Dekret na státní byt ?

Pro zájemce o nové a nebo obecně vlastní bydlení, existuje několik možností. Banky nabízejí množství produktů v podobě různě strukturovaných hypoték, které ale jsou svou výší přidanou k ostatním provozním nákladům takto pořízeného bytu pro mnohé, a zejména mladé lidi, relativně nedostupné. S jakoukoliv aktivní rolí státu, který by zjednodušil uspokojení základní sociální potřeby v podobě bydlení, není možné počítat a tak je pro mnohé zájemce stále atraktivní možnost využít nabídky černého trhu a pořídit si nájemní smlouvu na státních bytů

135315-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Celá transakce stojí přirozeně mimo zákon a provádí se prostřednictvím tzv. „výměny“. Cena takto získaného čtverečního metru se např. v Praze pohybuje kolem 8 000 Kč a představuje tedy často méně než čtvrtinu ceny stejné nemovitosti v tzv. osobním vlastnictví.

Mechanizmus oné výměny je velmi prostý a zároveň je velmi obtížně napadnutelný. Držitel nájemní smlouvy si podá inzerát, nejčastěji prostřednictvím realitní kanceláře, které nabídne byt tzv. za odstupné a velmi často uvede do kolonky popisující formu vlastnění, že se jedná o vlastnictví „jiné“, tedy nikoliv osobní, družstevní a ani tzv. „u majitele“. Jinými slovy dá najevo, že byt je státní, tedy s regulovaným nájemným. To se sice bude postupně zvedat, ale i tak se neustále vzhledem k cenám nemovitostí stále vyplatí získat např. za půl miliónu korun byt o velikosti 60 m s nájmem kolem dvou tisíc, za který by jinak na trhu s nemovitostmi zájemce zaplatil kolem dvou miliónů korun, což by předpokládalo splácet cca 10 000 Kč po dobu 30 let. Např. pro mladého člověka ve věku cca 30 roků, je to tedy často tzv. na doživotí, respektive, po ukončení svého aktivního života si konečně v 60 letech bude moci oddechnout a říci si, že bydlí ve svém.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Zájemce o nájemní smlouvu tedy kontaktuje realitní kancelář, která, pokud se takovým obchodem zabývá, mívá k dispozici „náhradní byty“, jednoduše byty, kam se zájemce pouze tzv. papírově přihlásí k pobytu a pak tento svůj nově získaný byt vymění za byt státní, o který má zájem. Smluvním partnerem realitní kanceláře tedy bývá nějaký majitel bytového domu, který je za úplatu, cca 20 – 50 000 Kč hrazenou klientem, ochoten vystavit antidatovaný dekret na byt, jenž se pak smění za onen státní byt a tím celá transakce končí. Trestní zodpovědnost je na všech zúčastněných stranách, nicméně, dokázat někomu, že se do „náhradního bytu“ nastěhoval jen formálně a účelově s úmyslem vyměnit jej pak za byt státní, že k takovému nastěhování došlo na základě antidatované smlouvy, podle níž zde klient bydlí např. už půl roku a také to, že zde vlastně vůbec nikdy nebydlel, je velmi problematické a pokud takové podezření vůbec vznikne, je potřeba zpětně takové obvinění prokázat. A tak se v Česku vesele bydlí, banky vydělávají a spekulanti si mnou ruce. Navíc má získání státního bytu jednu obrovskou výhodu a tou je privatizace, v níž mají nájemníci předkupní právo, které v praxi znamená možnost koupit si byt do osobního vlastnictví za výrazně nižší, často třetinovou cenu, než na běžném trhu s nemovitostmi. Jistě tedy stojí za to vhodným způsobem stimulovat příslušného úředníka a získat informace o tom, které že byty se pro privatizaci připravují.
Jaroslav Zákolanský
Ilustrační foto: archiv autora
27.11.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist