Domů > Dům > Vytápění rodinného domu > Co získáte instalací kamen?
Co získáte instalací kamen?
Prakticky až donedávna představovala krbová kamna v moderním domě spíše estetickou záležitost. Dnes se stala velmi významnou součástí topného systému. Důvodem návratu k tradičnímu způsobu vytápění je především snížení nákladů na teplo a ohřev vody.
Nabídka krbových vložek a krbových kamen je poměrně pestrá. Jednotlivé typy se od sebe liší technickým i konstrukčním řešením, materiálově a samozřejmě i cenou. Jako vůbec nejjednodušší systém nabízí trh právě krbová kamna, vycházející z dříve naprosto samozřejmého zdroje tepla, standardních litinových nebo venkovských kachlových kamen.
Přednosti a nedostatky
Nespornou výhodou kachlových kamen s krbovou vložkou je skutečnost, že povrch (plášť) se postupně zahřeje na poměrně nízkou teplotu a díky ploše zvětšené profilováním jednotlivých kachlů je vyzařování tepla velmi intenzivní a samozřejmě příjemné. Roztopená kachlová kamna tak vydrží hřát mnoho hodin. Pokud však čekáte na kýžené teplo v netemperované, studené místnosti, musíte se smířit s tím, že proces vytápění trvá poměrně dlouho. V tomto případě působí mnohem operativněji, tedy rychleji, kamna kovová, zejména litinová. Jak pracují? Litinový plášť kamen a jejich ohniště je vyzděno šamotovými tvarovkami, které jednak garantují vyšší životnost zařízení, ale především mají na starosti setrvačnost. Tu oceníte hlavně v noci nebo v době nepřítomnosti. Většina moderních výrobků je vybavena průhlednými dvířky z ohnivzdorného skla a topí se v nich dřevem, především dřevěnými poleny. V tomto případě se k ohřevu vzduchu v místnosti využívá i sálavého tepla a zanedbatelný samozřejmě není ani vzpomínaný vizuální efekt. Do plamenů se to hezky kouká a navíc si lze opéct špekáčky přímo z televizního křesla.
Topení – velká inspirativní fotogalerie
Tepelné násobky
K efektivnímu využití vzniklého tepla se ke kachlovým i k litinovým kamnům instalují především výměníky na teplou vodu. Ta pak může zásobovat například systém teplovodního podlahového vytápění. Jako zdroj poměrně levného a příjemného sálavého tepla jsou krbová kamna ideálním doplňkem ke standardním vytápěcím systémům. V přechodném období (zjara a na podzim) pomáhají šetřit, v zimě a v topné sezóně pak umocňují teplo získané jiným způsobem tedy – opět šetří. Správnou volbu krbových kamen by však rozhodně měl ovlivňovat především jejich výkon. Ten se víceméně odvíjí od velikosti obytného prostoru a tady je zapotřebí důkladně zvážit, jak velký prostor (v m3) chceme vytopit. Může se snadno stát, že topidlo daný prostor nevytopí ani při přikládání jako na lokomotivě a naopak – bez otevřených oken a účinného odvětrání si nezapálíte ani polínko, jinak se doslova upečete. Existuje určité vodítko, pravidlo, že 10 krychlovým metrům by měl odpovídat topný výkon 1 kW. Přesnější výpočet závisí od dalších okolností. Mimo jiné třeba od izolačních vlastností objektu, intenzity topení atd. Většina malých a středně velkých krbových kamen dosahuje jmenovitého topného výkonu v rozmezí 6 až 8 kW.
Na jaké principu kamna pracují
Jde o kombinaci principu sálavého a konvekčního tepla. Sálavé teplo ohřívá okolní vzduch přímo (skrz sklo, kov, obkladový materiál) zatímco konvenční teplo vzniká ohřevem nasátého studeného vzduchu o krbovou vložku a jeho prouděním v místnosti. Ne nadarmo se však říká, že není ohně bez kouře Na účinku krbových kamen se pochopitelně projevuje používané palivo. Zde logicky hovoříme především o palivovém dříví. Jako nejvhodnější se ukazuje především dřevo listnatých stromů (buk, dub, bříza), které by ovšem kvůli maximální výhřevnosti mělo být dobře uskladněno a vysychat nejméně dva až tři roky. Tím nejenže ztratí přebytečnou vlhkost, ale navíc se z něj přestanou uvolňovat nežádoucí odpadní plyny. Metr (kubík) dřeva z listnatých stromů dosahuje průměrné výhřevnosti okolo 2100 kW, což odpovídá asi 250 kg uhlí. Samozřejmě s přihlédnutím na ekologické aspekty. Topit se samozřejmě dá i kupovanými dřevěnými briketami. Zde je zapotřebí připomenout, že krbová kamna mohou být napojena buďto na stávající komín nebo lze speciálně pro jejich provoz vystavět komín nový. Pro dodržení všech norem a také s ohledem na bezpečnost a spolehlivost provozu je vhodné montáž konzultovat s odborníky.
A co tedy získáte instalací kamen?
Obecně platí, že většina krbových kamen dosahuje účinnosti až 85% a výkonu okolo 26 kW. K tomu mají krbové vložky kamen regulační klapky, jimiž lze upravovat množství primárního vzduchu přímo do ohniště a také sekundárního vzduchu, vstupujícího nad žárový prostor. Správnou regulací docílíte efektivního provozu (spalovacího procesu) při němž hoří nejen palivo, ale i většina plynných složek paliva. Pokud se rozhodnete pro pořízení krbových kamen, pečlivě vybírejte k jakému účelu budete topidlo používat. Od toho se následně odvíjí výběr jedno či dvouplášťového konstrukčního systému. V prvním případě teplo proudí mezi pláštěm vložky a keramickou nebo zděnou stěnou vnějšího pláště topidla, v případě druhém lze teplý vzduch rozvádět i do jiných místností nebo částí domu (například do podkrovních místností apod.). Důležitá je rovněž sázka na materiál – tedy na litinu nebo ocel. Litina zde má jednoznačně navrch, neboť disponuje vynikajícími tepelně – akumulačními schopnostmi. ale dost obtížně se zpracovává. K nevýhodám materiálu však patří jeho značná hmotnost, což může působit potíže například při instalací krbových kamen v patrech.
Pavel Hluchý
foto archiv autora