Čtyři velké škrty v podporách bydlení

Od ledna příštího roku chce vláda zrušit přibližně polovinu současných podpor bydlení, které financuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Vyplývá to z návrhu rozpočtu SFRB na příští rok, který ministři schválili na konci září. Vše ale musí nejdříve odsouhlasit sněmovna.

124587-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Podpor ubude

Vláda se chystá od příštího roku zrušit některé z podpor Státního fondu pro rozvoj bydlení. Důvodem je finanční krize fondu. „Výdajový rámec příštího roku nám neumožňuje realizovat celou paletu dosud poskytovaných podpor. Museli jsme se rozhodnout dát přednost těm, které mají větší význam pro pomoc při řešení bytové situace,“ řekl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Čtyři velké škrty

Podle dosavadních informací by měly být zrušeny celkem čtyři programy:

–    Ze všech nejvíce diskutované jsou zvýhodněné úvěry mladým lidem do výše až 150.000 korun na rekonstrukce bytů a domů. Stát tyto výhodné úvěry nyní poskytuje za úrok dvě procenta ročně, takže při nejvyšší půjčce a splatnosti deset let činí měsíční splátka jen 1380 korun. Tyto úvěry dosud získalo asi 12 000 mladých rodin.

–    Dále mají být zrušeny také dotace obcím na výstavbu nájemních bytů pro nízkopříjmové občany, které nyní činí až 630.000 Kč na jeden byt.
Místopředseda České společnosti pro rozvoj bydlení Josef Vlášek za zvlášť nerozumné považuje rozhodnutí zrušit půjčky pro mladé na rekonstrukce. „Není to dobré, řada bytů a domů rekonstrukci potřebuje jako sůl a mladí nemají peníze na to, aby si bez pomoci státu vylepšili bydlení.“

–    Vláda chce také přestat s poskytováním úvěrů obcím na opravy obecního i soukromého bytového fondu. „O tento program klesá zájem, takže jsme se rozhodli pro jeho zrušení,“ uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

–    Zrušit vláda hodlá i dotace a výhodné úvěry na novou družstevní výstavbu. Tento program ale kvůli stanoveným podmínkám v praxi vyvolal jen malý zájem. Stát kvůli tomu dosud finančně podpořil výstavbu jen asi osmi desítek družstevních bytů.

Panel – nejoblíbenější z programů

Jeden z nejžádanějších programů – Panel, kterým stát dotuje úroky z komerčních úvěrů na rekonstrukce a zateplení panelových domů, zatím zůstává. Nabídka podpory Státního fondu rozvoje bydlení prostřednictvím programu Panel trvá již několik let. V loňském roce bylo vyčerpáno celkem 1,6 miliardy korun, tedy přibližně pětinásobek průměrné výše dotací v minulých letech.
Pro letošní rok chce vláda dokonce ještě posílit jeho rozpočet o 2,8 miliardy korun. Nutno ale dodat, že pro příští rok má být snížen rozpočet tohoto programu na pouhou jednu miliardu korun, a sníží se navíc i výše dotace – ze čtyř na 2,5 procentního bodu.
„Je to důsledek reformy veřejných financí a potřeby šetřit,“ řekl k rozhodnutí vlády poslanec Tomáš Kvapil. „Je třeba hledat dodatečné zdroje pro velmi užitečný program Panel a dále pro obce. U programu Panel by mohly pomoci peníze z Evropské unie,“ řekl dále.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

1.10.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist