Dekorativní vnitřní nátěry a omítky

Relativně tradičním povrchem stěn byly dlouhou dobu klasické papírové tapety. Na přelomu let devadesátých se v rámci nových trendů stěny řešily nejčastěji jako čistě bíle omítnuté plochy. V současné době se těší oblibě různě barevně a zároveň i co do struktury povrchu odstíněné dekorativní vnitřní nátěry a omítky. Jejich nanášení nepatří mezi aktivity, které by bylo nutné přesouvat na jarní či letní období.

130960-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Nejen barvy

Při hledání výrazu a povrchu stěn nového či renovovaného interiéru je možné vedle barevnosti pojmout i jejich povrchový reliéf. Stěny mohou být řešeny s použitím speciálních vrstev, které jim propůjčí strukturu např. kamene, kůže či dřeva. V dalším případě může být zmiňovaná struktura zcela abstraktní, čili nevytvářející iluzi žádného reálného materiálu. Je tedy možné volit nejen barevnost, která je srovnatelná s nabídkou běžných malířských barev, ale i hrubost – zrnitost povrchu. Níže uvedené produkty pochopitelně zaručují přirozené dýchání stěn, jsou nehořlavé, bez zápachu, omyvatelné a v souladu se současnými a stále přísnějšími normami.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Základní druhy

Na domácím trhu je možné setkat se s produkty celé řady firem. Mezi nesilnější výrobce patří např. firma Knauf, Sto, či Job (kromě samotných nátěrů a povrchů je možné získat i nanesení povrchu). Jejich produkty jsou k dostání ve specializovaných prodejnách se stavebninami, či v obchodech typu Hornbach. V zásadě se jedná o několik základních druhů. Zákazník se může setkat s termíny jako vnitřní „škrábaná“ omítka, „kamínková“ omítka, omítka „rýhovaná“, případně „dekorační tmel“ nebo „silikátová barva“ atp.(viz. níže). Pod každý takový povrch bývá nutné položit podklad, ať už vyrovnávací či penetraci. Na rozdíl od běžného tapetování či malování je v tomto případě nejen lepší, ale spíše nutné svěřit se odborné firmě, která povrchy dodává a zároveň aplikuje. Z těchto důvodů vynecháme popis pracovního postupu a omezíme se na základní informace o několika vybraných produktech. I zde se tzv. platí za značku a ceny, které uvádíme, jsou orientačním cenovým průměrem.

Dekorační tmel

Pod tímto názvem se skrývá tmel pro dekorativní úpravu vnitřních stěnových povrchů. Jedním takovým je např. Marmorin. Jeho částečná průsvitnost a typická struktura vrstvy poskytuje množství individuálních výrazových možností, nebo umožňuje věrné napodobení struktury kamene, dřeva, kůže nebo plátna. Hustotu – hutnost povrchu pak lze regulovat počtem nátěrů a hrubost – reliéf stěny jednotlivými tahy špachtle, houbičky či válečku, pomocí kterého se materiál nanáší. Na výběr je v tomto konkrétním případě 8 odstínů, které lze mezi sebou libovolně míchat, možné je také tónování tónovacími barvami Uniton nebo Acrylcolor. Cena 1m2 povrchu by se neměla vyšplhat nad 30 Kč.

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Silikátová barva

Silikátová, tedy nepřírodní lazurovací barva, např. Jubosil Antik, slouží pro dekorativní nátěry s transparentním efektem (transparentní – světlo propouštějící). Pomocí takové barvy je možné vytvořit vnitřní povrchy s módním „kašírovaným“ povrchem. V případě této konkrétní barvy bude vzhled „starodávný“. Tónování je možné provádět barvami Uniton (odstíny č. 1 až 7 a č. 15). I zde je možné pohrát si s hutností (pastózností) povrchu. Cena 1m2 by se opět neměla vyšplhat nad 30 Kč.

Vnitřní omítky

Termín „vnitřní omítky“ představuje speciální interiérové povrchy. V jejich případě je možné volit nejen barevnost, ale i zrnitost, přičemž zrnitostí se zde rozumí hrubost – drsnost povrchu, která se může pohybovat od 1mm do 3mm. Výběr barev je srovnatelný s nabídkou malířských interiérových barev a zjednodušeně lze tedy říct, že je k dispozici 800 tónů. Zákazník se může setkat s termíny jako „škrábaná“ či „rýhovaná“ omítka, které představují konkrétní dekor – hrubost. Nejjemnější vnitřní omítky (1mm) vyžadují kolem 2 kg materiálu na m2, jinými slovy, taková omítka si vyžádá investici okolo 200 Kč na m2. Směrem k větší zrnitosti spotřeba a tedy i cena mírně klesá. Další možností, jak zajímavě řešit stěnu, je použití tzv. kamínkových omítek. Jak název napovídá, jedná se o omítky vytvářející dojem plochy tvořené drobnými kamínky. V nabídce je několik struktur a uspořádání, které se různě jmenují, např. Sto Roccolit či Sto Granit. Cena 1m2 je již vyšší (cca 280Kč). Tyto povrchy jsou omyvatelné a jejich nejčastější uplatnění nachází v komunikačních částech interiérů, jakými jsou chodby, předsíně atp.

 
Efekt

Vnitřní dekorativní omítky a povrchy jsou zajímavou variantou řešení stěn a to hned z několika důvodů. První jsme zmiňovali v úvodu: vedle barevnosti je možné vytvořit i plastický reliéf stěny. Ten je efektní nejen čistě pohledově, ale zároveň má ze své povahy schopnost ovlivňovat osvětlení interiéru. Dopadající světlo se o reliéf „rozbíjí“ podobným způsobem, jako se „rozbíjí“ zvuk o nábytek v interiéru. Každý asi zažil, jak zvuk i běžného rozhovoru v prázdné místnosti „naráží“ o holé stěny a jak se akustické poměry změní – zpříjemní v okamžiku, kdy je místnost zaplněná nábytkem. Se světlem je to podobné. Dopadající světlo je hrubou stěnou mnohem více pohlcováno a s tímto efektem se dá pracovat. Místnost je možné osvětlit pomocí odrazu od takto ošetřené stěny. Odrážené světlo je mnohem měkčí a ponechává si barevnostní tón stěny. Změnou úhlu dopadajícího světla je možné výrazně měnit atmosféru místnosti.

Doporučujeme: samolepky na zeď

Tzv. Benátské štuky a „palácový“ či „mramorový“ efekt

Aby byl průřez nabídkou úplný, zmíníme ještě produkty, které jsou v povědomí uživatelů zapsány jako „Benátské štuky“. Tento název většinou prodejci a výrobci nepoužívají jako název obchodní. Efektu benátského štuku je možné dosáhnout např. pomocí zmiňovaného Marmorinu, ale také díky tzv. „dekoračním materiálům“. Na trhu se objevují exklusivní produkty jako např. Raffaello decor stucco určený pro napodobování antických dekorací s mramorovým efektem či právě tzv..„Benátských štuků“. Dalším takovým výrobkem je Pallas s hedvábným metalickým efektem napodobující zdi luxusních antických paláců. I v tomto případě zaručuje jejich použití maximální paropropustnost a přirozené dýchání stěn. Výrobky  jsou  čistě   přírodní, omyvatelné a vysoce odolné proti znečištění a působení světla. Jsou bez zápachu, netoxické, nehořlavé. Cena jednoho 1m2 těchto materiálů se pohybuje od 200 Kč do 400 Kč a ovlivňuje ji zvolený odstín. Pro hrubou ilustraci je tedy možné uvažovat investici do exklusivně vyznívajících stěn cca 300 Kč na m2.

Foto Decor Style, Sto a archiv autora

Petr Haas
6.1.2006 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist