Dejte po nemoci byt do pořádku

Kdo by se nechtěl protivné rýmy a kašle zbavit co nejrychleji. Nejosvědčenější radou je nechat organismus odpočinout v klidu a teple. Tedy nejlépe doma. Ale domácí útočiště se může stát rázem útočištěm i pro zákeřné viry. Je tedy důležité v době nemoci dbát na důležité zásady a v oblasti hygieny si neusnadňovat práci.

(Zdroj: shutterstock)

Prostředí urychlí léčbu

V prvních dnech nemoci se organismus cítí unavený a absolutně oslabený. Přesto by neměla být postel či pohovka s ochořelým obestlána použitými kapesníky. Pokud se vám cesta k odpadkovému koši zdá být neskutečně vzdálená, obstarejte si k zázemí pro kurýrování menší odpadkový koš či zavírací pytel a použité kapesníky ihned vyhazujte. Během nemoci je papírový kapesník skutečně jen na jedno použití, nevyplácí se s ním šetřit.

Používané nádobí během nemoci důkladně omývejte teplou vodou a saponátem na nádobí. Zběžným oplachováním a opakovaným používáním hrnečků průběh nemoci neurychlíte. Stejně tak je vhodné místnosti pravidelně větrat a minimalizovat bakteriím a virům ideální podmínky pro jejich bytí. S ohledem na typ onemocnění a zejména kašle věnujte pozornost vlhkosti vzduchu v místnosti. Optimálně by měla být vlhkost vzduchu v obytné místnosti kolem 40 %.

Nepodceňujte úklid po nemoci

Úspěšně zdolaný boj s viry ještě není absolutním vítězstvím. Zrádné mikroby dokáží přežívat mimo svého hostitele dalších 72 hodiny. Je tedy nutné místnosti po nemoci dostatečně vyčistit, jinak útokům virů vystavujete nejen oslabený organismus uzdraveného.

Primárně je nutné vyprat povlečení i dekorační povlaky polštářků, na kterých nemocný ležel. Vyberte prací program s nejvyšší možnou teplotou, případně usušené textilie přežehlete. Pozornost věnujte pomůckám na ústní hygienu. Kartáček na zuby spařte horkou vodou a adekvátně vyčistěte i nádobku na vyplachování úst. Houbičky na nádobí bychom měli měnit dostatečně často, po nemoci neváhejte a používanou mycí houbičku vyhoďte.

Vedle podlahy, kuchyňské desky a toalet je v domácnosti řada dalších míst, na kterých se mikroby hromadí, nicméně se na ně při úklidu často zapomíná. A zejména během nemoci se daných míst opakovaně dotýkáme a zdárně tak bakterie šíříme.

Které komponenty v domácnosti tedy po nemoci ošetřit dezinfekcí?

  • kliky a úchytky na skříňkách
  • ovladače od televize a přehrávačů
  • vypínače světel
  • dvířka lednice
  • klávesnice počítače či notebooku

Pokud se z virového onemocnění léčilo malé dítě, věnujte při úklidu pozornost i hračkám. Plyšoví kamarádi by měli navštívit buben pračky. Aby se nepoškrábala skleněná očka a plastové ozdoby, perte plyšové hračky ve speciálním textilním pytli. Plastové a dřevěné hračky, se kterými si nemocný hrál, omyjte teplou vodou s použitím dětského mýdla a poté hračky důkladně opláchněte.

Prevence není jen ve vitaminech

Abychom se před řáděním virů dostatečně obrnili, nestačí jen pravidelně konzumovat citrusy a posilovat organismus v sauně. Je důležité věnovat pozornost i při pravidelném úklidu domova. Vedle každodenního větrání obytných místností můžete ovzduší čistit od mikrobů pomocí katalytické lampy. Tato okrasná nádoba dokáže prostor nejen aromaticky osvěžit, ale díky katalytickému spalování i ochránit před působením virů.

K očištění povrchu nábytku a podlah použijte občas i dezinfekční prostředky. Je-li vám blízký ekologicky šetrný přístup, můžete k dezinfekci domova použít ocet. Při jarním úklidu je vhodné důkladně vyčistit koberce a textilní pohovky. Ideálním pomocníkem se pro takovou příležitost stane parní čistič, případně si můžete na pomoc pozvat specializovanou firmu.

 

Publikováno: 06.01.2023, Autor: autor: Lenka Malá | zdroj: Základy hygieny

Mohlo by vás dále zajímat

Kočičí leukémie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Možná jste to netušili, ale i kočka může onemocnět leukémií. Jak takovou nemoc řešit u zvířete vám povíme v reportáži.

Pěstování citrusů

Pěstování citrusů

Ženšen

Každý by chtěl mít bájnou rostlinu nesmrtelnosti na zahrádce. Ale málokdo ví, že za slabší odvar se dá považovat ženšen, který má velké množství příznivých účinků.

Víte, jak si správně mýt ruce?

Jak si správně mýt ruce v době pandemie a jak se chránit proti koronaviru poradíme v prima radách

Vyrobte si dezinfekční prostředek proti virům i bakteriím

Návod na výrobu domácího dezinfekčního prostředku proti virům a bakteriím a mazání pro pěstění pokožky rukou.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.