Deka u bazénu, aneb decking okolo domu

Trávení volného času venku na terase, zahradě či u bazénu je nejlepší relaxací jak si odpočinout po náročném pracovním tempu uplynulého dne nebo týdne. Ležení na trávě už dávno není považováno za žádoucí, vzhledem ke klíšťatům a ničení trávníku. Moderní jsou dřevěné terasy a venkovní podlahy, zahrnuté pod společný a výstižný název – decking.

125676-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Co je to decking?

Podle doslovného překladu slovo decking označuje podlahu, obložení nebo plošinu, což plně vyjadřuje účel k němuž je určen. Venkovní plochy kryté dřevěnými deskami z odolných druhů exotických dřevin mohou sloužit jednak k vyrovnání či spojení nerovného terénu na zahradě či u domu. Například dřevěná terasa před domem může nahradit  schody nebo spojovací cestu mezi domem a bazénem. Samostatná plata, čili plochy různého tvaru i rozměru, slouží k odpočinku na lehátku, které v trávníku zanechají rýhy či vytlačenou stopu. Jednoduše řečeno, decking dává zahradě nové dimenze využití prostoru a slouží jako komfortní povrch k pohodlné chůzi, posezení či ležení.

Tvar a materiál

Základem venkovních podlah je vždy rošt a drážkované profily, desky či kazety. Všechny dřevěné prvky jsou vyráběny z nejodolnějších druhů exotických dřevin, (bangkirai, massaranduba, merbau, akát, teak, ipe, cumaru, tatajuba, garapa), které jsou o polovinu tvrdší než náš dub, odolají vlhkosti, slunečnímu záření i mrazu. Podlaha venku musí proti zmíněným povětrnostním vlivům obstát a přitom musí být pro chůzi bezpečná, s minimálními požadavky na údržbu a s maximálními na její životnost. Většinu z těchto požadavků exotická dřeva splňují, ale protiskluzové nejsou. Proto se na dřevěných profilech frézují drážky. Podélné jemné drážky na lícové straně zajišťují protiskluzovou úpravu, hlubší drážky na protilehlé straně jsou vyfrézovány z důvodu pnutí materiálu. Vzhledem ke kvalitě zpracování lze většinou obě strany zvolit jako pohledové. Jemná drážka se s úspěchem používá tam, kde je umístěn zahradní nábytek a hrubá v blízkosti bazénu, kde hrozí uklouznutí po mokrém povrchu.

Bazény – inspirativní fotogalerie

Decking s mezerou nebo bez?

Konstrukci deckingu můžete volit buď viditelnou nebo takovou, kde spoj není znatelný nebo jen částečně. Desky se buď na rošt připevňují nerezovými šrouby, požadujete-li však plochu nerušenou vruty můžete si vybrat mezi částečně viditelnou spojkou nebo dokonce lepený spoj. Desky se na rošt lepí speciálním lepidlem odolávajícím povětrnostním vlivům, vlhkosti a vodě.

Jiný způsob spojení je rychlejší a esteticky čistší. Systém speciálních drážek na bočních stranách umožňuje desky na rošt připevnit rychlospojkami. Takzvaný systém clip je v principu spojka čtvercovitého tvaru, která se zasune do frézované drážky desky a zespodu přišroubuje k roštu. Výhodou clipsystému jsou šrouby skryté v mezerách mezi deskami, spoj zůstane neviditelný a neruší celkový vzhled dřevěné plochy.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Dřevěné podlahy Klement, Parket centrum

20.8.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist