Darujte svému interiéru terasu

V dnešní době již není terasa jen výhradou rodinných domů. Najdeme ji u větších, například mezonetových půdních bytů, u prostorných bytů v přízemí a v moderně, například kaskádově řešených novostavbách najdeme terasy dokonce i u bytů v prostředních partech.

V případě, že plánujete stěhování do nového bytu, nebo jste rozhodnuti pustit se do instalace terasy na svém vlastním pozemku, měli byste znát některé důležité aspekty a požadavky, kterým je celé projektování terasy podmíněno.

Jak na instalaci terasy?

Stavba z architektonického pohledu

Rozhodujícími faktory jsou také předpisy a místní nařízení. Rozměrové dispozice celé plochy terasy je v případě projektování nové stavby nutné započítat do celkové plochy domu. Pakliže terasu instalujeme dodatečně, jedná se většinou (dle stavebního zákona) o drobnou stavbu či přístavbu. Pakliže přesahuje plocha terasy 18m, jedná se o stavbu jednoduchou, na níž bude potřeba stavební povolení!

Účelovost

Nejen architektonické řešení je důležité. Záleží i na tom, jaké máme s terasou plány (tedy pro jaké účely ji budeme chtít využívat). Aby tato funkčnost byla perfektní, měla by mít terasa vždy větší rozměr šíře celkové plochy, než 190 cm.

Celá plocha terasy by pak měla být větší než 15 m. Na rozměrově správné terase je možné snad všechno. Můžeme zde pěstovat v truhlících a květináčích květiny, rehabilitovat zde své tělo i duši při cvicích jógy, nebo lenošit v pohodlném křesle. Terasa je také vhodným místem pro malování, či jinou kreativní práci.

Umístění

Samotné umístění terasy je přísně podřízeno především sklonem a tvarem terénu. Finančně nejméně náročné jsou terasy v rovinatém terénu vytvořené obložením kamenných placáků nebo dlaždic přímo na zhutněný násep do vrstvy písku a kamenné drti.

Dále bychom měli brát v potaz samotné situování terasy tak, aby byl cílený výhled příjemný. V neposlední řadě je dobré se zaměřit na objekty v okolí. Tím je myšleno rozmístění domů v sousedství, ostatních menších objektů (garáž, kůlna, pumpa…), a také kolem rostoucích stromů. Pro stavbu terasy jsou ideální rozlehlejší plochy pozemků, nejlépe u rodinných domků.

V tomto případě je moderním trendem takzvaná flexibilní terasa, která je vystavěna po celé ploše jedné strany stěny domu a přístup na ni je možný jak z místností v přízemí, tak díky nastavenému schodišti s balkónovou plochou třeba i z místností v prvním patře domu.

Zpracování

Terasa by měla být konstrukčně napojená na stavbu domu, avšak současně by mělo její uložení být nezávislé za pomoci dilatačního spárování, jež zamezí tomu, aby se terasa odtrhla od domu při procesu „sedání“ stavby, či drobných mikrozměnách terénu. Již ve fázi projektu je dobré pamatovat na přívod elektrického proudu.

Terasa by také měla disponovat mírným spádem směrem od domu, to kvůli snadnému odtékání dešťové vody. Časem spárami proroste tráva a terasa se tak stává plynulým pokračováním zahrady v návaznosti na obytný prostor.

Vhodné materiály

Nyní se nabízí otázka materiálového zpracování. Pro stavbu terasy je k dostání mnoho materiálových druhů. Všechny tyto jednotlivé typy jsou však jen „odnožemi“ dvou základních materiálů – dřevo a dlažba.

Dřevo na terase

Ačkoliv je dřevěné zpracování teras velice populární, podstatnou nevýhodou této varianty je cena, která se může vyšplhat velmi vysoko a také náročnost zpracování celého projektu terasy. Dřevo také působením času a vlivem povětrnosti sesychá a proto se musí vruty kotvící profily podlahy kontrolovat a dotahovat.

Kýžený výsledek však stojí za to, a to už jen díky nenásilnému začlenění terasy do exteriéru zahrady. O tom, jak je dřevo příjemné na omak a kolik dezénových a barevných variant jeho volba nabízí, ani nemluvě. Volit můžeme mezi dřevem tropickým (bangkirai, teak), které se vyznačuje svou masivností a odolností, a dřevem místním, tedy evropským (smrk, bříza, borovice), které je oproti exotické variantě o něco méně odolné a měkčí.

Domácí dřevo použité v konstrukcích teras je nutné pravidelně ošetřovat pomocí bezbarvého, či pigmentovaného oleje, jež působí proti praskání a šednutí, má impregnační účinky a odpuzuje nečistoty.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Dlažba na terase

Nespornou výhodou dlaždic je jednoznačně jejich stálost, povrchová úprava nenáročná na údržbu a celková odolnost. Oproti tomu po dešti si raději dávejme pozor na kluzký povrch, jenž může být velmi zrádný a v případě, že máme malé, nezbedné ratolesti i nebezpečný. Terasy nad vytápěnými místnostmi musí být opatřeny tepelně izolační vrstvou a hydroizolací, dlažby na rostlém podkladu žádnou izolaci nepotřebují.

Tomu lze předejít, zvolíme-li pro naši terasu pórézní strukturu dlažby, například dlažbu pískovcovou. V tomto případě však musíme počítat s tím, že pískovec se hůře a obtížněji čistí. Co do struktury, je pro venkovní terasy doporučována nenasákavá, mrazuvzdorná dlažba.

Pokud tedy toužíte po propojení s přírodou a dispoziční vlastnosti terénu i ostatní náležitosti jsou vám nakloněny, pak neváhejte a darujte svému interiéru, ale především také sobě, terasu. Zcela jistě najdete více než jeden způsob jejího využití, nehledě na to, že se právě prostřednictvím terasy dostane vašim, jinak tmavým interiérům, zaslouženého prosvětlení a provzdušnění.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: planyourbirthday.com, londonbb.com, vitalspain.com, sirencommunications.com, vera-almeria.co.uk, smallcharminghotels.com, abenefit2u.wordpress.com, cpsawnings.co.uk

12.11.2010 11:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist