Co se starými knihami? Pošlete je dál, nebo z nich udělejte zajímavé dekorace

Při intenzivním jarním úklidu neunikne vaší pozornosti ani knihovna. A možná dojde při oprašování a vymývání polic i na nekompromisní redukci četby. Kniha, kterou máte již několikrát přečtenou nebo vás její obsah vůbec nezaujal, může dělat radost dál.

Staré knihy můžete zpeněžit

Dodnes je za neuctivé zacházení s knihami nelibě vzpomínáno na jezuitského pátera Koniáše. Z něj si snad raději příklad neberte a zkuste popřemýšlet, kde by se vyřazená literatura mohla nadále využít. Některá díla vás mohou potěšit finančně. Zejména u nepoškozených obrazových publikací a zachovalých starých výtisků vám některé antikvariáty nabídnou odkup.

Než budete ale s krosnou plnou knih jednotlivá obíhat, je rozumné udělat si předem rychlý průzkum. Prodejci se zaměřují na různé žánry, většinou poptávaný typ uvádí na svých webových stránkách. Některé antikvariáty ocení cestopisy, knihy o umění či historii měst, některé se dokonce specializují na použité učebnice. Máte-li vyřazených knih větší množství, připravte si jednoduchý seznam, na kterém by vedle autora a názvu díla neměl chybět rok vydání. S tím pak můžete jednotlivé prodejce oslovit.

Alternativou kamenných antikvariátů jsou v současné době samozřejmě internetové bazary. Počítejte ale, že kromě provize za prodej vám organizátor bazaru bude u knižních publikací účtovat poplatek za vystavení.

Udělejte radost druhým

Každá kniha má v sobě část duše svého autora. Možná vás její příběh mile oslovil a rádi se podělíte dál, možná čeká na uznání u jiného čtenáře. Jistě je ve vaší blízkosti celá řada míst, která vám budou za odloženou literaturu vděčna.

  • knihovny – síť městských knihoven v Praze mívá u svých poboček sběrná místa, kam můžete literaturu odložit a tím pomoci doplnit knižní fond. Velkou radost ale uděláte zejména obecním knihovnám v malých městech a obcích
  • základní školy – některé pořádají jednou v roce sbírku pro svou knihovnu, kam můžete poslat dětskou beletrii či poutavé encyklopedie
  • mateřské školky – předškoláci vám budou vděčni zejména za obrázkovou dětskou literaturu
  • stacionáře, domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou – pro předčítání vám klienti těchto center poděkují zejména za klasickou četbu
  • vazební věznice – vězeňské knihovny také nepracují s vysokým fondem na nákup nových titulů a ocení různorodější literární žánry
  • léčebny dlouhodobě nemocných, nemocnice s lůžkovým oddělením – díky knižním darům můžete pomoci zkrátit dlouhou chvíli pacientům různého věku

Nakonec se můžete zapojit do zajímavých iniciativ, kterých se v poslední době pořádá stále více. Některé regionální knihovny organizují knižní bleší trhy. Asi si zde vyděláte maximálně na odpolední kávu, ale máte příležitost objevit nové zajímavé a dávno zapomenuté tituly. Po menší odmlce by se měl v brzké době opět spustit projekt Kolotoč, díky kterému si na neobvyklých místech čtenáři vyměňují knihy. Deset knih můžete přinést a jiných deset zase odnést v rámci pravidelné akce v BioOko na Praze 7, ale iniciativ na výměnu knih objevíte více i v dalších větších městech.

Nápadité dekorace z knih

Některé knihy se vám pravděpodobně udat nepodaří, jelikož se možná obsahově do vybraných míst nehodí, možná jich dané instituce ve vašem okolí mají už dostatek. I tak mohou dále posloužit a namísto duševní krásy rozdávat fyzickou. Rozdělte si vyřazené knihy na dvě hromádky – publikace se zajímavou vazbou budou působit impozantně v jednotlivých bytových prvcích, výrazně poškozené knihy s fádní vazbou vám poslouží svými listy.

Z knihy s nápaditou vazbou se může rázem stát krabička na kapesníky nebo na ovladače televize a jiných přístrojů. Můžete do ní umístit šitíčko, bonbonky pro dětské hosty, může se stát skvělým stojanem na kuchyňské nože, zkrátka nápadů je nekonečno. Pro výrobu dekoračních prvků bude potřeba spojit jednotlivé listy, nakonec pečlivě malým štětečkem zalepte odchlipující se rohy. Slepený papír má tendenci se krabatit a výsledný dojem by nemusel vypadat hezky. Knihu proto na několik hodin nechte ležet dostatečně zatíženou.

Následujícím krokem bude vyřezávání požadovaného tvaru skrze spojené listy. Je to náročná práce, buďte tedy maximálně opatrní a trpěliví. Ideálním nástrojem je paspartovací nůž o šíři cca 10 mm. Pokud se vám stránky prořezávat nechce a bude to pro tvořený prvek vhodné, můžete vazbu knihy opatrně odstranit a pracovat pouze s ní. Pro nahrazení bočních stran využijete tvrdý karton, například z krabice od bot. Na něj můžete imitaci knižních stran slabým fixem dokreslit.

Tvoříte rádi? Inspirujte se na forum.living.cz

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com

30.3.2016 4:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist