Dělené obrazy v moderním interiéru

Zpočátku se v našich domácnostech zabydlovaly spíše rozpačitě, pronikaly do našeho povědomí spíš přes pokoje teenagerů, přes prostory předsíní a hal. Pro moderní interiérové designéry jsou ale deskové seriálové obrazy jedním ze zásadních prvků.

Postupně jsme si na ně tedy zvykli. Dnes je stále častěji vídáme v obývacích pokojích, v ložnicích, v dětských pokojích. Holé stěny působí vždy neútulně a právě tyto nástěnné dekorace se výborně hodí do interiérů, kterým dnes vévodí barevné vymalování. Umí podtrhnout styl obyvatele, umocnit barevnost, působí jako harmonický i jako kontrastní doplněk.

Seriálový princip
To už je prostě takový duch doby. Všechno se řetězí do navazujících nebo alespoň něčím spojených epizod, nejen televizní seriály. Ostatně stylově podobné obrázky, třeba drobné litografie nebo fotografie v jednoduchých stejných dřevěných rámečcích, patřily už k oblíbené výzdobě interiérů počátku minulého století. Objevovaly se na schodištích, na dlouhých stěnách předsíní i třeba jako doplněk nad knihovnou. Někdo si vybral třeba reprodukce svých oblíbených ilustrací z knížek, někdo sem umístil nenápadnou černobílou rodinnou galerii či fotografie krajinných a městských zákoutí. Pokud máte rádi spíše retro styl, obraťte pozornost k takovým seriálovým obrázkům, ty moderní by k dobovému nábytku a doplňkům působily příliš mohutně a rušivě. Jestliže jste se ovšem rozhodli pro soudobý jednoduchý interiér, pak jsou pro vás deskové obrazy to pravé.

Obrazy – inspirativní fotogalerie

Na velikosti záleží
Vybírat můžete série dvou, tří, čtyř i pěti takových nástěnných dekorací. Dokonce není podmínkou ani to, že musí být stejně velké, někdy z nich lze vytvořit i jakousi kaskádu nebo řetěz, ve kterém se střídají plochy velké a malé. Důležité je, abyste zvolili pokrytí tak velké plochy, aby obraz takto vytvořený na stěně zaujal. Nesmí být tedy ani příliš malý, aby se uprostřed nábytku ztratil, ale ani příliš mohutný, aby na sebe strhával veškerou pozornost – takový by vás totiž brzy unavil a omrzel. Volte tedy proporce odpovídající velikosti pokoje i velikosti nábytku a jeho rozmístění. Dobrý poměr je například plocha o několik centimetrů užší než je sedací souprava pod ním, pokud máte nízké a vysoké knihovničky a police, pak můžete jejich horní hranu „zarovnat“ obrazem v celé délce prázdné stěny mezi vysokými skříňkami, v ložnici pak patří jednoznačně nad hlavu postele, opět o něco užší než je její čelo. Na další proporční umístění přijdete jistě sami, stačí si napřed na stěnu umístit archy bílého papíru a takto si ověřit, jaké rozměry potřebujete.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Barevné ladění
Deskové série mohou být třeba polepené nebo pomalované jen odstíny jedné barvy v postupném přechodu, zejména na bílé nebo světlounce pastelové zdi je taková dekorace jednoduchá výzdoba velice působivá. Na dekorativnosti se pak přidává postupně – někdo zvolí jen modernistické čáry nebo jednoduché obrazce přecházející z desky na desku, někomu se zalíbí třeba silueta motýla letícího na prostřední desce k siluetě květiny padající z desky umístěné ve směru letu. Takové využití prvku, který jako by na poslední desce vlastně nekončil, ale pokračoval kamsi do nekonečna k horizontu, působí velmi dynamicky a v místnosti tak říkajíc rozproudí život. Všechny takto barevné a jen velmi jemně kresbou zvýrazněné plochy tvoří v pokoji barevnou dominantu, takže je třeba pečlivě vybírat tóny sladěné nejen s barvou stěn, ale i koberců, stínidel na lampách a samozřejmě čalounění sedacího nábytku.

Malby, potisky i kov
Na deskových sériích můžete ale mít i rozčleněné reprodukce známých obrazů, stylizované či dokonce pečlivě realistické malby několika květin, stromů, ulici plnou domů vedoucí kamsi do dálky. Vybrat si můžete mezi deskou potaženou plátnem s olejovou či akvarelovou malbou nebo potištěnou fotocestou z počítačově upraveného obrazu. Efektní variantou jsou i černobílé fotografie, portréty zajímavých tváří, zasněná krajina nebo čistý nebeský obzor s plujícími mraky. Kdo chce naopak něco velmi pestrého, zvolí styl fototapety třeba s panoramatickým snímkem nočního velkoměsta, klidnější krajiny s jezerem a lesem nebo louky plné květů. Hi-tech design pracuje také s deskami vyrobenými z eloxovaného hliníku v harmonicky sladěných barevných tónech s dynamickými reliéfními prvky.TIP
Vlastní tvorba

Pro výtvarně alespoň trochu zdatné se tu nabízí možnost uplatnění vlastní kreativity. Nemusíte být zrovna školený malíř, abyste si zvládli vybrat nebo sami nafotografovat to, co chcete na stěně mít. Dřevotřískové desky vám na míru uříznou v každém hobby marketu a přenos obrázku na formát, který potřebujete, vám na plátno udělají tam, kde se potiskují reklamní předměty nebo trička. Fotka na plátně dle vašeho výběru bude mít pro vás takový sentimentální význam a můžete si ji přizpůsobit tak, aby vám dokonale ladila k interiéru. Nezapomeňte jen na to, že plátno na každé desce musí být přehnuté, aby nebyly vidět hrany dřevotřísky, takže fotografii musíte v počítači rozdělit na příslušné díly předem a na každý přidat okraj na přehnutí.
Text: Gabriela Koulová
Foto: eazywallz.wordpress.com, american-luxury.com, content.costo.ca, dekoracedoplnky.cz, stylehive.com, hummerkiller.com, justinsomnia.org, greendiary.com

6.6.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist