Deregulace podepsána, zpomalení je jisté !!

Zákon, který schvaluje rozložení růstu nájemného do tří let, již podepsal prezident Václav Klaus. S účinností od prvního června tak nakonec nebudou vyslyšeny žádosti Občanského sdružení majitelů domů. Deregulace se protáhne do roku 2012.

Deregulace do roku 2012

Ve vybraných městech bude deregulace cen nájemného bydlení prodloužena o dva roky, do konce roku 2012. Novelu zákona podepsal prezident v pondělí, a účinnosti nabude 1.června. Konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 tak bude stejná, jako měla být původně v roce 2010. Novela se bude týkat obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. S výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy to jsou všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10 000 obyvatel. Návrh na prodloužení doby deregulace vzešel loni z ministerstva pro místní rozvoj, které každý rok určuje sazbu zvyšování tohoto typu nájemného.

Ozývaly se i hlasy proti

Prezident svým pondělním podpisem novely zákona nevyslyšel výzvy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD), které jej v dopise žádalo, aby zákon zamítl. V průběhu schvalování vyslovil nesouhlas s novelou i senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Tomu se nelíbilo, že se návrh týká jen některých měst. Upozornil také na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého někteří majitelé domů s regulovaným nájemným mají kvůli nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu.

Ministr pro místní rozvoj novelu vítá

„Prodloužení deregulace nájemného je významným sociálním krokem směrem k domácnostem, které by příliš prudkým růstem nájemného byly vystaveny do neřešitelné situace. Systém sociálních dávek nepočítal s tak prudkým a tak diferencovaným růstem, jaký by v případě nečinnosti zákonodárců nastal. Do určité míry může novela také snížit dopad hospodářské krize na naše občany,“ uvedl k přijetí normy ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Jak se bude zdražovat?

Výchozí základnou pro výpočet limitu jednostranného postupného zvyšování nájemného je aktuální měsíční nájemné. Dále je to cílová hodnota měsíčního nájemného za metr čtvereční podlahové plochy bytu. Jednostranné zvyšování nájemného směřuje k dosažení cílové hodnoty nájemného, která velmi zhruba odpovídá dolní hladině smluvního nájemného v dané lokalitě. Míru, o kterou bude nájemné stoupat, vždy předem určí ministerstvo pro místní rozvoj. Aktuálně se počítá s tím, že nejvíce by se zdražilo v roce 2010. Konkrétně by měl nájem v roce 2010 stoupnout odhadem o 26 procent, v roce 2011 o 8,1 procenta a o 8,6 procenta v roce 2012.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

2.6.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist