Den matek a atmosféra letní pohody

Druhou květnovou neděli, 9. května 2004, opět oslavíme Den matek. Jedná se o svátek s dlouhou tradicí, který nám má připomenout, co pro nás naše maminky znamenají. A jakou máme pro maminku připravit oslavu? Především se traduje, že v tento den by maminka neměla pracovat a ostatní členové rodiny by za ni měli vykonat veškeré domácí práce, které mívá obvykle
na starosti ona..

117463-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pokud přemýšlíte jak oslavit Den matek, tak vězte že ideální je nechat maminku déle prospat a přinést jí její oblíbenou snídani na velkém podnosu přímo do postele. Ale k oslavám dnu matek patří samozřejmě i květiny. Čím jiným lépe vyjádřit city, jako jsou láska, obdiv a vděčnost? Květiny mluví jazykem, který nepotřebuje překlad, umějí překonat bariéry neporozumění a překlenout i velké komunikační problémy.

Vybírat kytičku pro maminku může být pro děti i zábava. Můžou hádat, jakou má nejraději. Pomůckou jim může být třeba její nejoblíbenější barva. Existují stálice na trhu květin, které není nutné představovat, jedná se o růže, orchideje, sasanky či gerbery. Výběr květin v květnu, tedy téměř na prahu léta, je už tak široký, že by si v květinářství nevybral podle svých představ opravdu jen málokterý člověk.

Pokud je maminka milovnicí hrnkových rostlin, můžou děti samy, nebo za pomoci tatínka, vybrat hezkou hrnkovou rostlinu. Kvetoucí hrnkové rostliny, jako například zvonek (Campanula), u něhož můžeme vybírat z modře a bíle kvetoucích, vrísea, mini růže, hortenzie či Spathiphyllum, potěší nejen duši, ale především oko. Navíc prostředí, v kterém se maminka často pohybuje, projasní a zútulní. Každý den jí také připomenou, že blízko ní žije někdo, kdo ji má moc rád. Pokud maminka dává přednost rostlinkám ozdobným listem, je ideální například begónie.

Velká letní fotogalerie

Svátky, které tak či onak vzdávaly hold ženám, mají ve světě dlouhou tradici.

  • Již ve starém Řecku vyjadřovali muži poctu ženám – dárkyním života
  • V 16. století se svátek matek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday)
  • Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla ve 20. století, přesněji roku 1907. Mělo se tak dít jako vzpomínka či připomenutí prvního výročí úmrtí Anny Reevers Jarvisové, která celý život bojovala za práva matek
  • V roce 1908 se uskutečnila první oficiální oslava Dne matek ve Filadelfii
  • V roce 1914 vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek na druhou květnovou neděli
  • V našich končinách měl Den matek poněkud pohnuté osudy. Začal se slavit v roce 1923 na popud Alice Masarykové
  • Poté s příchodem komunismu ho vytlačil Mezinárodní den žen
  • K oslavování květnového Dne matek jsme se vrátili až po roce 1989

Léto na obzoru

Po květnu přichází červen a před námi se začne otevírat, pro mnohé z nás nejkrásnější období v roce, léto. S ním se nám neodmyslitelně spojují příjemná posezení s přáteli venku na zahradě. Pokud nemáme zahradu, postačí k tomuto účelu balkon či terasa. Místo nakonec není tak podstatné. Důležitá je především pohoda a tu si můžeme vytvořit i doma, pokud jsme obklopeni těmi, o jejichž přítomnost stojíme. Pomalu přichází období odpoledních pikniků v přírodě, prostě čas té správné letní pohody. Každý z nás však nemá čas a někdy ani chuť zajít do přírody, odpočinout si uprostřed vyhřáté letní louky nebo ve stínu vlahé lesní tišiny. Pro takové lidi jsou tu květiny a rostliny se svou vzácnou schopností vytvářet takovou atmosféru, po jaké zrovna toužíme.

Mezi těmi, které se nám v letním období nabízejí, aby nám pomohly požadovanou atmosféru navodit patří Eremurus, Helianthus (slunečnice), Leucanthemum (kopretina), Phlox (plamenka), Antirrhinum (hledík).
Zdroj: Holandská květinářská kancelář

3.5.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist