Design, každodennost a Czech Grand Design

Pojem „design“ bývá velmi často skloňován v různých souvislostech a nejčastěji – zejména v poloodborných a lifestylových magazínech, vyznívá jako označení něčeho exklusivního nebo výjimečného, určeného zejména estetizovaným excentrikům, pro něž je zájem o design formou image. Velmi snadno pak význam slovy design splývá s významem slova móda a jeho synonymem se stává pop music.

Design ale představuje kategorii užitého umění, které může přerůst až na samotnou hranici čistě výtvarné volné tvorby. S některými „designovými“ kusy se setkáváme každý den, každý den je bereme do ruky a mnohdy si ani neuvědomujeme, že např. šálek, ze kterého už několik let rádi pijeme kávu, je ve smyslu návrhu a podkladu pro průmyslovou velkosériovou  nebo jinou výrobu dílem nějakého významného architekta, deignéra či výtvarníka, jehož jméno bychom jinak vyslovovali s vážností a úctou. Ale teď pijeme kávu a z toho šálku se nám dobře pije protože, má správné proporce, přesně padne do velké i malé dlaně a je příjemný na dotek. A k tomu všemu velmi dobře vypadá , je hezký a tzv. funguje. Jinými slovy, je designový, stejně jako např. vysavač (třeba „ten od Lachmana“ viz foto) nebo sada skleniček na víno či gauč, jenž nemusí být nějak výstřední, ale „postačí“ když jeho celková užitná hodnota bude představovat vyvážení poměru mezi čistě pragmaticky posuzovanou funkcí a výtvarnou hodnotou.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Czech Grand Design

Akademie designu ČR každoročně uděluje ceny v rámci soutěže Czech Grand Design a to v několika kategoriích. Stejně tak tomu bylo na konci února i letos. Např. produktovým designérem roku 2006 se stal Jiří Pelcl za soubor nápojového skla Vicenza a nápojovou porcelánovou soupravu Bohemia White, výrobcem roku 2006 jsou nyní moravské sklárny Květná a do síně slávy vstoupil za celoživotní dílo a přínos v oblasti českého průmyslového designu profesor Stanislav Lachman, jehož fény, žehličky a nebo vysavače byly pro drtivou část veřejnosti zcela běžnou každodenností. Objevem roku se stal Petr Korecký za porcelánový set „ Do tmy“ určený pro nevidomé a zrakově postižené a také za svítidla Rustafara.

 

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Jaroslav Zákolanský
Foto czechdesign.cz a archiv Czech Grand Design
9.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist