Na co dát pozor při nákupu venkovního vánočního osvětlení

Máte vyzdobený celý dům, připravené ozdoby na stromeček a stále vám něco chybí? Vyrazte do obchodu pro svítící řetězy a pusťte se do nasvícení zahrady i stavení. Nejdříve si ale přečtěte, na co byste měli dávat při nákupu pozor.

shutterstock_87510370-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Možná to znáte spíše z amerických filmů – obydlí nazdobená blikajícími soby a saněmi, jimž vévodí obrovský Santa Klaus. Naštěstí v našich krajích se tento model zatím neujal. Ale když se rozhlédnete po okolních zahradách, určitě sem tam nějaké ty vánoční řetězy, hvězdy, komety nebo dokonce sněhuláky objevíte. Vždyť tak romanticky prozáří dlouhé prosincové večery!

Na jejich instalaci není nic složitého. Jen si spočítáte délku řetězů, aby vám vystačily na dům, stromky, zábradlí apod., vydáte se do obchodu… a právě tam musíte být obezřetní, abyste místo magických okamžiků nezpůsobili požár, úraz nebo prostě jen díru do peněženky, až vám přijde účet za elektřinu.

Déšť i mráz si žádají své

Venkovní osvětlení musí být odolné proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, proto by mělo být jednoznačně určeno do exteriéru. Vyhněte se zbytečným experimentům a v žádném případě nepoužívejte venku „vysloužilá“ světýlka ze stromečku.

Chcete-li si pěkně vyzdobit dům a jeho okolí, nakupte si k tomu určené osvětlení. Na obalu by mělo být výslovně uvedeno označení outdoor čili grafický symbol domu se šipkou směřující ven. Ochranné krytí (IP) musí být 44.

Pozor na poškozené kabely!

Stejně důležitá (jako označení) je kvalita řetězů. Nesmí být nikde přerušené, prodřené nebo jinak poškozené. A pozor! Nepodceňujte instalaci. Zapojujte je jako kterýkoli jiný spotřebič. Věřte, že se vám opatrnost v tomto případě opravdu vyplatí.

A to se týká i obchodů. Tržnice raději obejděte obloukem. Spoléhejte na prověřené prodejce nebo e-shopy. A přestože možná bude cena o něco vyšší než někde u stánku, dostanete zato spolehlivější a bezpečnější zboží. Se záruční dobou!

Neodolatelné diody LED

Určitě jste o nich už slyšeli. Mají delší životnost než klasické žárovky, spotřebují méně elektrické energie, a když některá přestane fungovat, vánoční řetěz bude zářit klidně dál, aniž byste museli poškozenou diodu měnit. Nemusíte ani řešit problém se zásuvkou. Některé z nich totiž fungují na baterie. To jsou dostatečně pádné důvody, proč se při nákupu zaměřit přímo na ně, nemyslíte?

Text: Ivana Kukalová

5.12.2016 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist