Den matek – neděle 8. května 2005

Všichni víme, na koho se můžeme spolehnout od nejútlejšího dětství a mnohdy
i v dospělosti. Je to máma. Příroda nám nadělila instinkt, který nás k ní neomylně vede, když máme problém, a jí zase „radar“, kterým okamžitě rozezná, že nejsme v pohodě. Máma s námi sdílí radosti z úspěchů, i životní zklamání.

Všichni víme, na koho se můžeme spolehnout od nejútlejšího dětství a mnohdy i v dospělosti. Je to máma. Příroda nám nadělila instinkt, který nás k ní neomylně vede, když máme problém, a jí zase „radar“, kterým okamžitě rozezná, že nejsme v pohodě. Máma s námi sdílí radosti z úspěchů, i životní zklamání.

Ale co ona sama, co její radosti, její smutky, její naděje, zkrátka její city? Jak často zkusíme přijít, když nic nepotřebujeme? Jak často chceme vyvolat její úsměv či smích a hlavně čím? Ruku na srdce, moc často to asi není. Takže teď, když je příležitost, využijme jí. Květiny a rostliny mají čarovnou moc city prozrazovat, ale také navozovat. Dovedou vytvořit pohodu při setkání, řeknou to důležité: „Mami, díky, máme tě rádi…“

Všeobecně jsou květiny pokládány za vhodný dar. Některé ale tradičně vnímáme přímo jako vtělení emocí. Například takové růže, tradičně vítězí v anketě květiny roku pro mámu, zvláště ty červené. Růže je možné aranžovat do moderních vazeb nebo i romantických kytic, ponejvíce záleží na barvě. K romantickým kyticím se hodí pastelové barvy, jako například světle žlutá, růžová či červená. V moderních aranžmá vynikají světle zelené květy růží nebo nové netradiční odrůdy, jako například ´Hocus Pocus´, která má červenohnědé květy se žlutými proužky či ´Black Beauty´, sytě tmavě červená růže. Na odrůdě však až tak moc nezáleží, podstatné jsou pohnutky, které nás k obdarování květinou vedou.

Někdo si možná spojuje růže s citem milostným, který děti k maminkám obvykle nechovají, a tak bude hledat jinou vhodnou květinu, která by vyjádřila jeho lásku – lásku dítěte k matce. Vhodným kandidátem by mohla být třeba lilie. Je to svým způsobem také královna mezi květinami a znamená nejen nevinnost, ale i nezištnou lásku, mimo jiné mateřskou. Lilie uchvacují nejen dominantními různobarevnými květy, ale nezaměnitelnou omamnou vůní, pro kterou lidé mnohdy květiny kupují.

Ani muži se nesmějí cítit zapomenuti, existuje přece i jejich den. Připadá na 19. 6. 2005 – Den otců. Slaví se od roku 1966, kdy americký president Lyndon Johnson podepsal proklamaci ustavující třetí neděli v červnu jako Den otců. U nás ten svátek nemá žádnou tradici, a uvidíme, zda zdomácní jako Valentýn. Obecně se dá říci, že muži mají v oblibě více hrnkové rostliny a to zejména z praktických důvodů. Velmi dobře se pro ně hodí Platycerium nebo Zamioculcas.

Ale ani pro maminky není hrnková květina nevhodná. Právě naopak. My odejdeme a květináč s dárkem od nás zůstává a připomíná jí naši existenci i city, které k ní chováme. Takže s chutí do toho, mamince udělá zrovna tak radost rostlina v květináči, jako pugét lilií či růží.

Anthurium (anturie, toulitka) – voskový deštník

V tropických oblastech rostou stovky druhů rostlin rodu Anthurium. Tato exotická kráska je vynikající pokojovou rostlinou, která se za minimální péči odvděčí celoročním kvetením. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a zároveň i nejprodávanějších hrnkových rostlin. Její název je odvozen od barevných toulců, které nás nadchnou nejen barvou, zajímavým tvarem, ale i lesklým voskovým povrchem. Toulce, které zdobí rostlinu dlouhou dobu, bývají u toulitek pěstovaných jako pokojové rostliny, většinou červené barvy, ale mohou být také bílé, růžové a dvojbarevné, například červenozelené či růžovozelené. U řezaných je výběr ještě širší, tak najdeme toulce i hnědé barvy.

Tuto pokojovou rostlinu postavme na světlé místo, avšak bez dopadu přímého slunečního světla. Zalévejme ji přednostně dešťovou nebo odvápněnou vodou a každé dva týdny přihnojme. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Přes zimu ji postavme spíše na chladné a suché místo.

Spathiphyllum (spatifylum) – bílá s jihoamerickým přízvukem

Okouzlující bílé květy a velké lesklé listy jsou dva hlavní atributy, proč zvolit právě spatifylum. Tato rostlina pochází z Kolumbie a Venezuely, a proto, když ji darujeme mamince, bude jí určitě evokovat krásu dárek a cestování. Spathiphyllum miluje dostatek vody a vyžaduje minimálně pokojovou teplotu. Stejně tak touží i po vysoké vlhkosti vzduchu, proto ho musíme často rosit. Avšak je nutno dávat obzvlášť pozor, abychom neorosili toulce, které by mohly zahnívat. Přes léto Spathyphyllum umístíme na světlé až polostinné místo, v zimě na parapet, aby mělo co nejvíce světla. Moc pěkně vypadá, pokud květináč postavíme na vlhké oblázky a navíc jí tím uděláme velkou službu, protože se jí bude díky vlhčímu vzduchu mnohem lépe dařit.

Guzmania (guzmánie) – květináč v plamenech

Velmi atraktivní hrnkovou rostlinou je guzmánie. Její barevné listeny mohou připomínat hořící plameny. Tato zvláštní rostlina pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Průměr listové růžice může dosáhnout až 30 cm, ale většinou bývá menší, přičemž listy jsou i půl metru dlouhé. Jejich šířka se obvykle pohybuje kolem 3 cm a u některých odrůd mohou být i zeleně proužkované. Vyžaduje lehkou rašelinovou směs, vysokou vlhkost vzduchu a umístění na světle až polostínu s teplotami nad 20° C. Zaléváme ji měkkou odraženou vodou do květináče i růžice. V létě hojně rosíme a udržujeme nálevku růžice plnou, v zimě zálivku pozvolna omezujeme.

Sinningia – vůně pod závojem

Sinningia přitahuje svými velkými vonnými sametovými květy. Květy bývají nejčastěji červené, tmavě fialové nebo růžové. Protože se jedná o relativně malou rostlinu, platí i pro ni pravidlo, že mnohem efektněji vypadá, pokud je několik rostlinek sesazeno dohromady. Protože působí křehce, romanticky, vynikne dobře například v proutěném košíčku. Moderní floristika přinesla nové materiály, a tak se s ní můžeme setkat i v novém hávu, a to doslova. Pokud pro maminku vybereme tuto kvetoucí krásku, nechme ji zabalit do průsvitné netkané textilie, která bude barevně ladit s jejími květy, pouze malinko vykukujícími pod textilií. Sinningia nás bude těšit svými barevnými květy od března do srpna. Vybereme jí teplé, světlé místo, avšak nikdy ne na přímém slunci. Zaléváme nejlépe odraženou vodou, kořenový bal udržujeme mírně vlhký. Doporučuje se každý týden ji přihnojit. Pro její zdárné pěstovaní platí, že jí nikdy nesmíme kropit listy.

Tillandsia – kdekoliv račte

Guzmania, VrieseaTillandsia patří mezi populární pokojové rostliny. Mají doslova vlastnosti chameleonů. Můžou vypadat báječně v moderním, strohém interiéru, kde převažuje bílá barva, tím pádem mu dodávají barevnost a jak se říká šťávu. Při volbě správného květináče se velmi dobře hodí i do interiéru klasického. Rod Tillandsia je bohatý, floristé ji přímo milují a velmi často využívají. Zkuste si představit barevnou taštičku, ze které rošťácky vykukuje růžovofialová Tillandsia. Můžeme ji pak v taštičce umístit třeba na stolek, kam dopadá dostatek světla, ale ne přímé slunce.

Z historie Dne matek:

  • V 16. století se svátek matek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday)
  • Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla ve 20. století, přesněji roku 1907. Mělo se tak dít jako vzpomínka či připomenutí prvního výročí úmrtí Anny Reevers Jarvisové, která celý život bojovala za práva matek
  • V roce 1908 se uskutečnila první oficiální oslava Dne matek ve Filadelfii
  • V roce 1914 vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek na druhou květnovou neděli
  • V ČR se začal slavit v roce 1923 na popud Alice Masarykové
  • S příchodem komunismu ho vytlačil Mezinárodní den žen
  • K oslavování květnového Dne matek jsme se vrátili až po roce 1989
2.5.2005 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist