Co všechno musí umět „správná“ a moderní koupelna? Jak ji vybírat?

Na takovou otázku je v jistém smyslu poměrně jednoduché odpovědět. Ve správné, lépe řečeno správně fungující koupelně, musí být přeci možné vykonávat tzv. základní hygienu. Je to na první pohled stejné, jako když se někdo ptá, co že vlastně musí umět židle. I tady je na jakoby více než zjevné, že na židli se musí dát sedět. Otázkou je ale jak, jak sedět, tedy zdali pohodlně, zdravě a nebo se shrbenými či jinak deformovanými zády. A stejně se můžeme ptát i po „správném“ fungování koupelny, která navíc jako málokterá část bytu prochází poměrně bouřivým a nebo alespoň dramatickým vývojem. Vše se mění, a když ne ze dne na den, tak rozhodně alespoň z roku na rok.

124686-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Koupelna již dávno není jen takovým místem, kam si lidé chodí umýt ruce a večer před spaním pak celé tělo. Teplá voda, ať už napuštěná ve vaně, tedy v jaké si malé soukromé lázni, nebo jako teplý tlakový proud vody ve sprše, je ideální a hlavně snadno dostupný a účinný nástroj na odstraňování následků stresových zátěží, bolestí hlavy a celého zbytku těla. Je rovněž obecně známou skutečností, že teplá voda uvolňuje napětí, a to jak napětí svalové, tak i mentální. Konec konců, lazebnictví je jedno z nejstarších umění a řemesel a patří k tomu, co by se dalo nazvat „vysokou“ či „vyšší“ kulturou těla. A právě její praktikování je to,co by měla ta „správná“ a moderní, tedy dnešní koupelna umět.

A jak koupelnu v tomto smyslu vybírat?

Máte-li malou koupelnu, kam se nevejde sprchový kout, ve kterém se můžete nechat příjemně namasírovat teplým proudem vody, a současně i vana, poskytující malé, ale účinné soukromé lázně, pak si pořiďte vanu se sprchovou zástěnou. Získáte tak obojí najednou.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

TIP: obě věci, tedy vanu i zástěnu, ale kupujte dohromady, nikoliv zvlášť. Vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že právě na tu vaší vanu není možné zakoupenou zástěnu namontovat.

Je velmi příjemné, a není to drahé, nechat si do podlahy koupelny zabudovat podlahové topení. Za cca 5 000Kč si takový komfort rozhodně užije každý. Investujte do sebe. Nezapomeňte ale na protiskluzovou úpravu alespoň těch dlaždic, na které našlapujete mokrou nohou při vystupování z vany.

TIP: šetříte li, nechcete – li teď vynaložit veškeré své disponibilní prostředky do nákupu koupelny, pořizujte jen to důležité a neutrácejte za svého druh zbytečný nadstandard v podobě barevné, tedy jiné, než bílé vany, za armatury, které navrhoval nějaký slavný designér, např. Phillippe Starck a vyhněte se např. chromovým doplňkům.

Lépe je pořídit se např. opravdu kvalitní sprchovou hlavici, která vám umožní vybírat si režimy masážního sprchování, ale hadici můžete mít úplně obyčejnou.

Karel Holý
Foto Sanitec

12.11.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist