Desatero zdravého spaní

Spánek je přirozenou relaxací a může být kvalitní, stejně jako nevyhovující. Můžete se ráno probudit unavení, rozlámaní a bez energie, stejně jako svěží a pokud možno, pak také dobře naladění. Jde jen o to, jak spíte.

108769-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Pomineme nyní hlediska kvality samotného lůžka, matrací a lůžkovin a zaměříme se na to, co se obvykle nazývá spánkovou hygienou. Prášky na spaní vám nepomohou, důležitá je pravidelnost, klid, fyzická námaha a čerství vzduch.

1.místnost, ve které budeme spát, by měla být dobře větraná. Rozhodně není dobré mít puštěné topení a zavřená okna. Budou vám vysychat sliznice a probudíte se s bolestí hlavy.

2.ideální temperování ložnice a nebo místa na spaní je kolem hranice 17 °C. Nepřetápějte si místnost. Raději si vezměte teplejší pokrývku.

3.půl hodiny před tím, než se pokusíte usnout, byste měli být v klidu, nejíst, nepít, nekouřit.

4.není bezpodmínečně nutné mít v ložnici absolutní tmu, ale pokud máte okna na východ a nechcete vstávat v pravém slova smyslu se sluncem, pak je dobré mít oka zatažená, chráněná žaluziemi atp.

5. muži mívají často problémy s močením, jehož puzení je budí. Člověk by měl vypít cca 3 litry tekutin a dominantní část tohoto množství by měl spotřebovat dopoledne. Pak nebude nutné chodit v noci na toaletu.

6.vytvořte si návyk a choďte spát pravidelně. Tělo to ocení.

7.rozhodně není dobré před spaním cokoliv jíst. I když potom usnete, tak vaše tělo nespí, ale tráví potravu.

8. odpočívání spánkem přes den není dobré. Pokud budete dodržovat spánkovou hygienu, budete chodit spát pravidelně a pokud nejste nemocní, pak by vám mělo stačit spát jednou za 24 hodin cca 6-8 hodin.

9. pokud je to možné, je dobré tělo unavit nejen psychicky, ale i fyzicky. Zkuste třeba chodit víc pěšky.

10.pamatujte, že většina prášků na spaní vás vlastně jen omámí, vy sice opravdu spíte, ale váš mozek a tělo je ve spánku vlastně drženo násilím. Je to jako opilost, prostřednictvím které si neodpočinete.

Red.
Foto Polyform a archiv redakce

16.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist