Dekorativní omítky a malby

Pro povrchovou úpravu stěn v interiéru nebo fasády lze vybírat z mnoha možností. Místo klasického nátěru, minerální nebo silikátové omítky stojí zato zkusit i něco zcela jiného. Co se například vrátit se o několik tisíciletí zpět a vyzdobit příbytek technikou starých antických mistrů? Nabízíme vám průzkum trhu s nabídkou nátěrových hmot na přírodní bázi.

130974-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Přírodní štuk

V interiéru se klade na povrchovou úpravu stěn důraz na dokonalý povrch a vzhled, která se odvíjí od použitého materiálu a technologie nanášení. Kdo dává přednost přírodním nátěrovým hmotám může si pro nešpinivou úpravu všech druhů omítek  a podkladů (beton, omítka, sádrokarton, dřevotříska) vybrat marocký štuk. Hlavní efekt je ve vodovzdorném exkluzivním dekorativním povrchu a široké barevné škále, která se případně rozšíří o přibarvení vybraným odstínem.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Ve stylu italské renesance

Benátská technika je velmi oblíbená díky zvláštní technice, která vytváří neopakovatelnou strukturu povrchu stěn. Benátský štuk je vlastně dvoubarevná omítka nanášená ve dvou vrstvách, i když původní receptura z renesanční doby předepisovala vrstev sedm. Každý podklad je nutno přetmelit jemným tmelem a po jeho zaschnutí – zpravidla druhý den – plochu vybrousit. Nová štuková omítka se musí nejprve nechat vyzrát alespoň jeden týden. Na takto připravený podklad se pomocí nerezového hladítka a špachtle nanese jedna podkladní vrstva barevného štuku, která po zaschnutí také brousí – opět zpravidla až druhý den. Pro dosažení dekorativního vzhledu se nanáší pomocí špachtlí různých velikostí finální vrstva. Tato vrstva se ještě před jejím zaschnutím důkladně leští nerezovým hladítkem, čímž dochází k vykreslování efektů a plocha získává typický vzhled mramoru. Po určitých úpravách se dá aplikovat na různé druhy podkladu (štuková omítka, beton, sádrokarton, dřevo, kov, PVC atd.). a interiérů včetně místností se zvýšenou vlhkostí. Pak je ale pak nutné povrch štuku ošetřit ochrannou vrstvou vosku, která zvyšuje vodoodpudivost a usnadňuje údržbu

Od starověké omítky je k nerozeznání

Výčet omítek s bezkonkurenčními vlastnostmi a dlouho životností uzavírají antické zeminy florentské. Aplikace antických zemin se vždy provádí na povrchy opatřené základním nátěrem. Na plochu se pak zemina nanáší střídavými tahy štětcem a nechá se 10 až 20 minut zaschnout. Návazně se pak upraví speciální stěrkou. Dále se postupuje obdobným způsobem (štětec, přestávka, stěrka). Vlastní materiál je bílý a probarvuje se přírodními barvivy a oxidy v 20 odstínech. U každého odstínu je možno dosáhnout celé škály; od úplně světlé po tmavou…Vlastnosti antických zemin florentských nemohou být jiné než ekologické. Nátěr je otěruvzdorný, omyvatelný a prodyšný, což je vhodné zvláště pro objekty a povrchy ošetřené sanační maltou.

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Doporučujeme: samolepky na zeď

Dekorační fresky

Naprosto věrohodně vypadají imitace antických fresek, které nejlépe vyniknou ve společnosti benátského štuku. Aplikace je velmi snadná a silně připomíná instalaci rozměrné obrazové tapety, rozdíl je pouze ve vzhledu. Detailně propracovaný povrch fresky z jemných barevných písků je nanesen na tkaninu, která je opatřena samolepícím podkladem. Zbývá jen umístit vybrané dílo na stěnu, oddělit ochranou fólii a rozvinout na stěnu.

Malování pokojů – velká inspirativní fotogalerie

Stěny a fasáda – jakoby tu byly odedávna

Anitca Calce je minerální barva pro interiér i exteriér na bázi vápna, která vytváří hladký povrch. Efekt nátěru spočívá v jeho přírodních vlastnostech, jimiž jsou vysoká prodyšnost a silný dezinfekční účinek. Vzhled nátěru věrně napodobuje vzhled staré fasády, což lze s výhodou využít pro obnovení fasády starých historických objektů, ale i k nekonvenční aplikaci na moderní stavbu.

Irena Forejtová
Foto firmy Malování Petr Janů

9.10.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist