Co zútulní váš byt?

Co je tou nejdůležitější věcí ve vašem bytě? Není to ani jeho rozloha ani jeho orientace na jih. Tím nejpodstatnějším, co udělá z vašeho bytu skutečný domov, je jeho útulná a příjemná atmosféra, do níž se můžete každý den rádi vracet.

115759-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Abyste třeba i v panelovém bytě navodili takovou útulnou atmosféru, nepotřebujete nutně designéra. Jistě si dobře vystačíte s troškou kreativity, teplými barvami, pohodlným nábytkem, vtipnými dekoracemi a rafinovanými textiliemi.

Barvy jako základ
První, co má člověk každý den v bytě na očích, jsou barvy stěn. Klasická bílá barva se nehodí do každého interiéru, protože může působit chladně a odtažitě. Aby váš byt naopak vyzařoval pozitivní energii, zkuste stěny vymalovat pastelovou žlutou, sytější červenou nebo jemnou béžovou barvou. Dobrou cestou může být také zachování současné výmalby a změnit barvu například pouze jedné stěny a nebo stávající výmalbu doplnit o hezkou tapetu.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Materiály hrají v bytě velkou roli
Zkuste do interiéru zakomponovat také více materiálů a textilií. Útulně působí kusové koberečky na podlaze nebo nadýchané polštářky, které na sedacích soupravách, postelích i křeslech lákají k lenošení. Stejně tak jemné potahy na pohovkách nebo vzdušné závěsy se vzorem pomohou zakrýt ostré hrany nábytku nebo okenních rámů a vytvoří tak útulnější dojem. Méně stroze působí přírodní materiály, především dřevo. Oproti tomu velká zrcadla, kovové židle a chromované vázy či lustry působí formálněji.

Změňte osvětlení
Vhodné osvětlení dokáže mnohé. Světlo má schopnost zjemnit ostré hrany, dodat prostoru vřelejší nádech a rozzáří i tmavší kouty vašeho bytu. Ostřejší světlo můžete zjemnit například užitím matného nebo žlutého skla nebo popřípadě i originálními stínidly. Na útulné atmosféře se podílí také stolní lampy, které mohou být i na méně obvyklých místech – třeba v rohu kuchyně či koupelny. Pro navození relaxační atmosféry volte spíše teplejší žluté světlo.

Domácí dekorace dělají domov
Příjemněji se budete jistě cítit v prostoru, ve kterém jste se nějakým způsobem otiskli. Vystavte si tedy své rodinné fotografie, umělecká díla vašich dětí nebo vzpomínkové předměty z dovolených. Stěny vypadají báječně, když na nich visí i větší množství obrazů. Nemějte obavy a klidně je pověste v různých výškách. Prázdné stěny nebudou nikdy působit tak útulně jako ty zaplněné. V útulném bytě by také neměla chybět květinová dekorace.

Čtěte také:

Pohrajte si se stěnou za čelem postele

Zrcadla v interiéru

Balkónové zátiší s rostlinami

Klára Beščecová
Foto: Archnewhome.com, Interiorandproperty.com, Modernfurnitureset.com, Housetohome.co.uk, Athomeinteriors.blogspot.com, Femaleways.com

 

24.5.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist