stěnu. Takové koupelny jsou kouzelné. Na první pohled je jasné, že dřevoprohřeje koupelnu jako celek i opticky. Nové technologie dokážou dnes dřevěný povrch upravit tak, že snese nadměrné množství vlhkosti i vody.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Avšak i kompletní celky domů koncipované v přírodním obložení nebo dokonce celé vyrobené ze dřeva, to je další z trendů současnosti.

Do přírody patří i kámen a tudíž i tento prvek se objevuje v designu nejen vnějších částí staveb, ale i v interiérech a dekoracích. Například kamenné nástěnné panely mohou tvořit efektní protipól k souvislému hladkému povrchu stěn a podlah.

A právě toto roční období, stejně jako přírodní design, dává šanci vnést do interiéru trochu uklidnění a navrátit jeho vzhled k tlumenější barevnosti. Prim budou hrát nábytek a doplňky z masivu anebo s dýhovaným povrchem. Nábytkové sestavy laděné v tomto duchu mají taktéž své favority a jsou jimi ořech a jádrový buk.  Ale vracejí se i světlá dřeva jako bělený dub nebo jasan. V dřevěných dekoracích jsou jedničkou kousky z vyplaveného dřeva, přirozeně totiž vybledne a zároveň získá patinu. Každý kus je pak působivý originál.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Náš článek „Dřevo v interiéru – naučte se v něm vyznat!“ může být vaší dalším průvodcem v oblasti přírodního designu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ghulmil.com, themaisonette.net, onarchitecturesite.com, dailybloopers.info, homeinnen.com, viahouse.com, furnimagz.com, zeospot.com, 4lifehome.com, modresdes.com, rexohome.com, homeinnen.com, homeincast.com

8.10.2012 2:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist