Co se zrcadlem?

Základní vybavení interiéru je v jistém smyslu takové, které si např. při stěhování člověk do nového bytu přinese jako první. Ve většině případů to bude postel, stůl a židle, současně s tím asi také něco na vaření. Bylo by výjimečné, kdyby si sebou někdo přivezl nejdříve např. hodiny, pověsil je na zeď a teprve pak až začal s těmi méně podstatnými věcmi, tedy s onou postelí či židlí. Podobně možná „zvláštní“ by bylo, kdyby se jako první objevilo na stěně např. zrcadlo. Máte ho doma i jinde, než jenom v koupelně?

Zrcadlo je kupodivu jeden z nejstarších zařizovacích předmětů, podobně jako třeba koberec. Zrcadlo používaly v prvé řadě ženy, podle některých egyptologů bylo zrcadlo zdrojem světla uvnitř pyramid, respektive pomáhaly ho přivádět z venku, neboť jak jinak si vysvětlit absenci jakýchkoliv stop po ohni, žádné saze, žádní okouřené načernalé stropy uvnitř pyramid, jejichž interiéry byly poměrně pestrobarevně zdobeny a určitě nebyly určeny k pobytu v absolutní tmě.

Velká inspirativní fotogalerie zrcadel

Zrcadlo se ale stálo pevnou součástí obytných interiéru napříč všemi vrstvami obyvatel až v měšťanské společnosti 18. století. Jeho role je pochopitelně zcela jasná. Chceme se v něm vidět, chceme zjistit, jak vypadáme. Současně je ale možné vnímat zrcadlo jako interiérový doplněk, bezpochyby také jako případný solitér, který má i své jiné, než jen dekorativní, tedy praktické určení. Kam ale s ním?

Koupelna, předsíň nebo obývací pokoj ? Osvětlení zrcadla a sklon
Standardním místem pro umístění zrcadla je přirozeně koupelna, muži se před zrcadlem holí, ženy se líčí a pohled do zrcadla asi patří k základním úkonům v rámci každodenní ranní hygieny. V takovém zrcadle, umisťovaném většinou do horné toaletní skříňky nad umyvadlem, přirozeně nevidíme celou svou postavu. Mimochodem, takové řešení je jeden z nejpevněji a nejvíce neměnných a dodržovaných standardů. Zkuste být více originální.
Praktickým místem pro umístění zrcadla je šatna nebo předsíň, zkrátka místo, kde na sebe bereme svrchní části oděvu. Tradiční chybou je přitom osvětlování samotného zrcadla či ještě hůře přímo zrcadlové plochy. Osvětlené by mělo být v prvé řadě místo, na kterém stojí zhlížející se postava. Ideální je, když za sebou nemá pestrobarevné či jinak výrazné pozadí, které bude ovlivňovat posuzování obrazu v zrcadle. Dobré je, když zrcadlo zůstává v opravdu svislé poloze. Jakýkoliv náklon opět ovlivňuje vnímání obrazu.
Dekadentní interiéry a nebo výstřední interiéry osmdesátých let, používaly zrcadlo jako optický klam ve jménu navozování iluze většího prostoru a současně jako dekoraci. Pak se mohlo stát, že se zrcadlo objevilo např. stropě v ložnici.
Karel Vlach
Foto archiv redakce
15.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist