Denní světlo můžete mít i v místnostech bez oken. Pomůžou vám světlovody

Chcete mít v koupelně nebo v šatně denní světlo, jenže máte problém, protože tam není okno? Nevadí. Možná pro vás máme řešení v podobě světlovodu. Chcete vědět, jak to funguje? Více se dozvíte v tomto článku.

8a29163635174_6ead078ace_k-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Veluxe

Jak lékaři, tak i psychologové vám potvrdí, že pro lidské zdraví je dostatek přirozeného denního světla nezbytný. Navíc když máte dostatečně prosvětlený dům, tak nemusíte tolik svítit a snížíte výdaje za elektrickou energii. Tak co, chcete mít denní světlo i v místnostech, které bývají většinou závislé na světle umělém, jako bývají koupelny, chodby, šatny či předsíně? Světlovod vám tento požadavek snadno splní, aniž by při jeho instalaci došlo k většímu zásahu do střešní krytiny.

Z čeho se skládá světlovod?

Každý světlovod se skládá ze tří na sebe navazujících částí: kopule nebo čtvercového rámu s pevným zasklením umístěným ve střeše, pevného tubusu a difuzéru rozptylujícího světlo do místnosti. Vybírat můžete z několika typů.

Například světlovod se čtvercovým rámem s pevným zasklením firmy Velux lze instalovat do jakékoli šikmé střechy se sklonem 15 až 60° s plochou i skládanou střešní krytinou. Další možností je světlovod určený pro ploché střechy se sklonem 0 až 15°. Ten je vybavený ve vrchní části akrylátovou nebo polykarbonátovou kopulí.

Jak světlovod funguje?

Je logické, že množství přivedeného světla závisí na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, délce tubusu a počtu kolen. Proto je optimální umístit horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy, což je jih až západ. V případě samotného světlovodu záleží především na jeho průměru a výšce, v níž je umístěn. Platí, že čím větší průměr je ve větší výšce, tím osvětlí větší plochu.

Výhodou je, že tubus se dá pomocí kolen nasměrovat nebo prodloužit až do délky 6 m. Tím se však bohužel snižuje účinnost světlovodu. Tu ovlivňuje také kvalita tubusu, resp. jeho vnitřní zrcadlová plocha. Její povrch je tvořen silně reflexní vrstvou a musí být dokonale hladký.

Speciální vychytávky

Celý systém je hermeticky uzavřený a tím je zajištěna dokonalá vodotěsnost bez možné kondenzace vodních par v tubusu či na vnitřní straně zasklení světlovodu. Navíc čtvercový osazovací rám na střeše může být vybavený samočisticí vrstvou. Díky ní je sklo čisté a nesnižuje se účinnost světlovodu. Světlo přivádí do interiéru pevný vysokoreflexní tubus. Obruba z čirého skla u stropního difuzéru zajišťuje rovnoměrnější rozptyl světla v pokoji a intenzivnější propojení vnitřního prostoru s exteriérem.

Systém Flexi-klik usnadňuje napojování jednotlivých dílů tubusu i vytvoření samotného průměru tubusu a tím urychluje samotnou montáž. Druhým prvkem zlepšujícím montáž je demontovatelné křídlo v horní části světlovodu, které umožňuje osadit celý tubus z venkovní strany střechy, pokud není v mezistřešním prostoru dostatek místa k pohybu či manipulaci. Dalším vylepšením je inovovaná hydroizolační a parotěsná fólie, která umožňuje snadné napojení na stávající parotěsnou fólii v konstrukci střechy.

 

Zdroj: Ivana Kukalová

9.11.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist