Co všechno zdobí byt?

Předměty a dekorace, které jsou nám blízké, jsou v každém věku odrazem naší osobnosti. Jejich prostřednictvím se náš domov stává naprosto jedinečným. Podívejme se tedy na to, co všechno vlastně zdobí byt.

122190-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

K obrazu domova náleží i naše užitkové předměty. Mohou to být kořenky, kuchyňské náčiní anebo dokonce pěkně upravené ovoce v košíku. Ve způsobu jejich využití a také jejich umístění se zobrazuje naše individualita.
Nejhezčí dekorací dětského pokoje jsou obvykle dětské kresby. Dovolíme dětem, aby si své obrázky připíchly třeba na korkovou nástěnku anebo přichytily na magnetickou tabuli.

U našeho pracovního stolu zase zřejmě nebudou chybět milé rodinné fotografie.

Rostlina nebo třeba jen kytice ze zahrady spolu s odpovídající vázou či květináčem je krásnou ozdobou každé místnosti. Prostřednictvím rostlin můžeme v městských bytech doslova vykouzlit kousek přírody. Jakými rostlinami byt vyzdobíme, záleží na velikosti prostoru, který máme k dispozici. Většina rostlin miluje světlo, tudíž budou vyžadovat blízkost okna. Rostlina je dekorativní sama o sobě, ale k celkovému dobrému dojmu patří i květináč, stojan nebo nábytek, na který rostlinu postavíme.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Máme-li nějaký zvlášť výjimečný kousek starého nábytku po babičce, nebo starý obraz v dobře padnoucím rámu, stává se taktéž významnou dekorací, je třeba však dbát na vhodné umístění. Obrazy jsou nejčastějšími a obvykle i nejzřetelnějšími dekoracemi bytu. Obrazy by neměly být pouhou dekorací, na stěnách bychom měli mít obrazy takové, které se nám líbí a které máme rádi.  Věšíme-li obrazy ve větším množství, je dobré najít princip jejich uspořádání. Máme-li obraz v rámu, musíme jej sladit i s charakterem zařízení. K moderním obrazům se hodí hladké jednoduché rámy. V současnosti se obvykle uchylujeme k obrazovým deskám, malbám, které jsou úplně bez rámu.

Knihy slouží samozřejmě především ke čtení, nikoli jako dekorace bytu.  Svým umístěním a uspořádáním však tvoří součást zařízení pokoje. Ozdobné předměty na policích knihoven celkový dojem výrazně změkčují. Místy naležato umístěné velké knihy příjemně narušují monotónní řád nabitých knihoven.

Krásně uspořádaný porcelán tvořící téměř dokonalé zátiší anebo sada sklenic vystavených ve vitríně, to vše jako součást bytu tvoří jeho dekoraci.

Nebojte se změn. Pokud máte pocit, že se vám již okoukala skupina ozdobných předmětů na polici, pak to znamená, že jejich výměna je již na spadnutí. Vyvolává-li ve vás některý obraz při delším pozorování nedobrý pocit, je třeba jej vyměnit. Pamatujte také, že nedbalé a volné uspořádání dekoračních předmětů působí lépe a veselejším dojmem, než přísné geometrické uspořádání.

Další náměty na dekorace do bytu můžete hledat v článku: „Unikátní dekorace na zeď“ a „Dekorace z pokojových květin“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: maison-deco.com, blenderartists.org, emergingobjects.com, woovaa.com, fancyhomedesign.com, hypevilla.com, hometrend.org, freshinteriorideas.com, lifephotographyblog.com, houseofficek.blogspot.com, homivo.com

14.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist